Sokakta yürürken bir anda bir grup tarafından sıkıştırıldınız ve ne yapacağınızı bilmiyorsunuz; ya da evde yalnızken bir anda kalbinize ağrı girdi ve zor durumdasınız. Normalde yardım istemenin güç olduğu bu durumlarda, artık akıllı bilezik Safelet var.

Kadınların uğradığı şiddeti azaltmak ve daha hızlı bir şekilde yardım almaları için geliştirilen Safelet, Amsterdam’dan çıkma bir akıllı bilezik. iOS ve Android ile uyumlu olan ürünün uygulamasını cep telefonunuza indirdikten sonra, Bluetooth Low Energy teknolojisiyle ürünü telefonunuzla eşleştiriyorsunuz. Ardından uygulama üzerinde sunulan seçeneklerde arkadaşlarınız, Safelet komünitesi ya da polis tarafından korunmak istediğinizi belirtiyorsunuz. Burada arkadaşlarınızı seçerseniz, onları uygulamaya davet etmeniz gerekiyor. Sonrasında artık güvendesiniz!

Yardım gereken durumda bilekliğin iki ayrı tarafında bulunan butonlara basarak, yardım ihtiyacınızı seçtiğiniz gruba gönderiyorsunuz. Üründe bulunan ses kaydedici; karşı tarafa sesinizi aktararak, ne durumda olduğunuz hakkında bilgi veriyor. Ayrıca cihaz lokasyonunuzu da karşı taraf ile paylaşıyor ve bu sayede bulunduğunuz yer belli oluyor.

Indiegogo üzerinden 40.000$’ın üzerinde fon bulan ve USB kablo ile şarj edilen, su geçirmez akıllı bilezik Safelet’in daha önceden sitemizde de yer verdiğimiz Cuff‘dan çok farklı bir ürün olduğunu söyleyemeyiz. Bu yılın sonunda teslim edilmesi düşünülen ürünün, özellikle kadınların kendilerini güvende hissetmesi bakımından 109$’lık fiyatı normal bulunabilir. Yalnız şimdiden söyleyelim, ürünü bileğinizden duşta bile çıkarmak yok!