Takayuki Todo, 2018 yılında oluşturulan “Simülatif Duygusal İfade Robotu” nu “SEER” olarak adlandırıyor; Todo, bir 3D yazıcı kullanarak, azaltılmış ölçekte tasarlanmış ve cinsiyete veya etnisiteye özgü özelliklere sahip olmayan birkaç parçadan oluşan bir insansı robot üretti.

SEER, insanların bakışları ve yüz ifadeleri üzerine yoğun bir araştırma sonucunda geliştirildi. Todo “Üzerinde çalıştığım hiçbir şey SEER gibi inanılmaz etkileyici bir yüze sahip değildi.” ifadelerini kullandı.

SEER başını üç eksende döndürebilir, ardından uzayda belirli bir noktaya odaklanmak için gözlerini bağımsız olarak hareket ettirebilir. Buna ek olarak, robot yumuşak elastik tel ile oluşturulan kaşlarla birlikte animatronik göz kapaklarına sahiptir.

Robot, insan hareketlerini algılayan, odaklanan ve sonra bakışlarına karşılık verebilen bir kameraya sahiptir. “SEER” sadece izleyici ile göz teması yoluyla değil, aynı zamanda başını sallayarak ve gözlerini, göz kapaklarını ve kaşlarını hareket ettirerek de etkileşime girer. Kişi “SEER” e yaklaştıkça hareketlerin yoğunluğu artar.

Yaratıcı Takayuki Todo’ya göre, bu robotun amacı, bir robotun veya bilgisayarın bilinçli duygular elde edip etmeyeceği sorusunu cevaplamak değil, bu duyguları bir insanla aynı şekilde tasvir etmenin mümkün olup olmadığını görmektir.