Giyilebilir teknoloji sektörünün genişlemesine bağlı olarak fitness alanında birçok cihaz piyasaya sürüldü. Bu cihazlar, kullanıcıya kendi vücut değerlerini görüntüleme olanağı sağladığı için geniş bir kitle tarafından benimsenmiş durumda. Biz de, Runtastic firmasının piyasaya sürdüğü Orbit cihazını mercek altına aldık.

Genel Olarak Runtastic

Runtastic fikri, yelkenli yarışlarını takip etmek için geliştirilen bir proje esnasında hayat bulmuş. Marka geliştirdikleri projenin geniş bir kitleye hitap etmeyeceğini anlayınca; bisiklet, koşu, yürüyüş gibi daha popüler sporlar üzerine yoğunlaşmış. 2009 yılında Avusturya’da faaliyete geçen markanın CEO’su Florian Gschwandtner ile Runtastic ME ve Orbit üzerine yapılan röportajı aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Kutudakiler

1x Runtastic Orbit
2x Plastik Kayış (Siyah ve Mavi)
1x Kemer Klipsi
1x USB Şarj Kablosu
1x Kullanım Kılavuzu
1x Ürün Bilgisi

Tasarım

Runtastic Orbit’i ince plastik bir dolgu çevreliyor. Bu dolgunun içinde ivmeölçer ve titreşim sağlayan bir motor bulunuyor. Dolgunun ön yüzeyinde ise Orbit’in sunduğu hizmetleri görüntüleyebildiğimiz OLED bir ekran; ekranın üzerinde bir ambiyans sensörü ve altında da değerleri görüntülemenizi sağlayan gümüşi renkte bir buton bulunuyor.

Runtastic Orbit

Orbit’in plastik bir kayışa sahip olması, bilekliğin karakteri hakkında önemli bir ipucu veriyor. Buna bağlı olarak cihazın, aktif sporculara öncelik verilerek tasarlandığını rahatlıkla söyleyebilirim. Yine de farklı renk (sarı, mavi, turuncu, yeşil, beyaz, mor, gri) seçeneklerine sahip olması bakımından günlük kıyafetlerle de tercih edilebilir. Hatta modayı takip eden biriyseniz klasik bir elbiseyle de kombine etmeniz mümkün.

İnce bir bileğe sahipseniz cihazı ilk taktığınızda biraz büyük gelebilir çünkü Orbit modülünün hafif çıkıntılı ve geniş bir yüzeyi bulunuyor. Kayışı bileğe takmak için, yan yana duran tokaları kayışın üzerinde bulunan deliklere sıkıştırmanız gerekiyor; daha önceden çıt çıt düğmesi olan bir kıyafet kullandıysanız bu işlem sizi pek zorlamayacaktır. Kayış plastik bir malzemeden üretildiği için son derece esnek ve dayanıklı ama ekran hizasında koruyucu herhangi bir unsur bulunmuyor. Bu yüzden cihazın ekranını sert bir yüzeye denk gelecek şekilde düşürmemekte fayda var.

Kurulum

Orbit’i kutusundan çıkarttıktan sonra üzerindeki butona basılı tutarak, cihazı aktif hale getiriyorsunuz. Ardından telefonunuza Runtastic Me uygulamasını indirip kurmanız gerekiyor. Uygulamaya yaş, cinsiyet, boy ve kilo gibi temel profil bilgilerinizi girdikten sonra telefonunuzun Bluetooth’unu açarak Orbit’i aratmalısınız. Cihaz, telefonunuz ile eşleştikten sonra kullanıma hazır hale geliyor. İlk eşleştirme denememde telefonum Orbit’i bulamadı ama ikinci denememde hemen buldu. Bu yüzden eğer sizde aynı durumla karşılaşırsanız panik yapmanıza gerek yok. Bu arada tüm bu kurulum işlemi, 5-10 dakika kadar kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilebiliyor.

Runtastic-Orbit

Orbit modülünü kayışa yerleştirmekte son derece kolay bir işlem.

Pil Ömrü

Orbit’in özel bir USB kablosu var. Bu kablo alışageldiğimiz USB girişlerinden farklı olarak üzerinde 2 küçük temas noktası bulunuyor ve bu noktalar Orbit modülüne manyetik olarak bağlanıyor. Bu kablonun biraz kısa olduğunu belirtmem lazım. Eğer dizüstü bir bilgisayar ya da taşınabilir bir şarj cihazınız yoksa Orbit’i şarj ederken uygun bir yüzey bulmakta zorlanabilirsiniz.

