Sanal Gerçeklik kelimesini duyunca aklınıza ilk gelen şey ne? Kafanıza geçirilmiş beyin okuma cihazı mı? 3 Boyutlu Gözlükler mi? Yoksa The Matrix mi?…

Bu çağrışımları bir çerçeve olarak hayal edersek, bu çerçevenin içindeki resim sizsiniz. Gelişen teknolojiler sayesinde, artık sanal ortamları gerçeklik hissiyatıyla deneyimlemeye başladık.

Sanal Gerçeklik Nedir?

Teknik olarak sanal gerçeklik terimi bireylerin orda olma hissini yaşadığı bilgisayar kaynaklı 3 boyutlu ortamlar için kullanılıyor. Kullanıcılar, çeşitli çevre birimleri (kasklı ekran vb.) aracılığıyla sanal ortamlara dahil oluyor. O ortama girdiği andan itibaren kullanıcının gerçeklik ile bağlantısı kopuyor ve tamamen sanal gerçekliğin yaratıldığı ortamda olma hissini yaşıyor. Kullanıcıların bu deneyimi “gerçekten” yaşayabilmesi için, sanal gerçeklik tasarımlarının kusursuz olması gerekir; aksi takdirde yaratılan zayıf “gerçeklik hissiyatı” kullanıcının bu deneyimi tam olarak yaşayamamasına sebep olur. Son dönemlerde bu alanda koku ve dokunma hissi üzerine de çalışmalar yapılmakta. Yani düşünecek olursak şu anda film ve dizilerde
gördüğümüz ve şaşırdığımız pek çok olay 2030’lu yıllarda günlük hayatlarımıza entegre olacak.

Sanal geçeklik ortamları, katılımcı üzerinde yarattığı gerçeklik hissiyatı yoğunluğuna (seviyesine) göre farklılıklar gösterir;

  • Kısmi Katılımlı Ortamlar:  Bir takım fiziksel unsur ve sanal imgelerin bir arada kullanılmasını gerektiren bu ortam, katılımcıya, gerçek dünya ile ilişkisini bütünüyle koparmadan bir gerçeklik hissiyatı yaşatır. Bu ortama uçuş simülatörlerini örnek gösterebiliriz. Uçuş simülatörlerinde, geniş bir ekrandan yansıtılan sanal imgeler ve pilot kabini gibi fiziksel unsurlar bulunur. Katılımcı, bu ortamda herhangi bir sanal gerçeklik cihazı (kasklı ekran ya da eldiven vb.) kullanmaya ihtiyaç duymaz.
  • CAVE – Tam Katılımlı Ortamlar:  CAVE, “Computer Assisted Virtual Environment / Bilgisayar Destekli Sanal Ortamiçin kullanılan bir kısaltmadır. Bu ortamda, katılımcının tüm duyusal algılarına hitap edilir ve katılımcının tabiri caizse “kendinden geçmesi” hedeflenir. Farklı amaçlar için değişik kurulumlara rastlansa bile tipik bir Cave sistemi;  duvar ve zemin projeksiyonu, farklı açılardan ses/müzik yayını yapan hoparlörler ve algılayıcılardan oluşur. Kasklı ekran (Head-Mounted Display/HMD) ve dermal-dokunsal  algı cihazı (joystick, eldiven vb…) gibi çevre birimleri, katılımcının bu ortam ile bütünüyle etkileşime girmesine yardımcı olur.

CAVE – Tam Katılımlı Ortamların; inşaat sektöründe mimari sanal turlar oluşturmada, organizasyonların etkileyici pazarlama etkileşimi oluşturmada, sanat için değişik ve ilgi çekici kurgular yaratmada ya da sağlık sektöründe tedavi ve personel eğitimi gibi alanlarda da kullanımı öne çıkıyor.

