Google, Facebook, Microsoft ve daha nice teknoloji devi… Bu firmalar yaptıkları yatırım ve geliştirdikleri ürünlerle; birçok sanal gerçeklik girişiminin önünü açtı diyebiliriz. Hatta bu girişimlerin bazıları yazılım, donanım, etkinlik vb. alan ve hizmetlerde söz sahibi olmaya başladı bile. Aşağıdaki listemizde sanal gerçeklik alanında sunduğu hizmetlerle takip edilmesi gereken firmalara yer verdik.

1. EON Reality

EON Reality sanal gerçeklik teknolojileri aracılığıyla inovatif ve deneysel eğitim tecrübesi sunan, interaktif bir 3D yazılım firması

2. Cortona 3D

Sanal gerçeklik modelleme dili üzerine uzmanlaşan Cortona 3D; farklı platform ve mobil cihazlar için içeriğe yönelik uygulama geliştiriyor.

3. VisBox

Visbox kullanıcılara uygun fiyatlarda yansıtma tabanlı sanal gerçeklik hizmetleri sunan bir firma.

4. Psious

Psious, anksiyete bozukluklarından şikayet edenleri sanal gerçeklik ortamında kademeli olarak korku kaynaklarına maruz bırakarak tedavi etme amacıyla faaliyet gösteren bir yazılım firması.

5. Inv3rsion

Inv3rsion

Inv3rsion, gerçek zamanlı 3D görselleştirme ve sanal gerçeklik uygulamaları üzerine uzmanlaşmış.

6. LiveLike

livelike

Livelike, halihazırdaki yayın teknolojisi ile sanal spor karşılaşmaları sunan bir içerik platformu.

7. Altspace VR

Altspace VR, yeni bir sosyal iletişim platformu kurmayı hedeflemiş sanal gerçeklik yazılım firması.

8. Survios

Survios, donanım ve yazılım imkanlarını kullanarak, sanal gerçeklik oyun tecrübesini öteye taşımayı amaçlamış genç (2013) bir firma.

9. WorldViz

WorldViz, kendi interaktif 3D içerik geliştirme yazılımına ve gerçek zamanlı hareket takibi ürün serisine sahip, simülasyon ve interaktif görselleştirme üzerine uzmanlaşmış bir sanal gerçeklik firması.

10. Envelop VR

EnvelopVR

Envolop VR, tüketici ve şirketlerin; sanal gerçekliği çalışıp, üretebilecekleri bir platform olarak kullanmaları için yeni yollar geliştiren bir yazılım firması.

11. Nurulize

Sanal gerçeklik piyasasını demokratikleştirme ve genişletme vizyonu ile 2013 Kasım ayında faaliyete geçen Nurulize, yazılım geliştirme ve görsel efekt uzmanları tarafından kurulan bir yazılım firması.

12. Insite VR

Odak noktasında mimar ve 3D tasarımcılar bulunan Insite VR, üretilen 3D modelleri sanal gerçeklik cihazları için optimize etme alanında uzmanlaşmış bir firma.

13. Vrideo

vrideo

2014 yılında kurulan Vrideo, sanal gerçeklik videolarının yüklenip, yayınlanabileceği bir servis görevi üstleniyor.

14. Upload VR

upload_vr

UploadVR, sanal gerçeklik endüstrisine bağlı etkinlik düzenleyip, sanal gerçeklik ile ilgili haberleri yayınlayan bir topluluktur.

15. WEVR

Kaliforniya merkezli WEVR, sanal içerik üretimi ve yayını için platform sağlayan bir sanal gerçeklik topluluğu. Firma yönetmenlere, içerik geliştiricilere ve öykücülere sanal ve artırılmış gerçeklik cihazları ile uyumlu sanal medya oynatıcı sunuyor.

Görsel Kaynak: http://www.slate.com/