Ülkemizde maker olanların en çok aşina oldukları sitelerden biri Robotistan. Biz de kurucularından olan Sait Borlak ile Robotistan’ın hikayesini, üzerinde çalıştıkları projeleri ve gelecek planlarını konuştuk.

– Robotistan nasıl ortaya çıktı? Şu an kaç kişilik bir ekip çalışıyor?

Üniversitede okurken robot projeleri için gerekli malzemeleri ülkemizde bulamayan 5 öğrenci arkadaşın “biz malzeme tedariği işini çözelim, başkaları aynı sıkıntıyı çekmesin” düşüncesiyle 1 Temmuz 2010’da internet sitemizin açılışını gerçekleştirdik. Açılıştan 1 sene sonra şirketimizi kurduk. Şu an tüm alt şirketleri ele aldığımızda kurucu ortaklar dahil 30 kişilik bir ekibiz.

– Robotistan üzerinden ayda kaç ürün satılıyor? En çok satılan ürünler neler?

Robotistan’da 4500+ çeşit ürünün satışını stoklarımızdan gerçekleştiriyoruz. Bu ürünler içerisinde bir kaç kuruş ederindeki komponentlerden tutun da bir kaç bin liralık 3 boyutlu yazıcılara kadar bir maker’ın ihtiyacı olabilecek tüm donanımlar mevcut. Ayda ortalama tüm çeşitlerden 25 bin adet ürün satıyoruz. En çok Arduino ve Raspberry Pi gibi günümüzün en popüler elektronik donanımları ve bu donanımlarla birlikte çalışan modüller satılıyor.

– Tinylab nasıl doğdu, Tinylab üzerine hedefler neler?

Tinylab’in ilk fikri aslında 10 sene öncesine dayanıyor. Biz üniversitede okurken laboratuvarda hantal deney setleri ile çalışmış bir ekibiz. Bu deney setlerinin işe yararlığını okurken sorgulamaya başlamıştık Robotistan’ı kurduktan sonra bunu nasıl yenileriz neler katabiliriz diye uzun uzun düşündük ve ortaya tinylab çıktı. İlk prototipimizi 2 yıl önce tamamladık fakat piyasaya sürmeye cesaret edemedik. 2 yılın ardından şu kitlesel fonlama işini bir deneyelim dedik ve ürün olarak Tinylab’i seçtik beklediğimizden çok daha iyi geri dönüş aldık şu tüm dünyaya satışını gerçekleştiriyoruz. Bir çok okulda hantal deney setleri yerine kullanılmaya başlandı bile. Şimdi Tinylab’i nasıl daha iyi hale getiririz diye çalışmalar yapıyoruz, yakında Türkçe kitabını çıkaracağız.

– Kickstarter çıkmak isteyenlere neler önerirsiniz?

İyi bir proje, iyi bir ekip, cesaret gibi önemli kısımları bir kenara bırakacak olursak en çok atlanılan nokta kampanya öncesindeki hazırlık kısmı. Girişimciler bu kısmı, projeyi insanlara bir an önce duyurayım diye biraz hızlı geçebiliyorlar. Bence bir projenin hedeflenen rakamı geçmesini sağlayan en önemli kısım projeyi duyurmadan önceki 1 ayı kapsayan hazırlık evresi. Bu evrede projenizi duyurduktan sonra paylaşım yapabilecek yazar/blogger/youtuber gibi kişilere ulaşmanız, onlara projenin preview linkini gönderip, siz projenizi tüm insanlara duyurmadan önce projeniz ile ilgili çalışma yapmalarını sağlatmanız gerekiyor. Projenizi duyurduktan sonra bir kaç gün içerisinde sizi destekleyen iyi bir yazı yada videonun olması projenin gidişatını müthiş etkiliyor.

– İleride Makerhane’nin başka şubelerini görecek miyiz?

Makerhane, Robotistan’ın alt girişimlerinden biri. Başka şubeler açmayı şimdiden hayal ediyoruz ama şu an Makerhane beta sürecinde, bu süreçte kullanabileceğimizi düşündüğümüz iş modellerimizi keyifli şekilde deniyoruz. Beta sürecimizi tamamladıktan sonra iyi bir yatırımla şube sayımızı arttıracağımıza inanıyoruz.

– Tinylab ve Makerhane gibi başka projeler var mı yakın zamanda?

Özellikle nesnelerin interneti dikeyinde projeler yapabilecek iyi bir ar-ge ekibi oluşturduk. Bir kaç ay içerisinde yepyeni ürün ve projelerimizi göreceksiniz şimdilik detayları süpriz kalsın.

– Maker olmak isteyenlere neler önerirsiniz?

Maker olmak isteyenlerin bu bilgi bolluğunda çok fazla öneriye ihtiyaç olmadan ilerleyebileceklerine inanıyorum. Bundan daha önemlisi bizim maker olmayanlara maker’lığı anlatmamız gerekiyor. Her gün kullandığımız teknolojik ürünlerin uzaydan gelmediğini, o ürünleri de insanların tasarladığını ve herkesin sıkı bir çalışma ile bu ürünleri yapabileceğini göstermemiz gerekiyor. Üretmeye engel olan korkuları yenmemiz, üretmenin lezzetini, gerekliliğini, hazzını anlatmamız gerekiyor. Sadece teknolojik ürünlerde de değil hayatımızın her anına üretkenliği yerleştirmemiz gerekiyor. Ekip olarak, ülkemizin kalkınmasının üretken insan sayımızı arttırarak mümkün olacağına inanıyoruz. Özetle tüm insanlara, hayatlarına daha fazla üretim katmalarını öneriyorum.