  • Ortak (Çoklu) Katılımlı Ortamlar:  İsminden de anlaşılacağı gibi bu ortamlar, bir çok katılımcının birbirleriyle etkileşime girmesine olanak sağlayan geniş sanal evrenlerdir. Bu ortam eğitim, mimarlık, tıp, sanat, mühendislik gibi farklı disiplinlere ait insanların fikir alış-verişinde bulunmalarına olanak sağlıyor. Örneğin; kişi eğer sanal ortama bilgisayarı üzerinden katılım gerçekleştiriyorsa bu eylem ortak katılımlı ortama dahildir. (Aksi durumu da söz konusudur)

Şimdi modern sanal gerçeklik donanımlarının gelişimine öncülük etmiş kişi ve cihazları biraz daha yakından tanıyalım.

Bir Zamanlar Sanal Gerçeklik

Sanal gerçeklik konseptinin hayata geçmesini sağlayan en önemli faktör; bireyin yaşadığı dünyanın sınırlamalarından kurtulup, yeni ve farklı bir evreni tecrübe etme arzusudur. Bu arzu teknolojinin evrimleşmesine ve cihazların geliştirilmesine ışık tutmuştur. Sanal gerçeklik Oculus Rift’in göz önüne çıkması ile popülerleşse de, aslında bu alandaki çalışmalar on yıllar öncesine dayanıyor.

SENSORAMA

Sanal gerçeklik fikri, ilk kez 1962 yılında Morton Heilig (günümüzün multi-medya uzmanı) tarafından; görme, işitme, koklama ve dokunma duyularımıza hitap eden Sensorama adında bir makine olarak vücut buldu.

Sensorama

Tiyatroyu bütün duyularımızı kapsayan ve harekete geçiren bir aktivite olarak gören Morton Heilig, izleyicinin ekran başında ya da sahnede gerçekleşen olayları hissedebilmesini düşlüyordu. Geniş açılı 3B stereoskopik görüntü, vücut sarsma mekanizması, stereo ses çıkışı ve aromatik koku salınımı gibi özelliklere sahip olan Sensorama, geliştirildiği yıl itibariyle seyirciyi filmin içine dahil etmek için her türlü donanıma sahipti. Heilig, ne yazık ki değeri sonradan anlaşılan Sensorama için finansal bir destek bulamadı ve düşünü rafa kaldırmak zorunda kaldı.

THE SWORD OF DAMOCLES

Günümüzde sanal gerçeklik alanında kullanılan kasklı ekranların ilk örneği ise 1968 yılında Amerikalı bilgisayar mühendisi Ivan Sutherland ve öğrencisi Bob Sproull tarafından geliştirildi. Ağır olduğu için tavandan sarkıtılarak kullanılan The Sword of Damocles, gösterdiği çıktıyı, binoküler (çift mercekli – Dürbün) ekrana yüklü bir bilgisayar programından sağlıyordu.

The Sword of Damocles

Cihazın yazılımının sağladığı perspektif ise kullanıcın bakış açısına bağlıydı ki, bu da kullanıcının kafasını takip etmeyi gerektiriyordu. The Sword of Damocles, sunduğu arayüz ve gerçeklik algısı bakımından günümüz kasklarıyla karşılaştırıldığında ilkel bir izlenim yaratsa bile modern kasklı ekranların gelişiminde önemli bir kilometre taşı olmuştur.

Bu tarihsel gelişimi içerisinde üretilen cihazların hiçbiri günümüzde kullanılan Virtual Reality (Sanal Gerçeklik) tabiri ile anılmıyordu. Bu tabir 1987 yılında, klasik müzik yazarı, bilgisayar uzmanı ve VPL Research firmasının kurucularından, Jaron Lanier tarafından icat edildi. Benzeri özelliklere sahip cihazlar bu tabirin keşfinden sonra bir lakap edinmiş oldular.

