Sağlıksız alınan bir uyku, güne enerjik başlamamanıza sebep olur ve bu da gün içerisinde bitkinlik, konsantrasyon eksikliği gibi sorunlara yol açar. Geliştirilen Sense uyku takip cihazı, bu sorunları dert olmaktan çıkartarak güne yenilenmiş bir şekilde başlamayı sağladığını iddia ediyor.

Gelişmekte olan internet of things kavramı, üretilen bir çok cihaz sayesinde gittikçe alışmaya başladığımız bir kavram. Yine de üretilen her ürün sağlığımız için “uyku” gibi önemli bir noktaya değinmeye başaramıyor. Hayatımızın üçte birini uyuyarak geçirdiğimizi göz önünde bulundurursak, uykunun bizim için ne kadar değerli olduğunu anlayabiliriz. 22 yaşındaki James Proud’ın öncülüğünde geliştirilen Sense, kaliteli bir uyku düzeni oluşturabilmeniz  için gerekli her bilgiyi sağlıyor.

Basit ve kolay kullanılabilir olarak geliştirilen Sense uyku sistemi, uyku düzeniniz ile gürültü, ışık, sıcaklık, nem oranı ve kirlilik durumu gibi çevreye bağlı ortam verilerini birleştiren ilk akıllı uyku takip cihazıdır. Üzerindeki 6 eksenli ivme ölçer ve jiroskop sayesinde en küçük hareketinizi bile algılayabilen Sleep Pill aparatı, uykunuz esnasında ne kadar hareket ettiğinizi kontrol ediyor.

Sense ve Sleep Pill

Sense ve Sleep Pill

Cihaz, akıllı telefonunuz ile eşleştirdiğiniz rehber uygulaması aracılığı ile size, iyi uyuyup, uyumadığınıza dair günlük bir uyku düzeni tablosu sunuyor. Bu tablo sadece ne kadar iyi uyuduğunuzu değil aynı zamanda uyku ortamınızın ideal olup, olmadığını da gösteriyor. Sense’in kolayca uykuya dalabilmeniz için size rahatlatıcı sesler dinleten bir hoparlörü bulunuyor. Bu hoparlör akıllı  alarm sistemi ile ideal uyanma vaktinizi de ayarlayabiliyor.

a38dd71049c7994fdb36359981c4f228_large

Akıllı alarm sistemi sayesinde ise Sense sizi tam kalkmanız gereken anda uyandırıyor. Sleep Pill, sizin uyanmaya yakınken sergilediğiniz hareketleri algılıyor ve Sense’e artık uyanmanız gerektiğine dair bir sinyal gönderiyor. Örneğin eğer alarmı 09:00’a kurduysanız ama 08:45 gibi yarı uyanık bir haldeyseniz, Sense uykunuzu aldığınızı ve artık kalkmanız gerektiğini düşünüp, alarmı 08:45’te devreye sokuyor. Böylece daha derin bir uykuya dalmadığınız gibi yataktan da zinde kalmış oluyorsunuz.

sense_sleep-tracker-designboom07

Bu uyku takip cihazının üzerinde bulunan akıllı algılayıcılar, kaliteli bir uyku ortamı için gerekli olan şartları oluşturmanıza yardımcı oluyor. Bu algılayıcılar;

  • Ortam Aydınlık Algılayıcısı: İyi bir uyku için odanızın tam anlamıyla karanlık olması gerekir. Bu algılayıcı ideal uyku ortamı için gerekli ışık seviyelerini takip eder.
  • Sıcaklık ve Nem Algılayıcıları: Bu algılayıcılar ise en iyi uykuyu hangi şartlar altında aldığınızı ve uyurken odanızın nasıl olduğu hakkında bilgi sağlarlar.
  • Parçacık Algılayıcısı: Sense, odanızda uçuşan ve gözle görülmeyen en küçük toz parçalarını dahi algılayabilir. Eğer toza veya polene karşı alerjik tepki gösteriyorsanız bu cihaz odanızda biriken toz ya da polen seviyesini rahatlıkla tespit edebiliyor.
  • Yakınlık Algılayıcısı: Odanızın anlık durumunu kontrol etmek ya da çalan alarmı durdurmak için cihazın üzerinden geçirdiğiniz elinizi algılamaya yarıyor.
  • Mikrofon:  Horlama, konuşma ya da sizi uykunuzdan edebilecek harici gürültüyü kaydetmeye yarıyor. Eğer uykunuz gürültüden dolayı kaçmışsa, Sense’in ses kaydı özelliği sayesinde uykunuzu kaçıran gürültünün neye ait olduğunu tespit edebiliyorsunuz.

sense-tracks-bedroom-environment-help-insomnia

Sense, tasarım bakımından farklılaşan bir ürün. İncelikli, asimetrik ve şık tasarımıyla teknolojik bir cihazdan ziyade daha çok dekoratif bir süs eşyası görünümüne sahip.

Uykunun hafızamız ve bağışıklık sistemimizin gelişiminde önemli bir rolü vardır. Stres ile başa çıkabilmemize yardım eder; ayrıca gün içerisinde daha yaratıcı ve üretici olmamızı sağlar. Bu bakımdan Sense’i, sağlığına ve uyku düzenine önem verenlerin ilgi göstereceği aşikar. Önümüzdeki Kasım ayında piyasaya sürülmesi beklenen bu ürün, Kickstarter üzerinden 129$’a ön sipariş verilebiliyor.

Görsel Kaynak: http://www.theverge.com/