Giyilebilir teknoloji; “Bunu da mı yaptılar?” soru kalıbının sıklıkla kullanılmasına sebebiyet veren bir kapı araladı diyebiliriz. Örneğin; Rehabstudio tarafından geliştirilen spor ayakkabının rengini dilediğiniz zaman değiştirebileceksiniz.

Geliştirilen teknolojinin doğuracağı olası alternatif pazar seçeneklerinden önce Shift Sneaker adıyla geliştirilen bu ayakkabıyı biraz daha yakından tanıyalım. Modelin görünüm olarak, günlük ve spor için kullanılan “sneaker” tarzında ayakkabılardan herhangi bir farkının olmadığını kolaylıkla söyleyebiliriz. Fakat dokumada kullanılan LED şeritler ve iletken kumaş, ayakkabının esnek bir ekran olarak hareket edip, renk değiştirmesine olanak sağlıyor. Dahası ayakkabı; kimyasal mikro tepkimeleri algılayabilen termokromik kumaş sayesinde hava sıcaklığına göre renk değiştirebiliyor. Tabii bunlara, rehber uygulama üzerinden sunulan tasarım seçeneklerini de eklediğimizde; tasarım ve işlevselliğin bir araya geldiği yeni nesil bir ayakkabı anlayışı ortaya çıkıyor.

Özellikle spor ayakkabı sektörünün, geliştirilen konsept ile değişeceğini söyleyebiliriz. Bu konuda Rehabstudio güzel bir tanımlama getirmiş;

“Bir çift Shift Sneakers satın aldığınızda aslında 1 milyon tane almış gibi olacaksınız.”

Shift (2)

Haksızda sayılmazlar, zira Shift Sneakers sayesinde artık moraliniz bozulduğu zaman kendinizi ayakkabı mağazası yerine telefonunuzdan farklı bir tasarım seçerken bulabileceksiniz. Bu gözlen bakıldığında, “ayakkabı mağazası” anlayışının da farklı bir boyut kazanması muhtemel. Şunu da belirtmek lazım ki; eğer geliştirilen konsept rağbet görürse, benzeri bir teknolojinin günlük giydiğimiz elbiselere uyarlanması kaçınılmaz olabilir. Zaten Google, Jacquard projesi ile benzeri bir amaca öncülük ediyor diyebiliriz. Geliştirilme aşamasında olan Shift Sneakers hakkındaki gelişmeleri Rehabstudio‘nun sitesinden takip edebilirsiniz.