Runtastic firmasının akıllı bilekliği Runtastic Orbit‘i geçtiğimiz aylarda tüm detaylarıyla incelemiştik. Şimdi de nesnelerin interneti alanında geliştirdikleri bir akıllı tartı olan Runtastic Libra’ya değineceğiz.

Sağlık ve fitness alanında geliştirilen ürünlerden biri olan Runtastic Libra, hem iOS hem de Android platformuyla uyumlu uygulaması sayesinde kullanıcılarının kilosu üzerine yağ oranı, kas oranı, kemik oranı, vücudun kaçta kaçının su olduğu, günlük alınması gereken kalori üzerine detaylı bilgiyi aktarıyor. Ayrıca içerisinde bulundurduğu weight history kategorisi altında, hangi gün kaç kilo geldiğinizi ve gelişimizini rahatlıkla takip edebiliyorsunuz. Kendinize bir hedef belirlemek isterseniz de, set a weight goal kategorisi altından kilonuz ya da yağ oranınız üzerine tarih ile birlikte bir hedef koyabiliyorsunuz.

Uygulamayı indirdiğinizde profilinizi(yaş-boy) oluşturmanız ve ardından da tartının arkasında bulunan butona, cihazın telefon ile eşleştirme yapabilmesi için basılı tutmanız gerekiyor. Sonrasında yapmanız gereken de cihazın üzerine çıkıp tartılmanız. 8 kullanıcıya kadar otomatik algılama özelliği bulunan cihaz, Bluetooth özelliğiniz açık bir şekilde tartılmaya çıktığınızda sizi hemen tanıyor.

Siyah ve beyaz olmak üzere 2 farklı renk seçeneği ile sunulan cihaz, 129€’dan satışa sunuluyor. Çok sık tartılanlar ve spor yapanlar için gayet faydalı olacağını düşündüğüm ürün; iPhone 4s ve daha yeni sürümleriyle birlikte, Android 4.3 ve üstüyle uyumlu bir şekilde çalışabiliyor. Şu anda akıllı bileklikleri Runtastic Orbit ile bir bağlantısı olmayan ürünün, değerlerinin eşleştirildiği taktirde çok daha fayda sağlayacağı görüşündeyim.