Jaron Lanier

Jaron Lanier

 

VIRTUAL BOY

21 Temmuz 1995 yılında belki bazılarınızın kullanma şerefine dahil olduğu Virtual Boy piyasaya sürüldü.

 

virtual_boy
Nintendo ve Sega tarafından piyasaya sürülen Virtual Boy, üç boyutlu görüntü sağlayabilen ilk taşınabilir oyun konsoludur. İlk bakışta Zodyak botun arkasına takılan ufak bir motoru andıran bu konsol, paralaks (uzaklık açısı) olarak bilinen efekt aracılığıyla derinlik hissiyatı yaratıyor. Kullanıcı, cihazın önünde neopren malzemeden(bir tür lastik malzeme) üretilmiş bir göz merceğinden içeri doğru bakıyor ve cihaz, gözlük camına benzer bir projektör aracılığıyla kullanıcının monokramatik (tek renkli – Burada Kırmızı) bir görüntüyü algılamasına yardımcı oluyor.

Virtual Boy fiyatının pahalı olması, uzun süre kullanımının yorucu olması ve -muhtemelen- kötü pazarlama süreci sebebiyle piyasada tutmadı.

vb-metroidprime

Metroidprime Oyunu

Günümüzde Sanal Gerçeklik

Geçmiş ile günümüz arasında kullanılan cihazlar arasındaki esas farklılık, geçmişte kullanılan cihazların tasarım olarak konforsuz, kullanışsız ve karmaşık olmaları. Tabii maliyetleri de unutmamak gerekir. Günümüzde ise VR cihazların boyutları ufaldı ve daha kullanılabilir bir hal aldı. Fiyat ise kullanılan parçaların ve teknolojinin kolay ulaşılabilir olmasından dolayı makul bir aralığa ulaştı. Şimdi bu cihazlardan bazılarına değineceğiz.

srvr

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Modelleri

OCULUS RIFT

Oculus Rift, serüvenine Kickstarter projesi olarak başladı. Başarılı bir crowdfunding sürecinden sonra, geliştirme sürecinin kapılarını tüm geliştiriciler için araladı. Gaikai firmasının eski ürün sorumlusu Brendan Iribe’ın vizyonerliği sayesinde hayat bulan Oculus Rift; Valve, Epic Games ve Unity gibi oyun geliştiricilerinin desteğini de almayı başardı.

Oculus Rift, 2014 yılının Mart ayında Facebook tarafından 2 milyar dolara satın alındı. Facebook tarafından satın alındıktan sonra Mark Zuckerberg yaptığı basın açıklamasında şöyle dedi;

“Oculus, şimdiye kadar geliştirilmiş en büyük sosyal platformu yaratma potansiyeline sahip… Çalışma hayatımızı ve iletişim anlayışımızı kökten değiştirebilir.”

GDC 2019 etkinlikleri kapsamında Oculus Rift S model yeni sanal gözlük tanıtıldı. Bu model ile piyasada yer alan diğer markalara göre birçok farklı özellik ön plana çıkarılmış. En iyi sanal gerçeklik ürünleri arasında yer alan Oculus Rift S yapay zeka ile donatılmasının dışında VR oyun ve uygulamalarını desteklemesi ve entegre kulaklık donanımı ile dikkatleri üzerine çekti. Lenovo Legion platformu ile çalışmalar yapan Oculus hafif ve dengeli bir model tasarlamış. Oculus Insight teknolojisinden faydalanılarak çevre alanının daha etkin şekilde gözlemlenebilmesine olanak sağlanmış.

Aşağıdaki videolarda hem Oculus Rift S tanıtımını hem de 2020 yılında Oculus Rift S
ile oynayabileceğiniz oyunları görebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=JfGBze66oEk

 

Yukarıda izlediğiniz videolar Oculus Rift ile oynayabileceğiniz oyunlardan sadece bir kaçı, daha detaylı listeye bu yazımızdan da ulaşabilirsiniz.

SONY – PLAYSTATION VR ve VR 2

2014 Mart ayında Sony, Playsation4 ve Vita oyun platformlarını yeni bir boyuta taşıyacak olan Playstation VR projesini de tanıttı.
Sony-Project-Morpheus
Sony Computer Entertainment’tan Shu Yoshida yeni ürünleri hakkında şöyle bir yorumda bulundu;

“ Uzun bir süredir sanal gerçekliğin oyun piyasasına sunacaklarının hayalini kuruyordum. Bu yeni teknoloji, oyuncuya gerçekten oyunun içinde olduğunu hissettirecek; oyuncunun tüm duyuları bu deneyimi “gerçekten” yaşayacak.” 

