Geleceğin teknolojileri ile ilgili olup da bundan 2 yıl önce çekilmiş ve büyük ilgi görmüş Sight adlı videoyu izlemeyen yoktur. Biz de bu videonun yaratıcıları olan Robot Genius adındaki kısa film prodüksiyonunun sahipleri Eran May – Raz ve Daniel Ruzo ile bir mail röportajı gerçekleştirdik.

– Böyle bir video filmi çekmek nereden aklınıza geldi?

Bezaleal Academy of Arts üniversitesinden mezun olmamız için bitirme projesi yapmamız gerekiyordu ve biz de içerisinde artırılmış gerçeklik teknolojisinin de yer aldığı fütüristik bir video yapmak istiyorduk. Senaryoyu yazarken, sonunda bu noktaya geldik.

– Sight’ı çekmeniz ne kadar sürdü?

Çekim ve prodüksiyon sonrası çalışmaları toplamda 3-4 ayımızı aldı. Bunun büyük kısmı da prodüksiyon sonrası bölümde geçti.

– Filmde hangi teknolojilerin yer aldığından bahsedebilir misiniz?

Videodaki oyuncuların ikisinde de kontakt lens bulunmakta ve bu da bilgilerin kendilerine aktarılmasını sağlıyor. İlk baştaki oyun tamamıyla sanal gerçeklik. Ardındaki sahnelerde de artırılmış gerçeklik, sosyal network ile birleştirilmiş bir şekilde sunuluyor.

– Videoya eklemediğiniz bir bölüm var mı?

İlk başta senaryoyu yazdığımızda daha farklı bir bitiriş hikayemiz vardı ama öyle kötü bir son olacaktı. Bu şekilde daha iyi oldu.

– Ne zaman böyle bir teknoloji hayatımızda olacak?

Böyle bir teknolojiye bağlı yaşamak mutlaka belli bir zaman alacaktır. Bu 10 senede olabilir, daha fazla da…

Bu tarz bir teknolojiyle yaşamanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Avantajlar aynı zamanda dezavantaj da olabiliyor ama kısaca özetlemek gerekirse:

Avantajları: Herşey hızlıca erişilebilir ve anlık olacak. Çok fazla faydalı bilgi gözünüzün önüne gelecek. Yanınızda bir nevi bir asistan taşıyacağınızdan; hayat daha kolay olup, istenilenlere rahatlıkla erişilecek.

Dezavantajları: Herşey hızlıca erişilebilir ve anlık olacak ama bu üstünkörü deneyimler edinmemize de sebep doğuracak. Böylece bir şeye ilgi hızlıca kaybedilebilecek. Çok fazla bilgi gözünüzün önüne gelecek ama reklamlardan kaçılamayacak. Yanınızda bir asistan bulunacak ama böyle birini taşımayı cidden istiyor muyuz? Bu tembelliğe ve hiçbir şeyi araştırmamamıza neden olacak.

Videoda yer verilen teknolojiler hakkında detaylı bilgiye sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik üzerine yazılarımızdan ulaşabilirsiniz. Sormak istediğiniz sorular varsa da yorum bölümünden bize iletip, karşı taraf ile iletişime geçebiliriz. Röportajlarımız için bizi takipte kalın.