Şarj Kablosu

Şarj Kablosu

Cihaz yaklaşık 1 buçuk saat içerisinde full şarj oluyor. Runtastic kendi sayfasında cihazın pil ömrünün 7 gün boyunca dayandığını belirtmiş ama test esnasında minimum kullanımda şarjın 9 gün boyunca dayandığını gözlemledim. Tabii kullanım sıklığına göre bu sürenin belirtilen standartlarda seyredeceğini söyleyebilirim. Orbit, piyasadaki birçok cihazdan daha uzun bir pil ömrüne sahip, dolayısıyla cihazı, gün aşırı şarj etmek zorunda kalmıyorsunuz.

Uygulama ve Yardımcı Uygulamalar

Runtastic:

Runtastic uygulamasını tanıtmadan önce bir detaya değinmem lazım; kullanıcı Orbit’i herhangi bir uygulama/telefon olmadan tek başına kullanabilir ama Runtastic ve aşağıda değineceğim Runtastic ME uygulamaları olmadan cihaz, biraz yetersiz kalıyor. Çünkü verileriniz hakkında detaylı bilgilere, ancak bu uygulamalar üzerinden erişilebiliyorsunuz.

Runtastic uygulaması, yapılan spor aktivitesi ve vücut değerlerine dair detaylı metriklere erişim sağlayan, ana uygulama görevini üstleniyor. Bu uygulama aracılığıyla sporcular, 43 (+diğer seçeneği ile) farklı spor aktivitesinden birini seçebilir.

Runtastic uygulamasında rastlanan özellikleri şöyle özetleyebiliriz;

 • GPS Takip,
 • Mesafe, süre, hız, tempo, yakılan kalori,
 • Harita Görünümü,
 • Aktivite geçmişi
 • Hız, Yükselme, Kalp hızı çizelgesi,
 • Sosyal ağlarda paylaşım,
 • Manuel aktivite ekleme seçeneği,
 • Aktivite senkronizasyonu

Bu sıraladığımız değerler(zaman ve kat edilen mesafe dışında) spor seansınızın sonunda, “History/Geçmiş” menüsünü altında görüntüleniyor. Yani bu değerleri seansınızın ortasında görüntülemek istediğinizde, o an yaptığınız aktivitenin kaydını durdurmanız gerekiyor ve tabii ardından yenisini başlatmalısınız.

Uygulamayı Pro sürümüne yükseltirseniz (4.99$) aşağıda ki özelliklerden de yararlanabilirsiniz;

 • Kalp atım hızı,
 • Ayarlanabilir sesli geri bildirim,
 • Aktivite parkuru aratma,
 • Müzik dinleme seçeneği,
 • Sıvı kaybı,
 • Hikaye anlatımı.

Runtastic’in geniş uygulama kütüphanesinden şınav, çömelme hareketi, barfiks ve mekik gibi aktivitelere özel olarak geliştirilmiş uygulamalardan yararlanmanız da mümkün. Bu uygulama piyasadaki bazı akıllı saatlerle de uyumlu olarak çalışıyor. Vücut değerlerinizi, ayrıca, web panelinden de takip edebilirsiniz.

Runtastic Uygulama: iOSAndroidBlackBerryWindows Phone

Runtastic ME:

Gelelim Orbit cihazı ille kullandığımız Runtastic ME uygulamasına. Bu uygulamanın son derece modern ve anlaşılır bir ara yüze sahip olduğunu söyleyebilirim. Kullanıcı, Orbit’in sunduğu verileri anında görüntüleyebiliyor. Uygulama üzerinden aşağıdaki ölçümleri takip edebiliyorsunuz;

 • Steps – Atılan adım sayısı
 • Active Minutes – Aktif olduğunuz toplam süre
 • Calories – Yakılan kalori
 • Distance – Kat edilen mesafe
 • Sleep – Uyku takip modu

Saydığımız ölçümlerde gördüğünüz üzere Orbit’in uyku takip modu bulunuyor. Bu modu aktif hale getirmek için uykuya yatmadan önce düğmeye, ekranda yatak simgesi görünene kadar basmalısınız. Uyku modundan çıkmak için ise gündüz uyandığınızda yine düğmeye, ekranda güneş simgesi gözükene kadar basmanız gerekiyor. Bu işlem son derece pratik ve basit; ayrıca kullanılan grafikler de gayet açıklayıcı nitelikte. Yalnız uyandığınız vakit, cihazı uyku modundan çıkartmayı unutmayın; aksi takdirde uykunuza dair doğru verileri görüntüleyemezsiniz.

