Pizzalar, kebaplar, börekler… olsa da yesek dediğiniz bütün yemekleri kilo almadan yiyebileceksiniz dense, kimse inanmaz! Ama geliştirilen sanal bir yemek yeme tecrübesi ile yakında tüm bunlar gerçek olacak.

Project Nourished adıyla anılan proje, 2014 yılında Los Angeles’da faaliyete geçen Kokiri Lab’in öncülüğünde geliştiriliyor. Geliştirilen projenin asıl amacı diyabet ve benzeri beslenme sorunları yaşayanların damak tadına hitap edebilecek bir şekilde, daha sağlıklı bir diyet programı uygulamalarını sağlamak. Henüz deney aşamasında olan proje, katılımcının yediği yemeğe dair algısını değiştiriyor. Bunu yaparken Oculus Rift, sensörlü çatal-bıçak takımı ve bazı aromatik unsurlara başvuruluyor.

Kullanıcı arzuladığı yemeği tükettiğini zannederken, aslında meyve, sebze, akasya sakızı ve vücuda faydalı çeşitli mikrobik malzemeler tüketiyor. Malzemeler sushi, kek ya da et şeklinde 3D baskı cihazları aracılığıyla jel kıvamında üretilebiliyor. Bu yiyeceklerde kullanılan malzemeler düşük kalorili olduğu için diyete girenler de projeden faydalanabiliyor.

Project Nourished

Projeyi yürüten Jinsoon An; “Bu projeyi özgün kılan şey; sanal ve fiziksel gerçeklikler beraber tecrübe ediliyor. Yani kullanıcı kalori almadan, normalde olduğu gibi yemeği çiğneyip, koklayabilecek. Özellikle obezite ve diyabet gibi rahatsızlıklarla uğraşanlar, herhangi bir yan etki olmadan, istediklerini yiyebilecekler.” diyerek projenin kullanım alanlarına da dikkat çekiyor. Project Nourished ile ilgili gelişmeleri mail listesine kaydolarak takip edebilirsiniz.

Görsel Kaynak: http://www.telegraph.co.uk/