Sony firmasının destekleriyle 2020 yılı içinde çıkan Playstation VR 2 ilk olarak Japonya da satışa sunuldu. Sony’nin güncellediği bu modelde kulaklık cihazın headset kısmına sabitlenmiş. Ve cihazın arka tarafına stereo kulaklık girişi eklenmiş. Bununla beraber işlemci ünitesi HDR geçişi ile destekleniyor. Sony yeni modelde sunduğu bu yeniliklerle tam bir VR deneyimini kullanıcılarına yaşatmayı amaçlamış.

https://www.youtube.com/watch?v=1YIG2ZMCOSE

HTC VIVE

HTC’nin sanal gerçeklik alanındaki kozu olan HTC Vive görüntü kalitesi itibariyle diğerlerinden sıyrılıyor. Tabii bilgisayarınızın da bu oranda daha kaliteli olması gerekiyor.

2020 yılı içinde HTC, Vive Cosmos serisine üç ağır baş daha ekledi. Bu seride Cosmos Play, Cosmos XR ve Cosmos Elite modelleri geliştirildi. Vive cosmos modelleri değiştirilebilir ön yüze sahip. Bu sayede istediğiniz zaman performans yükseltebilmek için ön kapaklar değiştirilebilir. Vive serisi flip-up tasarımı sayesinde kullanıcılarına konforlu bir kullanım avantajı sunuyor. Bu başlıklar yüksek çözünürlüğe sahip olduğundan görüntüleri kristal netliğinde yansıtmakta.

SAMSUNG GEAR VR

Yukarıda bahsettiğimiz 3 üründen farklı olarak çalışan Samsung Gear VR için cep telefonuna ihtiyacınız var. Cep telefonunuz sayesinde, sanal gerçeklik ortamına dahil olabiliyorsunuz. Sadece Samsung marka telefonlarla çalışan bu cihaz versiyonlarına göre Galaxy S6 ve üzerindeki modellerle uyum içerisinde. Görüntü kalitesi olarak diğer modellerle tabii ki karşılaştıramayız ama sanal gerçekliği başlangıç seviyesinde deneyimleyim diyenler için gayet uygun bir cihaz. Fiyatı modeline göre değişkenlik gösteriyor ama minimum 150TL – 200TL’yi cebinizden çıkarmanız gerek. Tabii telefon dahil değil. :) Oynanabilecek oyunların listesine ise buradan ulaşabilirsiniz.

LG 360 VR

Benim Samsung marka cep telefonum yok, ben LG G5 kullanıcısıyım ama Samsung Gear VR gibi bir ürün istiyorum diyorsanız, LG 360 VR tam size göre. Daha kompakt ve taşınabilir bir yapıya sahip olan ürünü hepsiburada sitesi üzerinden satın alabilirsiniz. Ürün incelemesine ise aşağıdaki video üzerinden ulaşabilirsiniz.

GOOGLE CARDBOARD

Ben maker’ım arkadaş ben kendi sanal gerçeklik gözlüğümü kendim yapmak istiyorum diyorsanız, sakin olun size de özel bir çözüm var. Google’ın tüm cep telefonu modelleriyle uyumlu olan Cardboard adlı sanal gerçeklik gözlüğünü isterseniz siz yapın, isterseniz satın alın; sanal gerçeklik dünyasına kolayca adım atmış olacaksınız. Nasıl yapıldığını aşağıdaki video üzerinden inceleyebilirsiniz, deneyebileceğiniz uygulamaların listesi de burada.