Runtastic ME

Runtastic ME Uygulaması

Görselde de gördüğünüz üzere, gün içerisinde atılması gereken adım sayısı minimum 8.000 olarak ayarlanmış. Kullanıcı, cihaz telefonuna bağlıyken “Steps/Adım” seçeneğini işaretleyerek bu varsayılan değeri değiştirebiliyor. Buna ek olarak “Active Minutes” menüsü de yine manuel olarak kullanıcı tarafından ayarlanabilir. Orbit kullanıcıyı, belirlediği hedefin yarısında ve hedefe vardığında, hafif bir titreşim aracılığıyla uyarıyor. Uygulama kullanıcının gelişimini haftalık olarak raporlayabiliyor. Bunu görüntülemek için uygulamanın ana menüsünü sağa doğru kaydırmanız yeterli olacaktır.

Günlük verilerin hepsi gece saat 12’den sonra otomatik olarak sıfırlanıyor. Bu özelliğin,  kullanıcının sıfırlama işlemini unutması halinde son derece faydalı olacağını söyleyebilirim.

My Orbit menüsünde cihazın sürümü, kalan pil ömrü, bağlantı durumu ve en son senkronize edildiği tarih gibi bilgiler bulunuyor. Orbit’e bir sürüm güncellemesi geldiği zaman aynı menüden görüntülemeniz mümkün. Cihazın alarm ayarlarına da yine My Orbit menüsünden erişebilirsiniz. Son olarak, gün içerisinde uzun süre hareketsiz kalmaktan yakınıyorsanız, bu menüde bulunan “Idle notification/Hareketsizlik Alarmı” tam size göre. Bu alarm, uzun süre hareketsiz kalan kullanıcıyı titreşim yoluyla uyararak, onu hareket etmeye teşvik ediyor. Menü üzerinde bulunan kaydırma butonları aracılığıyla, alarmın devreye gireceği zaman aralığını belirleyebiliyorsunuz.

Idle Notification / Hareketsizlik Alarmı

Idle Notification / Hareketsizlik Alarmı

Bu kaydırma butonları oldukça hassas, bu yüzden numerik giriş özelliği eklendiği takdirde daha rahat kullanılacağını düşünüyorum. Yine de özellikle masa başında sıkılanların, bu alarmı sıklıkla kullanacaklarını söyleyebilirim.

Telefonunuz ile uyumlu Runtastic Me uygulamasına buradan ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak aşağıdaki QR kodunu telefonunuza taratarak, indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

QR Code

Sonuç

Artılar:

+ Orbit, 100 metreye kadar su geçirmiyor. Açıkçası bu özelliğinin yüzücüleri memnun edeceğini düşünüyorum; buna bağlı olarak yüzme üzerine de bir uygulama geliştirildiği takdirde cihazın büyük bir avantaj sağlaması içten bile değil.

+ Uzun pil ömrü.

+ Uygulamada belirtilmiyor ama ambiyans sensörü, gün içerisinde ne kadar ışığa maruz kaldığınızı da gösteriyor.

+ Runtastic’in diğer uygulamalarıyla da uyumlu olarak çalışıyor.

Eksiler:

– Cihaza ya da uygulamasına manuel bir sıfırlama özelliği getirilmeli. Orbit, her hareketi saydığı için spora başlamadan sayılan değerler, kullanıcının kafasını karıştırabilir.

– Orbit’in bir yükseklikölçeri yok; yani çıktığınız yükseklik Orbit üzerinde görüntülenmiyor. Bu veri, sadece Runtastic uygulaması üzerinden görüntülenebiliyor.

– Orbit’in fiyatı 119.99€ yani yaklaşık 350₺ civarında. Bu fiyatın sundukları özelliklere göre biraz pahalı olduğunu söyleyebilirim.

Özellikle günlük aktivitelerinizi takip etmek için anlaşılır ve kullanımı kolay bir cihaz arıyorsanız, Runtastic Orbit’in bu açıdan size yardımcı olacağını düşünüyorum. Ürüne websitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.