Sanal gerçeklik birimleri piyasaya tanıtılmaya başladığından bu yana, oyuncular en sevdikleri oyunu bu platform üzerinde denemek için gün sayıyor. Ne var ki, bu oyunların bir çoğu henüz sanal gerçeklik birimleri için optimize edilmiş durumda değil. Tabii oyun dünyası sürprizlerle dolu, bir bakmışsınız en sevdiğiniz oyun Oculus Rift ya da Morpheus ile oynanabilir hale gelmiş.

1. Mirror’s Edge

mirror's_edge

Bu oyun size ya müthiş bir parkur deneyimi yaşatacak ya da etrafı temizlemekten oyunu oynayamayacaksınız. Malumunuz, sanal geçeklik birimlerinde yaşanan mide bulantısı biraz sorun yaratabilir ama Mirror’s Edge’in her halükarda sanal gerçeklik birimlerinde oynanması gerektiğini düşünüyoruz.


 

2. Rock Band

rock_band

Televizyonunuzun hoparlöründen bağıran seyirci yerine, bizzat sahnede yer aldığınız ve çılgın bir kalabalık önünde performans sergilediğinizi düşünsenize. Farklı sahne tecrübeleri ve enstrüman çeşitliliği ile Rock Band’in sanal gerçeklik platformuna yakıştığını inkar edemeyiz.


 

3. Fallout

fallout

E3 etkinliğindeki Fallout 4 duyurusundan sonra serinin fanları büyük bir bekleyiş içine girdi. Neyse ki çıkış tarihi çok yakın; 10 Kasım 2015… Bilenler oyunun sanal gerçeklik platformuna ne kadar uygun olduğunu kabul edecektir. Kıyamet sonrası bir dünyayı sanal gerçeklik birimlerinden başka daha iyi nerede tecrübe edebiliriz ki? (Bu arada Skyrim’de fena olmaz…)


 

4. Dishonored

dishonored

Keşfedilecek alanlar, göz kamaştıran (biraz da karanlık) bir atmosfer ve hareket planlarınız… Hissettiğiniz tecrübenin sanal gerçeklik birimleri ile ikiye katlanacağını söyleyebiliriz.


 

5. Silent Hill

silent_hill

Tamam, oyun belki third-person olabilir ama birçok açından sinir bozucu ve rahatsız edici olmayı başarmış bir oyunun, sanal gerçeklik ortamında yaşatabileceği korkuyu tecrübe etmek, temennimizdir.


 

6. Portal

portal

Valve, HTC Vive için hazırlanan Portal demosunu göstermişti. Fakat, bu oyunun sanal gerçeklik platformları için tam bir sürümü hak ettiğini söyleyebiliriz.


 

7. Far Cry

 

far_cry

Geniş haritası, görev bitirme çeşitliliği, sıra dışı hikayesi ile Far Cry, sanal gerçeklik birimleri ile tecrübe edilmesi gereken oyunlardan biri.


 

8. Call of Duty

call_of_duty

Call of Duty serisi belki de piyasadaki en popüler oyunlardan biri. Böyle olmasının sebebi de, piyasadaki diğer oyunların savaş ortamını COD kadar gerçekçi canlandıramamış olmasından kaynaklanıyor. Havada uçuşan mermiler, aniden tetiklenen pusu harekatları… Açıkçası COD serisinin heyecan ve aksiyon dolu bir sanal gerçeklik tecrübesi yaşatacağından şüphemiz yok.


 

9. Titanfall

Titanfall

Far Cry ve COD’e kıyasla daha yeni bir oyun olmasına rağmen, FPS tarzında büyük bir etki yaratmayı başarmış. Son derece yüksek tempolu ve yoğun bir çatışma ortamında 10 metrelik bir robota pilotluk yapmanın keyfini sanal gerçeklik ortamında denemek istemez miydiniz?


 

10. Alien: Isolation

Alien_Isolation

Alien Isolation, piyasaya çıktığı zaman hak ettiği ilgiyi gördüğünü söyleyemeyiz ama aynı oyunun sanal gerçeklik birimleri ile tecrübe edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ellen Ripley’in kızını canlandırdığınız oyunun bir sahnesinde, Alien’dan kaçıyorsunuz. Öldüremiyorsunuz, ateş edemiyorsunuz sadece kaçıp, saklanıyorsunuz. Böyle bir heyecanı umarız ilerleyen zamanlarda sanal gerçeklik platformlarında tecrübe edebiliriz.

Görsel Kaynak: http://gizmodo.com/