VIRTUIX OMNI

2013 yılında yine bir Kickstarter projesi olarak hayat bulan Virtuix Omni, en sevdiğiniz oyunda özgürce dolaşmanızı sağlayan ilk sanal gerçeklik birimi. Görünümü koşu bandını andıran Omni, oyun içi navigasyonu “yürüyerek” ya da “koşarak” gerçekleştirmenize olanak sağlıyor. Virtuix Omni ile oyunları oturduğunuz yerden oynama devri kapanıyor. Eğer size ateş ediliyorsa eğilecek, bombalardan koşarak kurtulacaksınız…

Omni, kullanıcıya  360 derecelik görüş olanağı sağlıyor. Sürtünme önleyici zemin ve bu zeminle uyumlu olarak geliştirilen özel ayakkabılar kaymayı önlüyor ve kullanıcıya ileri seviyede bir sanal gerçeklik tecrübesi yaşatıyor..

SPACEWALKER VR

Made in Turkey bir olan SpaceWalker VR, tasarımı ve özellikleriyle sanal gerçeklik alanında ses getirecek ürünlerden biri olmaya aday.

XTAL VR

VRgineers kurumsal organizasyonların işlerinde daha profesyonel olmalarını sağlamak adına XTAL olarak adlandırılan VR gözlükleri tanıttı. NASA gibi kurumlar için geliştirilen sanal gözlük üst düzey netlik sunuyor. Ürün 180 derecelik görüş alanına sahip olduğu gibi göz izleme teknolojisine de sahip. En küçük detayları bile gösterebilen sanal gözlükte vücut hareketleriniz ve ses komutları ile yönlendirme de mevcut. İleriki yıllarda bu sanal gözlüğün asker ve astronotları eğitmek amaçlı kullanılması mümkün.

VALVE INDEX

Valve tarafından geliştirilen sanal gerçeklik gözlüğü 2019 yılında tanıtıldı. Index piyasadaki rakiplerine göre ürün 120 Hz yenileme hızına sahip. Valve Index de RGB ve LCD iki adet ekran bulunuyor. 1440×1600 piksel çözünürlüğe sahip olması kullanıcılarına gerçekçi bir dünya kapılarını açıyor. 87 farklı sensörünün bulunması kullanım sırasında yapılan en ufak bir hareketi bile algılamasını sağlıyor. Fiyatı ise piyasadaki rakiplerine göre biraz pahalı.

https://www.youtube.com/watch?v=2E30vb3bmMc

CONTROL VR

Control VR, bir çok platform ile uyumlu olarak çalışan bir sanal gerçeklik eldiveni. Bu eldiven, el ve kol hareketlerinizi algılayarak etkileşimde bulunduğunuz sanal gerçeklik ortamına aktarıyor.

Control VR

Kullanım alanı olarak Control VR’i sadece oyun sektörü ile sınırlamak yanlış olur. Cihaz ile bir quadcopter kontrol edilebiliyor. Örnekleri klavye/fareye dokunmadan PC’inizi kullanma, sanal ortamda üç boyutlu çizimler yapma gibi çoğaltabiliriz..

Ülkemizde de sanal gerçeklik alanında sevindirici atılımlar gerçekleşmedi değil.  Adana’da kurulu bir bilgisayar firması, üç boyutlu sanal görüntü sağlayan bir sanal gerçeklik cihazı geliştirdi. Cihaz 1 yıllık bir çalışmanın sonucunda üretildi.  Cihazın içindeki elektronik kart, bu kartın bilgisayarla iletişimi ve 3 boyutlu görüntüleri sağlayan yazılımların tamamı yurtiçinde geliştirildiği için cihaz düşük bir maliyetle üretildi.

 sanal alet

Cihazın geliştiricilerinden Osman Tekin

Yukarıda değindiğimiz cihazlardan bazıları en sıkı konsol/PC oyuncularına bile, “Şimdiye kadar oyun oynamamışız!” dedirtecek türden bir tecrübe imkanı sunuyor. Peki sanal gerçekliğin kullanım alanı sadece oyun sektörüyle mi sınırlı?

Sanal Gerçeklik Hangi Alanlarda Kullanılacak?

Eğitim

Günümüzde eğitim alanı, ülkemizde de örneklerine rastladığımız, “uzaktan eğitim” imkanı sağlayan öğrenim merkezlerinin artmasıyla, geleneksel öğretim metotlarının dışına çıkmaya başladı.

