RunScribe adında giyilebilir cihaz, koşucuların vücutlarına aşırı yüklenmeden, daha iyi idman yapabilmesini sağlıyor ve olası sakatlanmaların önüne geçiyor.

Farklı arazi koşulları ve farklı spor ayakkabı tercihlerine göre koşucunun dayanıklılık seviyesini ölçebilen RunScribe; koşu ayakkabısının arkasına takılan silgi boyutlarında giyilebilir bir takip cihazı. 9 akslı (eksenli) algılayıcıdan oluşan cihaz, siz koşuya başladığınız zaman adım sayısını, adım boyutları, kat edilen mesafe gibi bilgileri yardımcı uygulaması aracılığıyla Bluetooth üzerinden otomatik olarak telefonunuza yükleme başlıyor. Bahsettiğimiz özellikler çoğu takip cihazının temel işlevi olarak karşımıza çıkıyor ama RunScribe uygulaması, bu özelliklere ek olarak ayağınızın zeminle olan temasını, pronasyonu (ayağın içe basması) ve maruz kalınan çekim kuvveti gibi harekete bağlı (kinematik) 13 farklı ölçüm gerçekleştirebiliyor.

runscribe-fitness-wearable

Toplanan veriler doğrultusunda kullanıcılar uzun ya da kısa süreli farklı koşu seansları için bir “runScore” elde eder. Cihazın asıl amacı, normal bir antrenmanda bir koşucunun, ne kadar dayanıklı olduğunu ve vücudunun nasıl tepki verdiğine dair değerlendirilebilecek bilgiyi sağlamak. Buna ek olarak uygulama, kullanıcıların koşu esnasında vücutlarının farklı bölgelerinde meydana gelen acı ve rahatsızlık seviyelerini sınıflandırmaya da teşvik ediyor. Bu istatistikleri bilmek kullanıcıya bir avantaj daha sağlıyor; doğru ayakkabı seçimi… Öğrendiğiniz verilere bağlı olarak vücudunuzun farklı ayakkabı tercihlerinde nasıl bir performans sergilediğini anlayabiliyorsunuz.

Shoe Comparison

Cihazın sunduğu özellikler arasında en faydalısı kullanıcıya sunduğu geniş veri bankası. Kitle kaynak tabanlı ölçümlerin bulunduğu platform, araştırıcıların halen tespit etmekte zorlandığı sakatlanma koşullarına ışık tutmayı amaçlıyor. Binlerce farklı koşu seansının incelenebileceği platform sayesinde, yanlış egzersiz ya da uygun olmayan koşu biçiminden kaynaklanan sakatlanmalar hakkında edinilecek detaylı bilgi sayesinde, bu tür rahatsızlıklar için önlem yöntemleri oluşturulabilir.

8gr. ağırlığında ve 35x25x7.5 mm. boyutlarında olan takip cihazına, 30 saate kadar dayanan değiştirilebilir bir CR2032 lityum pil eşlik ediyor. Ayrıca cihazın üzerinde rengini ayarlayabileceğiniz bir LED panel bulunuyor. Kickstarter üzerinden fonlanan RunScribe’a, sitesi üzerinden 149$’dan başlayan fiyatlarla ulaşabilirsinz.

Görsel kaynak: http://www.backerjack.com/