Son günlerde hemen her alandaki akıllı cihazlarıyla adını duyuran Samsung, bu defa en yaygın ulaşım araçlarından birine el attı. Google’ın kendi kendini süren arabasının, gelecekte teknolojinin trafikte ne kadar büyük bir yeri olacağını gözler önüne sermesinin ardından şimdi de Samsung, bir akıllı bisiklet konseptiyle karşımızda.

Trafik söz konusu olduğunda, akıllı teknolojilerden en büyük beklentimiz de haliyle güvenlik oluyor. Samsung’un bu temel ihtiyaçtan hareketle tasarladığı akıllı bisikletinde de birçok güvenlik ekipmanı mevcut.

Samsung Akıllı Bisiklet

Samsung Smart Bike’ın üzerinde, arkayı görmenizi sağlayan bir kamera, GPS, lazer ışıklar ve tüm bu donanımı kontrol eden bir Arduino var. Ayrıca gidon üzerinde Samsung telefonunuz için bir de tutacak mevcut. Lazer ışıklar, etrafınızda bir bisiklet yolu çizerek, trafikteki diğer araçların sizi görmesini sağlıyor. Kamerası sayesinde akıllı telefonunuza bakarak arkanızda olup bitenlerden haberdar olabiliyorsunuz. Bunların yanı sıra Smart Bike, GPS ile izlediğiniz yolu kaydediyor ve yine akıllı telefonunuzdan bulunduğunuz bölgedeki en yaygın bisiklet rotalarını görüntülemenize imkan veriyor.

Samsung Smart Bike şimdilik konsept bir araç olduğundan henüz seri üretime geçilip geçilmeyeceği bile bilinmiyor. Ancak zamanla gelişmesi beklenen bu proje, gelecekte güvenliğin yanı sıra akıllı saat ve bilekliğe ihtiyaç duymadan aktivitenizi ölçerek sportif anlamda da kolaylıklar sağlayabilir.

Görsel Kaynak: androidauthority.com