Gelişen teknoloji öğrencilerin karmaşık içerikli konuları, sanal gerçeklik cihazları aracılığıyla eğlenceli ve kolay bir şekilde öğrenmelerini sağlıyor. Ayrıca öğrenciler bu ortamdaki nesneler ile etkileşime geçip onlar hakkında daha çok şey öğrenebiliyor.

VR teknolojileri öğrenim hayatına yeni başlayan öğrenciler için oldukça ilgi çekici. Çeşitli animasyonlar ile konulara adaptasyonu daha hızlı şekilde sağlanıyor. Ayrıca sanal gerçeklik öğrencilerin hayal güçlerini geliştirmelerine de yardım ediyor.

https://www.youtube.com/watch?v=XFr2C18BKNs

Tıp ve Sağlık

Sanal gerçekliğin kullanılabileceği alanlardan bir diğeri de sağlık. Bu teknoloji sayesinde yaratılan sanal ameliyat simulasyonları, tıp öğrenimi gören öğrencilerin pratik kazanmasına olanak sağlayacak. Ameliyat gibi özel tecrübe gerektiren ve hayati önem taşıyan durumlarda doktorların önceden hazırlıklı olmasının ne kadar önemli ve paha biçilemez olduğunu vurgulamak gerekir.

Cerrahi planlama da hem doktorlar hem de hastalar için VR teknolojisinin fayda sağladığı konulardan biri. Dünya’nın bir ucunda bile olsa doktorlar hastalarının sorunlu olan bölgelerinin üç boyutlu görünümü elde edilebiliyor. Bu da düşük maliyetle hızlı çözüm demek. Bunun yanında sanal gerçeklik teknolojisi kullanılarak travma sonrası stres bozukluğu için de alternatif tedavi yöntemleri bulunmuş. Hatta bazı hastanelerde hastaların stres ve acısını azaltmaya yönelik de VR teknolojisi kullanılmakta.

Sanal gerçeklik teknolojisi, şaşırtıcı bir şekilde fobik rahatsızlıkların tedavisinde de etkili bir şekilde kullanılmaya başlandı. Fobik rahatsızlıkları olan kişilerin büyük bir çoğunluğu sorunlarının kaynağına inmekten kaçınır. Oysa ki fobinin tedavisi tamamen korkuyla yüzleşmektir. Aerofobi (uçuş korkusu) hastasını tedavi etmek için uçağa bindirerek yüzleştirmek gibi zor bir yol yerine, sanal gerçeklik gözlüğü takmaya ikna etmeniz yeterli olacak! Skip Rizzo’nun yaratmış olduğu Bravemind adlı program sanal gerçekliğin korkularımızı yenmede nasıl kullanabileceğinin çok açık bir göstergesi. Bir nevi terapi…

Spor

Sanal gerçeklik golf, atletizm, kayak, tenis, futbol gibi bir çok spor dalında sporculara antreman desteği sunuyor.

Sporcular bu teknolojiden tekniklerini geliştirmek için yararlanıyorlar. Örneğin, bireysel takiplerde daha hızlı olmak isteyen bir parkur bisikletçisi ve vuruşunu geliştirmek isteyen bir golf oyuncusu rahatlıkla bu teknolojiden faydalanabilir.

Kullanılan sistem, sporcunun tekniğini geliştirmesine yardımcı olmak için onun hareketlerini takip eder ve zayıf yanlarını belirleyip antreman düzenini bu verilere göre ayarlayabilir.

Dünyaca ünlü bir takımın eski kaptanı olan John Terry, antrenörlük kariyerini sanal gerçeklik üzerinden gerçekleştirmeye başlamış. Sanal gerçeklik teknolojisi kullanılan bir projeye imza atan John Terry, profesyonel futbolcuların kendilerini sezonlara nasıl hazırlaması gerektiği ile ilgili tecrübelerini aktarıyor. Özellikle 2020 içinde yaşanılan zor koşullar göz önüne alındığında profesyonel futbolcular beslenme, disiplin ve antrenman tüyolarına sanal gerçeklik üzerinden ulaşabiliyor.

