Google’ın mühendislik departmanının yöneticisi Ray Kurzweil, 2029 yılına doğru robotların insan zekasına ulaşacağını ön görüyor. Yapılan başka bir araştırmada da, 2025 yılına kadar mesleklerin üçte birinde insandan ziyade yazılım, robot ve akıllı makinelerin yer alacağı tahmin edilmiş.

Benzeri tahmin ve öngörüler, haliyle insanları kaygılandırıyor. Açıkça söylemek gerekirse haksızda değiller zira yapay zekanın gelişimi ve buna bağlı olarak robotların kabiliyetleri gün geçtikçe artıyor. Sanayi devriminin makineleri, insanın fiziksel yetersizliğinin üstesinden gelmeyi başarmıştı. Günümüzde ise gelişmekte olan yapay zeka ve robot teknolojileri; bireysel zekayı hedef alıyor diyebiliriz. Bu değişimi kötü ya da iyi olarak yorumlamak için henüz erken; ayrıca gelişime bağlı olarak yeni iş alanları da doğacaktır ama şu bir gerçek ki; bazı mesleklerde insana ihtiyaç duyulmayacak. Biz de robotların tercih edileceği bu meslek alanlarını listeledik.

1. Temizleyiciler

Xenex_Ebola_Robot

Kuzey Kaliforniya’da bir hastane, bakteri ve küf gibi insan sağlığına zararlı mikropları UV ışığı kullanarak temizleyen Xenex adında bir temizleme robotu kullanıyor. Temizleme alanında kullanılan robotlardan biri de, iRobot Mirra; kendisi otonom bir şekilde havuzları temizleyebiliyor.

2. Eğitmen/Öğretmen

aldebraran_neo

Conneticut okuluna bağlı öğrenim ve gelişim yetersizliği bulunan öğrencilerin bazıları, kendi sınıf öğretmenlerinden ziyade insansı bir robot ile etkileşime geçmeyi daha kolay buluyor. Aldebaran adlı Fransız bir teknolojisi firmasının geliştirdiği NAO adlı robot, eğitim amaçlı tasarlanmış. Yaklaşık 60 cm. boyutlarında olan NAO henüz öğretmenlerin yerini alacak kıvamda değil; öğretmen yardımcısı daha doğru bir tanımlama olur ama gördüğünüz üzere robotlar, eğitim sektöründe de yer almaya başladı.

3. Atlet

Koşabilen ve bazı nesneleri fırlatabilen robotlar gördük ama rekabet edenlerine henüz rastlamadık.

1997 yılından beri düzenlenen Robocup etkinliğinde futbol oynayan küçük robotlar görebildik peki, ileride gerçek sahada oynayanları görebilecek miyiz? Dahası ileride sadece robotlardan oluşan bir futbol ya da basketbol ligi olabilir mi? Neden olmasın?

4. Hastane Görevlisi

epush_robot_yatak

Zor bir meslek daha… Hele özellikle birden fazla hasta ile ilgilenmek, yeri geldiğinde yataklarının yerini değiştirmek ya da hastane içerisinde farklı katlara çıkarıp-indirmek… Gerçekten zor! Tabii teknolojik gelişmeler, hemşirelerin ya da hastane görevlilerinin yaşadığı bu zorlukların üstesinden de gelebiliyor.

EPush adıyla geliştirilen bir yatak, sahip olduğu motor yardımıyla hareket halindeyken görevliye kolaylık sağlayabildiği gibi güvenli bir hızda ilerleyip, zemin değişikliğini (halı, fayans vb.) algılayabiliyor.

5. Satış Elemanı

Robotların tercih edileceği meslek alanlarından biri de satış elemanlığı. Robotları içinde bulundukları mağaza ve sattıkları ürün hakkında her şeyi bilebilecek. Yurt dışında, Pepper ve OSHBot gibi örnekler, kullanılmaya başlandı bile.

6. Otel Oda Görevlisi

savione-1

Otel odanızı gösteren, odanıza kahvaltı ya da çamaşırlarınızı getiren ve en önemlisi bahşiş sorunu olmayan bir oda görevlisi, kulağa nasıl geliyor? SaviOne ile tanışmış mıydınız? . Kaliforniya’da, Aloft Otel’de görev alan bu akıllı robot, otellerde büyük bir personel değişikliğine sebebiyet verebilir.

7. Aktör

Aktörlerin birbirleriyle olan rekabeti yetmiyormuş gibi şimdi bir de robotlarla uğraşmak zorunda kalacaklar. Geçtiğimiz sene, REPLIEE S1 adıyla geliştirilen bir robot Franz Kafka’nın Metamorfoz adlı romanının modern bir uyarlamasında Gregor karakterini canlandırdı. Tabii videoda da gördüğünüz üzere Gregor, böcek yerine bir robota dönüşmüş. Robotun performansını yorumlamak biraz anlamsız olabilir ama genel anlamda, robotların “replik unutma” gibi bir sorunu olmadığı için ileride insansı-robot aktörler türeyebilir.

8. Uçak Pilot

Tahmin edebileceğiniz üzere uçaklardaki oto pilot sistemi, otomasyona dayalı. Geçtiğimiz sene Pibot adıyla geliştirilen bir robot, oto pilot anlayışını biraz değiştirecek gibi gözüküyor.

Pibot ile şimdilik deneme turları atılıyor. Dolayısıyla ticari uçuşlar için henüz erken ama ileride oto pilotluktan direkt olarak kaptan pilotluğa terfi ederse, şaşırmayın.

Bonus: Knightscope K5 – Suç Oranını %50 Azaltacak Robot

Görsel Kaynak: https://www.youtube.com