2016 yılının başlarında yeni bir teknoloji trendinin yükselişine şahit olacağız… Sanal gerçeklik! Aralarında teknoloji ve sosyal medya devlerinin bulunduğu birçok marka, ürünlerini piyasaya sokmak üzere son hazırlıklarını yapıyor.

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg eski bir post’unda bunun bir başlangıç olduğunu ve Oculus’un farklı tecrübelere hitap edebilen bir platform olacağını yazmıştı. Tabii piyasanın genişliğini göz önünde bulunduracak olursak, Oculus’ın birçok rakibi olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Günlük hayatımızı yenilikçi yollarla kolaylaştırmayı hedefleyen sanal gerçeklik birimleri; çeşitli alanlarda kullanılmaya başlandı bile. Gelin, bu yenilikçi yollar nelermiş, yakından bakalım;

1. Futbol Oyuncularının Eğitimi

Spor takımlarını sanal gerçeklik birimleri aracılığıyla eğitme alanında uzmanlaşmış StriVR Labs firması, geçtiğimiz günlerde Dallas Cowboys (Amerikan futbol takımı) ile 2 senelik bir anlaşmaya imza attı. Kullanılan sanal gerçeklik birimleri, oyun kurucuların anlık karar verme kabiliyetlerinin gelişmesinde yardımcı olması hedefleniyor. Stanford Üniversitesi’nde de denenen programın, takım üzerinde performans bakımından olumlu bir artışa sebebiyet verdiği gözlemlenmiş. Program doğrultusunda gözlemlenen skor artışlarını da hesaba katacak olursak, benzer bir uygulamanın Türk futbol, basketbol ya da diğer spor alanlarına bağlı takımlar tarafından benimsenmemesi için hiçbir sebep yok.

2. Felç Hastalarının Rehabilitasyonu

Felçten etkilenen uzuvların, eski haline dönme süreci büyük çaba gerektirir. İspanyalı araştırmacılar tarafından yürütülen bir çalışma; bu süreçte sanal gerçeklikten yararlanmayı öneriyor. Hastalar, Microsoft Kinect sensörü ile kendi vücut hareketlerini takip eden sanal bir vücudu kontrol ediyor. Yapılan deneylerde, aslında hastanın algıları bir nevi kandırılıyor. Hasta, sanal gerçeklik birimlerinin yardımıyla, zayıf olan elini daha etkili bir şekilde kullandığını zannediyor.

3.Travma Sonrası Stres Bozukluğu Tedavisi

Bazı klinikler, travma sonrası stres bozukluğu yaşayan askerlerin tedavisi için sanal gerçeklik birimlerinden yararlanmaya başladı bile. Sanal gerçeklik birimleri hastayı, kendi kişisel tecrübesini yansıtabileceği bir savaş alanına naklediyor. Askerin beyni, sürekli olarak travmatik uyarıcılara maruz kaldığı için korku hissini aşinalık hissi ile değiştirmeye başlıyor. Sanal gerçeklik birimleri tecavüz, cinsel istismar, araba kazası gibi travmatik olayların tedavisinde de kullanılıyor.

4. Kalabalık Önünde Konuşma

Yapılan bir araştırmaya göre Amerikalıların %40’ı toplum önünde konuşmaktan korkuyormuş. Durum böyle olsa da birçoğumuz ister istemez topluluk önünde konuşmak zorunda kalabiliyor. Neyse ki böyle durumlar için Public Speaking Simulator adında bir sanal gerçeklik uygulaması geliştirilmiş. Uygulama, sizi konuşma yapmanızı bekleyen bir oda dolusu insan ile baş başa bırakıyor. Kullanıcılar, kalabalığın büyüklüğünü ve tutumunu ayarlayabiliyor. Kalabalık önünde konuşma gibi örümcek, yükseklik ve açık alan fobilerinin tedavisinde de sanal gerçeklik birimlerinin önemli bir rol üstleneceğini söyleyebiliriz.

5.Diş Hekimlerinin Eğitimi

Herhalde kimse, eğitim gören diş hekimlerinin kobay faresi olmak istemez. Neyse ki, öğrenciler artık tüm hatalarını sanal gerçeklik birimleri üzerinde yapabilecek. Virtual Dental Implant Training Simulation adlı bir program sayesinde, öğrenciler anestezi işleminden, doğru delici boyutunu seçmeye kadar bütün yöntemleri öğrenebiliyor. Öyle ki hastaların, karakter ve hastalık geçmişleri dahi farklılık gösteriyor. Yürütülen programdan sorumlu olan bir doktor, programın gerçekçiliğini tanımlamak için şunları söylemiş;

“Eğer öğrenci anesteziyi doğru noktadan uygulayamazsa, hasta çığlık atıyor!”

Görsel Kaynak: http://www.smh.com.au/