Samsung’un Oculus Rift ile yaptığı anlaşma doğrultusunda sanal gerçeklik pazarına da gireceğini önceki yazılarımızda belirtmiştik. Verge’in geçtiğimiz aylarda Samsung’un sanal gerçeklik cihazına dair paylaştığı görüntülerin, bugün tanıtılan cihazla fazla alakası olmadığını öncelikle belirtmeliyiz.

Görüntülerden anladığımız kadarıyla Samsung Gear VR, Google Cardboard mantığıyla çalışan ama biraz daha tasarıma yönelik bir cihaz. Cihazın ön kısmına yan şekilde koyacağınız Note 4 ile sizi sanal gerçeklik dünyasına götüren ürün, Samsung’un diğer telefonlarıyla şimdilik uyumlu değil. Oculus gibi kablo ile bağlantısı olmadığından cihaz ile rahatlıkla hareket edebilmeniz ürünün artılarından. Cihazın üzerinde bulunan bir buton sayesinde de istediğiniz zaman sanal gerçeklik modundan çıkabiliyorsunuz.

Ürünün ne zaman çıkacağı ve satışa sunulacağı fiyatı şimdilik bilinmese de, Samsung sanal gerçeklik pazarında Oculus‘a özellikle tasarımıyla sıkı bir rakip olacak gibi gözüküyor. Tabii ürünün Note 4 dışındaki telefonlarla da uyumlu olacağını öngörüyoruz.

Görsel Kaynak: techcrunch.com