Günümüzde internete bağlanabilen 10 milyar cihaz bulunuyor ve bu rakamın 2020’de 50 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu büyüyen Internet of Things pazarında kod yazanlar ya da elektronik bilgisi bulunanlar daha avantajlı durumdalar. Ancak SAM Labs tarafından geliştirilen SAM elektronik kit’i sayesinde kod yazmak ve mantıksal döngüler kurmak çok kolaylaşıyor.

“İnsanlara, şirketlerden daha çok imkan sunmak istiyorum.” diyen Joachim Horn (SAM Labs’ın kurucusu), insanlara doğru aletler sunulduğu zaman kendi ürünlerini geliştirebileceklerini savunuyor. Bu “doğru” aletler ile kastedilen, birbirleri ile etkileşime geçen ve kablosuz olarak internete bağlanabilen sistem modülleri, yani SAM (Sensor Actor Modules). Herkesin kolaylıkla kullanması için basit bir sürükle-bırak yazılımı ile desteklenen SAM modülleri, bu özelliği ile kod geliştirme işlemini de kolaylaştırmış oluyor; çünkü kullanıcı modülleri eşleştirirken yazılım gerekli kodlama işlemini kendisi yapıyor. Bu sayede kullanıcı hayalini kurduğu tasarımı gerçekleştirirken, tüm bu geliştirme sürecinin mantığını oturtabiliyor. Bir taşla iki kuş vurmak herhalde böyle bir şey olsa gerek…

SAM

Kodlama ara yüzü Facebook, Twitter ve e-mail için basit simgeleri de içeriyor. SAM birimleri aracılığıyla, her açıldığında tweet gönderen akıllı bir buzdolabı yaratabilir hatta ayakkabınıza hangi yöne gitmeniz gerektiğini söyleyen bir SAM birimi dahi yerleştirebilirsiniz. Evinize giren biri olduğu zaman uyarı alabilir, ya da evde hangi ışıkların açık kaldığını öğrenebilirsiniz. Geliştirilen şeyler kullanıcının yaratıcılığına kalmış olduğu için bu örnekleri çoğaltmak mümkün.

SAM elektronik kit’ı kullanıcıya 4 farklı paket sunuyor;

  • SAM Explore: Bu paketin içinde bir adet düğme, bir tane RGB ışık ve zil modülleri bulunuyor.
  • SAM Learn: Düğme, RGB ışık, Servo ve bir adet kaydırma düğmesi,
  • SAM Make: 2 düğme, 2 RGB ışık, 1 kaydırma düğmesi, 1 servo, 1 eğme (tilt) düğmesi ve 1 motor,
  • SAM Pro: SAM Make’a ilaveten bir motor daha, ışık sensörü, derece (sıcaklık sensörü) ve bulut modülü bulunuyor.

Bu dört paketin hepsinde standart olarak mikro USB kablosu ve bir adet Bluetooth veri transferi cihazı mevcut. Modüller birbirleriyle Bluetooth üzerinden iletişim kuruyor ve hepsi mikro USB kablosu ile şarj edilebiliyor.

Kickstarter üzerinde halen devam eden kampanyasının bitimine 10 gün var ve 50.000£ olarak belirlenen hedefi çoktan geçmiş durumdalar. Bu öğretici ve kullanışlı SAM birimlerini bir denemek istiyorsanız, SAM Explore’u 55£’a ön siparişini verebilirsiniz. IoT’un nasıl kullanıldığını ve ne işe yaradığını bizzat deneyimlemek isteyenler, siparişlerin dağıtımına 2015 Mart ayında başlanacak olan SAM’ı kesinlikle değerlendirmeli.

Görsel Kaynak: https://www.kickstarter.com