Samsung, çıkarmış olduğu Gear serisi ile hem akıllı saat ve bileklikler pazarında öncü şirketlerden biri olmuş hem de giyilebilir teknolojilere yatırım yapma konusundaki ciddiyetini açıkça göstermişti. Android Wear konusunda da bu tutumunu bozmayan Güney Kore’li teknoloji devi, Google I/O’da yeni akıllı saati Samsung Gear Live’ı tanıttı.

Yıllık olarak düzenlenen bir geliştirici etkinliği olan Google I/O’da, bu yıl en çok dikkat çeken konu Android’in yeni tanıtılan varyasyonları olmuştu. Bugüne dek telefon ve tablet bilgisayarlarımız ile sınırlandırılmış olan Android, bu etkinlikte tanıtılan Android TV (Televizyonlar için Android), Android Auto (Otomobiller için Android) ve Android Wear (Akıllı saatler için Android) sürümleri ile bu sınırları aşmayı hedefliyor.

Samsung Gear Live’ın Genel Özellikleri

Gear Live’ın şüphesiz en önemli özelliği, işletim sistemi olarak henüz yeni tanıtılmış olan Android Wear’ı kullanıyor olması. Akıllı saatleri, “yetişkinler için oyuncaklar” kategorisinden çıkarıp, günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline getirmek amacıyla olarak geliştirilen Android Wear’ın temel özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Akıllı telefonunuza Bluetooth 4.0 (Bluetooth Low Energy) üzerinden bağlanması,
  • Tüm bilgilerinizi düzenleyerek ihtiyaç duymanız muhtemel, önemli bilgileri otomatik olarak size sunması,
  • Kartlardan oluşan kullanıcı arayüzü sayesinde kullanımının kolay olması,
  • Sesle kontrol edilebilmesi.

Android Wear işletim sisteminin akıllı saate kazandırdığı avantajların yanı sıra, Samsung Gear Live donanımsal olarak da bazı değişiklikleri beraberinde getiriyor. Gear ailesinin bu yeni üyesi de aynı gün piyasaya çıkan rakibi LG G Watch’a benzer olarak sürekli açık duran bir ekrana sahip. Bu nedenle Gear ve Gear 2’den farklı olarak, gövdesinde bir “Home Buton” yani anasayfa tuşuna yer verilmemiş. Buna ek olarak Gear Live’ın bir kamerası da bulunmuyor.

Samsung Gear Live

Samsung Gear Live’ın Teknik Özellikleri

Su ve toza dayanıklı, metal bir gövdeye sahip olan Gear Live’ın dış görünüşü ve teknik özellikleri, kamera ve anasayfa tuşunun kaldırılmasının dışında, Gear ve Gear 2’den çok da farklı değil. Batarya ömrü günlük kullanımda 1-2 gün arasında değişen Samsung Gear Live;

  • 1.63 inç boyutunda bir Super AMOLED ekrana,
  • 1.2Ghz hızında bir işlemciye,
  • 512MB RAM’e ve
  • 4GB dahili depolama alanına,
  • Sensör olarak ise pusula, ivmeölçer, jiroskop ve nabız sensörüne sahip.

Samsung Gear Live'ın Teknik Özellikleri

Android Wear ile birlikte tanıtılan cihazlara bakarak, akıllı saatlerin giderek sadeleştiğini söylemek yanlış olmaz. Bu sadeleşme, tanıtılan cihazların fiyatlarında da kendini göstermekte. Google Play Store üzerinden satılmakta olan Samsung Gear Live’ın, henüz Türkiye’de ne zaman piyasaya çıkacağına ilişkin bir bilgi yok. Black (siyah) ve Vine Red (şarap kırmızısı) olarak iki renk seçeneği bulunan cihazın yurtdışında satış fiyatı ise 199$.

Görsel Kaynak:  http://www.samsungmobilepress.com/