Sanal gerçeklik teknolojisi, sanal ortama gerçek verilerin eklenmesiyle ortaya çıkmaktadır. Bir gözlük vasıtasıyla erişilen görüntülerde bilgisayar ortamında oluşturulan ve gerçekte bulunmayan verilerle yine bilgisayar ortamında oluşturulan ama gerçek dünyada bulunan veriler birleştirilmektedir.

Güney Kore’de 2016 yılında yaşamını yitiren kızıyla annesi sanal gerçeklik teknolojisi ile aynı ortama getirildi. Videoda duygusal anların yaşandığının görüldü. 

‘I met you’ isimli belgesel 6 şubat’ta yayınlandı. Nadir görülen bir hastalıktan dolayı vefat eden Nayeon isimli kızla, Jang Ji-Sung isimli annesinin buluşması gündemde büyük yer edindi.

Belgeselin hazırlanmasında görevli kişiler sekiz aylık süreçte Nayeon’un temsili görüntüsünü oluşturdu. Anne ve kızın buluşmaları geçmişte zaman geçirdikleri bir parkta gerçekleştirdi. Çekimler için bir çocuk manken kullanıldı. Ses için ise Nayeon’un kendi sesi kullanıldı. Nayeon’un annesine koşmasıyla ve annesine ‘‘neredeydin ve beni özledin mi sözleriyle başlayan videoda anne ve kızı arasında duygusal konuşmalar geçtiği görülüyor.  Eşi ve diğer çocuğu, Jang’ı izlerken gözlüğünü takmış vaziyette olan Jang, kızına doğru ilerleyip onunla konuşuyor ve onun yüzünü okşuyor. 

Anne Jang Ji-Sung, ‘‘Beni çok kısa bir süre için gülümsemeyle çağıran Nayeon’la görüştüm, ama kısa da olsa beni çok mutlu etti. Sanırım hep istediğim rüyayı gördüm.” dedi.

Teknolojik gelişmelerin, hayatımıza yaptığı katkılardan birisini daha bu hafta yazımızda ele aldık. Teknolojinin güzel yüzü görmek dileğiyle, teknolojiyle kalın!

 

Kaynak: Aju Business Daily