İnşaat

Bu teknolojinin yaygın olarak kullanıldığı alanlardan biri de inşaat endüstrisi. Sanal gerçeklik sayesinde alacağınız evi, henüz betonu atılmamışken gezebileceksiniz.

Bu durum tabi ki inşaat firmalarına işlerini görsel açıdan daha ilgi çekici biçimde sunma ve düşük maliyetle pazarlayabilme fırsatını sunuyor.  

Günümüzde sanal gerçeklik teknolojisi yukarıda değindiğimiz alanlar dışında da kullanılıyor. Örneğin ordu -her zaman olduğu gibi- bu çığır açan teknolojiyi ilk kullananlardan. Askeri birlikler bu teknoloji sayesinde zorlu şartlara uyum sağlamak için eğitim görüyor. Moda sektörüne bağlı markalar sanal moda mağazaları açıyor. Tiyatrolar bu teknoloji aracılığıyla interaktif oyun sergileyebiliyor, müzeler ise sanal tur düzenleyebiliyor. Kısacası hemen her alanda bu teknoloji kullanılarak, insanlara farklı bir deneyim yaşayacakları sanal ortamlar oluşturuluyor.

Seyahat

Aklınızda seyahat için 3 farklı destinasyon var ama karar vermekte zorluk çekiyorsunuz. Sanal gerçeklik gözlüğüyle ortamı gözlemlemeye ne dersiniz? Tabii koklamak mümkün olmayacak ama yine de orada olma hissini az da olsa yaşayacaksınız. Marriott otel zincirinin bu alanda yapmış olduğu çalışmaya aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

Turizm firmaları da sanal gerçeklik teknolojilerini kullanarak sanal turlar düzenlemekte. Ücretini vererek istediğiniz tura katılabilir ve merak ettiğiniz şehirleri sanki oradaymışçasına görebilme şansınız var. Seyahat edeceğiniz otel ve çevresi, kafeler ve caddeler de sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde önceden keşfedilebiliyor.


En Çok İzlenen 360 Derece Sanal Gerçeklik Videolarına Buradan Ulaşabilirsiniz.


Sanal Gerçeklik Filmleri

Bilim-kurgu filmlerinde 50 yıl önce gördüklerimizin şuan kullanılabiliyor olması, sinema ile teknolojinin ilişkisini en net şekilde gösteriyor. Bu açıdan sinema sektörünün sanal gerçekliğe geçmişte ne şekilde baktığını ve yorumladığını bilmek önemli.

Doctor Who – The Deadly Assassin (1976)

Doktor Who

Peter Capaldi’nin yeni Doktor’u canlandırdığı Doctor Who efsanesi, Ağustos ayında 8. sezonuyla geri dönüyor. 1976 yılında yayınlanan bu bölümünde Doktor, Matrix olarak tanımlanan sanal bir bilgisayar şebekesi tarafından tutsak ediliyor.

Tron (1982)

Tron

Tron, sanal gerçeklik fikrini gerçek karakterleri bilgisayar dünyasına aktararak ele alıyor. Tron, “sanal gerçeklikte tutsak kalma” hikayesini anlatmak için bilgisayar grafikleri kullanan ilk filmlerden biridir.

Lawnmover Man (1992)

Lawnmover Man

Stephen King’in aynı adlı hikayesinden sinemaya uyarlanan The Lawnmover Man, zihinsel ve fiziksel engelli bir bahçıvanın bir bilim adamı tarafından sanal gerçeklik ortamı kullanılarak tedavi edilmesini anlatır. Filmde sanal gerçeklik ortamında tedavi göre bahçıvan bir dehaya dönüşür ve bilim adamı yaptığı bu araştırma üzerindeki kontrolünü yitirmeye başlar.

Johnny Mnemonic (1995)

Johnny Mnemonic

Keanu Reeves tarafından canlandırılan ana karakter beyninde depoladığı bilgileri çıkarmak için, sanal gerçeklik gözlüğü ve beyin-bilgisayar arayüzlerini kullanıyor.

