Geçtiğimiz aylarda yayınladığımız gelecekte turizm sektörünü neler bekliyor başlıklı yazımızın ikinci sektörü sağlık. Gelişmekte olan teknolojinin en çok etkileyici alanlardan biri olarak sağlık alanı gösteriliyor.

Giyilebilir Teknolojiler

2015 yılında en çok kullanılacak terimlerden biri olarak gösterilen giyilebilir teknolojiler, sağlık alanında da değişiklikler getirecek. Çoğu akıllı bileklik içerisinde bulunduğu sensörler sayesinde gün içerisinde ne kadar kalori harcadığımız, kalp atışımız ve kaç metre yürüdüğümüz hakkında bilgi veriyor. Sağlık alanında bu tarz akıllı bileklikler dışında, diyabet hastaları için geliştirilmekte olan giyilebilir ürünler de bulunmakta. Diyabet hastaları takacağı akıllı bileklik sayesinde; yemek zamanı, şeker ölçümü ve insülin zamanı gibi bilgileri akıllı bilekliğin vereceği uyarıyla takip edebilecek. Ayrıca yaşlılar için tasarlanacak akıllı bileklikler, ani durumlarda ulaşılması istenen kişilere tek butonla erişilmesini sağlayacak ve gerekirse lokasyon hakkında da karşı tarafa bilgi verecek.

Giyilebilir teknolojinin bir diğer popüler ürünlerinden olan akıllı saatlerin de sağlık alanında etkisi büyük. Hem iOS hem de Android platformlarında sağlık uygulamaları bulunuyor ve nabız, katedilen mesafe gibi bilgiler uygulama üzerinden aktarılıyor. Embrace adında geliştirilen akıllı saat de kullanıcılarının stres seviyesini hesaplayıp, olası bir nöbet krizini önceden hesaplayabiliyor. Böylece geliştirilecek olan teknolojiyle birlikte en yakın hastaneye de akıllı saat üzerinden acil durum mesajı gönderilebilecek.

embrace_akıllı_saat

Embrace Akıllı Saat

Akıllı gözlüklerin sağlık alanında kullanımı doktorlara ve tıp öğrencilerine katkı sağlayacak. Google Glass gibi bakış açınızı kaydeden ürünler, canlı yayın özelliğiyle birlikte ameliyatların başka doktorlara ve öğrencilere aktarılmasını sağlayacak. Böylece doktorlar başka bir doktora hızlı bir şekilde operasyonu göstererek bağlanabilecek. Ülkemizde de doktorlar Google Glass’ın canlı yayın özelliğini deneyerek ameliyatı canlı olarak başka doktorlara aktardılar. Ameliyat sırasında internete bağlanarak da hızlı bir şekilde bilgi sahibi olunabilir. Hatta bir Google Glass kullanıcısı, Glass’ın bu özelliği sayesinde bir hastanın hayatını kurtardığını belirtmişti. APX Labs ve Augmate adındaki firmalar Google Glass’ın sağlık sektöründe kullanımına yönelik çalışmalar yapmakta. Kamera özelliği bulunmayan bir akıllı gözlük olan Jins Meme de, içerisinde bulundurduğu sensörler sayesinde göz hareketlerini algılayarak vücutta olan değişiklikleri aktarabiliyor.

Artırılmış gerçeklik teknolojisi akıllı gözlükler ile entegre edildiğinde de ameliyat sırasında görüntü üzerine görüntü bindirilebiliyor ve ameliyat sırasında görülmeyen damarlar bu gözlükler sayesinde artık görülebilir olacak.

Artık düzgün bir duruşa sahip olmak dert olmayacak ve giyilebilir ürünler yardımımıza koşacak. Lumo Lift, Prana ve ülkemizde geliştirilmekte olan Pao gibi ürünler kambur durulduğunda kullanıcıları uyarıcak ve dik bir duruşa sahip olmalarını sağlayacak.

lumo-lift

Lumo Lift

Google X laboratuvarında geliştirilmekte olan kontakt lensin içerisinde bulunan glukoz sensörü sayesinde şeker seviyesi ölçülecek. Böylece ürün şeker seviyesi düştüğünde kullanıcısına bir uyarı ışığı gönderebilecek.

Google Kontakt Lens

Google Kontakt Lens

Nesnelerin İnterneti

Hastane içerisinde bulunan odalar akıllı ev sistemleri mantığıyla çalışacak ve hastanın durumuna göre yatak seviyesi ve oda sıcaklığı otomatik olarak ayarlanacak. Şu an bu model evler ve ofisler için geliştiriliyorken; yakın zamanda hastaneler içinde kullanılacak.

Beacon teknolojisinin hastaneler içerisinde kullanılma ihtimali bulunuyor. Hastaların bilgileri beacon’lara entegre edilebilir ve bu bilgiler akıllı gözlüklere / akıllı saatlere doktorlar odanın içerisindeyken aktarılabilir. Doktorlar böylece hastanın değerlerine hızlı bir şekilde ulaşabilir.

Beacon teknolojisi yerine QR kodlar ile de entegre olarak çalışan akıllı gözlüklerle sıklıkla karşılaşılabilir. Doktor hastanın odasının önüne geldiğinde okutacağı QR kod ile birlikte hastanın değerleri hakkında bilgi sahibi olabilir.

QR-Kod-Google-Glass

Sanal Gerçeklik

Sanal gerçeklik teknolojisinin en sık kullanılacağı alanlardan biri eğitim amaçlı çalışmalar. Sağlık alanında da eğitime yönelik simülasyon çalışmaları sanal gerçeklik gözlükleri üzerinden yapılabilir.

Drone

Drone’ların hayatımızın bir parçası olmasıyla birlikte ilaç taşıyan ve acil yardım yapan drone’larla karşılaşabiliriz. Aşağıdaki videolardan görebileceğiniz gibi şu an bu tarz drone’ların prototipleri bulunmakta. Sahil bölgelerinde can kurtaran drone’lar görürsek de şaşırmamak gerek.

Yukarıda bahsedilenler dışında:

  • Hapifork gibi akıllı çatallar sayesinde, beslenme düzeni takip edilebilecek ve daha sağlıklı bir şekilde beslenilecek.
HAPIfork_Akıllı_Çatal

HAPIfork_Akıllı_Çatal

  • Kalp krizi geçirilmeden önce üzerimizde bulunan sensörlü kıyafetin rengi değişecek ve en yakın hastaneye hızlı bir şekilde haber verilecek.
  • İlk müdahale ekibinde bulunan akıllı gözlükler sayesinde, doktorlar tarafından hastaların ambulansta nasıl müdahale edilmesi gerektiği hakkında yönlendirme yapılacak.
  • Google’ın geliştirmekte olduğu giyilebilir bir akıllı bileklik sayesinde önceden kanser teşhisi konulabilecek.
  • Smart Body Analyzer gibi akıllı tartılar sayesinde; kilo ölçümü, yağ kitle ölçümü ve kalp atış nabız ölçümü tartının uygulaması üzerinden öğrenilecek.
  • Geliştirilecek olan uygulamalarla tüm değerlerimiz cep telefonu üzerinde olacak ve doktorlarımız bizimle değerlerimizin gidişatı doğrultusunda iletişime geçip, nasıl tedavi olmamız gerektiği konusunda uzaktan bilgi verebilecek. Randevularda artık cep telefonları üzerinden alınacak.

*Çevrenizde sağlık sektöründen birileri varsa, bu yazıyı onlarla paylaşmayı unutmayın!