Misafirlerine daha iyi hizmet sunmak isteyen Starwood oteller zinciri, akıllı teknolojileri kullanarak hizmet kalitesini artırmayı hedefliyor. Geçtiğimiz aylarda, ziyaretçilerine akıllı telefon ile check-in yapma imkanı sunan şirketin Cupertino’da yer alan Aloft Hotel’inde, bu kez robotik bir personel çalışmaya başladı.

Savioke isimli bir robot firmasıyla anlaşan Starwood, başarılı bulunması halinde tüm otellerine yaymayı planladığı robotların denemelerine Cupertino’daki otellerinde başladı bile. Denemelerine başlanmış olan ve Savioke tarafından üretilen SaviOne “Butlr” (Uşak), ortalama olarak 1 metre boyunda bir servis robotu. Robot aslında, misafirlerin odalarına havlu, içecek gibi eşyaların taşınmasını kolaylaştırmak için özel olarak tasarlanmış bir teslimat aracı.

SaviOne Teslimat Robotu

Henüz SaviOne’ın teknik özellikleriyle ilgili doğrulanmış bir bilgi mevcut değil. Ancak robotun, otelin altyapısına kablosuz olarak bağlanarak asansör çağırabildiği, koridorlarda yolunu bulabildiği ve ortalama bir yürüyüş hızında hareket ettiği biliniyor.

Taşıma ünitesi, Butlr’ın üst kısmında yer alıyor. Yaklaşık olarak 56 litre hacme sahip olan bu bölme, robot hedefine ulaştığında otomatik olarak açılıyor. Teslimatın yapıldığı odada kalan ziyaretçi, robotun üzerinde yer alan dokunmatik ekranı kullanarak robotun hizmetini değerlendirip teslimatın eline sorunsuzca ulaşıp ulaşmadığını ilgili personele bildirebiliyor.

Savione "Butlr" Servis Robotu

SaviOne’ın teknik özellikleri gibi fiyatı da şimdilik gizemini korumakta. Savioke’nin Starwood ile antlaşması 2014 yılının sonuna kadar devam edecek olsa da şirketin asıl niyetinin robotları satmak yerine kiralayarak sürekli bir servis sunmak olduğu belirtiliyor.

Robotların işlerimizi ele geçirmeye başlamış olduğu düşüncesi, kimilerini endişelendirse de, Starwood tüm personeli robotlarla değiştirmek gibi bir düşüncesi olmadığını vurguluyor. Tam aksine, sıkıcı işleri robotlara yaptırarak personelin yükünü azaltıp, müşteri-personel ilişkisini geliştirmeyi bekliyor.

Servis robotlarını günlük hayatımızın bir parçası haline getirmeyi hedefleyen Savioke’nin bir diğer önemli özelliği ise yatırımcıların dikkatini çekmiş olması. Öyle ki henüz yolun başında olan bu girişim, Google Ventures da dahil olmak üzere birçok yatırımcıdan, toplam 2 milyon doların üzerinde yatırım aldı.

KAYNAK: http://www.slashgear.com/