Ghost in the Shell Serisi (1995 – 2006)

ghost_in_the_shell

Ghost in the Shell, sanal ortamlara dair muhteşem tasvirlerle dolu, son derece heyecanlı bir manga ve anime serisidir.

The Matrix (1999)

the-matrix

The Matrix, içinde yaşadığımız dünyanın yapay zekaya sahip makineler tarafından tasarlanmış geniş bir sanal gerçeklik olduğu fikrinden hareket ediyor.

Avalon (2001)

Avalon

Film, insanların Avalon adında yasa dışı bir sanal gerçeklik oyununa bağlandığı kasvetli bir gelecekte geçiyor. Filmde, Ash adında bir karakter oyun içerisinde gizlenmiş bir bölüm olduğunu öğrenir ve bu bölümü bulmaya çalışır.

Total Recall (1990 ve 2012)

Total Recall

Filmin 1990 yılında çekilen ilk yapımında Arnold Schwarzenegger başrolde oynuyordu, 2012 yılında yeniden çevrilen filmde bu sefer başrolü Colin Farrel üstleniyor. Mars’a gitme hayali kuran ana karakter, sanal hatıralar yerleştiren Rekall firmasından bir seyahat paketi satın alıyor ama karakter bu seyahatten gizli bir ajan olduğunu hatırlayarak geri dönüyor.

Sword Art Online (2012-)

Sword Art Online

Bu anime, 2022 yılında piyasaya sürülen Sword Art Online adında sanal bir ortamda geçiyor. Oyuncular bu ortama Nerve Gear adında kasklı bir ekran aracılığıyla bağlanıyor. Oyuncular oyundan çıkmak istediği zaman oturumlarını kapatamadıklarını fark ediyorlar. Bu sanal ortamdan kendi bedenlerine dönmek için 100 katlı kulenin son katında bulunan bölüm sonu canavarını yenmek zorundalar. Oyunda ölürsen, gerçek hayatta da ölürsün!

Başlat : Ready Player One (2018)

Film 2045 yılında James Halliday’in OASIS adında sanal gerçeklik oyununu çıkartması ile başlar. O yıllarda insanlar sıkıcı hayatlarından uzaklaşmak için bu oyunu tercih ediyor. Ve Halliday ölmeden önce oyunun içine bir anahtar saklıyor. Öldükten sonra ortaya çıkıyor ki bu anahtarı bulan hem oyunun yeni kontrolörü hem de 500 milyon doların sahibi olacak.

EXistenZ (1999)

Antenna Research şirketi oldukça popüler oyunları piyasaya çıkaran bir şirket. Yeni bir oyun çıkartmak için bir grup kişiyi toplar. Bu oyunun en büyük farkı ise pilotların sinir sistemine bağlı olacak şekilde oyuna dahil olmaları. Ancak oyunun piyasaya çıkmasına yakın oyun karşıtı protestocular devreye girer.

Sanal Gerçeklik Oyunları ve Uygulamaları

Sanal gerçeklik ürünleri ile oynanabilecek o kadar çok oyun var ki; hepsini burada sıralamaya kalksak, canınız sıkılır ve yazıyı terk edersiniz. O sebepten diğer yazılara aşağıdaki linkler üzerinden yönlendirmeler yapacağız. Sahip olduğunuz cihaz ile oynanabilecek oyunların videolarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Google Cardboard Uygulamaları

Samsung Gear VR Uygulamaları

HTC Vive Uygulamaları

Oculus Rift Oyunları

Sanal gerçeklik cihazları şimdilik oyun ve eğlence sektörünü değiştirecek gibi gözükse de, birçok farklı alanda da devrim niteliğinde gelişmelere ön ayak olabilir. Olabilir diyoruz çünkü, ürünün fiyatının daha da uygun hale gelmesi ve tasarım olarak biraz daha kompakt olması gerekiyor. Açıkçası sanal gerçeklik teknolojisi eve girme konusunda oyunseverler dışında sıkıntı yaşıyor. Böyle olunca da beklenen patlamayı yapamıyor. Bu alandaki gelişmeleri biz de sizler gibi merakla bekliyoruz…