Günümüzde piyasada, farklı tasarımı ve özellikleriyle çeşitlilik gösteren o kadar çok akıllı saat modeli var ki, aralarından seçim yapmak neredeyse imkansız. Özel olarak geliştirdiği projeksiyon teknolojisini kullanan Ritot ile bu seçim daha da zorlaştı.

Ukrayna merkezli Ritot’un, San Francisco’da bir ofisi bulunuyor. Bu yenilikçi fikrin mimarı ve firmanın kurucusu Michael Medvid, Ukrayna’daki politik sorunlara rağmen, ürünü geliştirme aşamasına getirmeyi başarmış.

Ritot

Ritot

Geliştirilen konsept sayesinde akıllı saat sektöründe bir ilke imza atan Ritot, kullandığı projeksiyon teknolojisi ile telefonunuza gelen bildirimleri elinizin yüzeyine yansıtıyor. Şöyle de düşünebilirsiniz; eliniz yeni ekranınız oluyor.
RitotFacebook
Ritot’un piyasaya iki farklı model süreceği söyleniyor;

  • Bileklik Modeli: Üniseks olarak tasarlanan bu model tarzınıza uyum sağlamak için geliştirilmiş. Kayışında alimünyum kaplama malzeme kullanılan bu modelin 4 farklı renk seçeneği bulunuyor.
  • Spor Modeli: Adından da anlaşılacağı gibi bu model spor yaparken kullanmaya elverişli olarak tasarlanmış. Bu modelin kayışı, plastik kauçuk malzemeden üretilmiş ve 6 farklı renk seçeneğine sahip.

Saatin, projeksiyonu kontrol etmenize sağlayan dokunmatik tek bir düğmesi bulunuyor. Bu düğme yansıtma işlevinin geçici (10 sn.) ya da devamlı olmasını ayarlamaya ve projeksiyon rengini değiştirmeye yarıyor. Daha detaylı değişiklikler yapmak için ürünün şarj altlığını kullanmanız lazım.

Şarj altlığının özellikleri şunlar:

  • 24 veya 12 saatlik zaman biçimleri arasında seçim yapabilme,
  • Ekstra kabloya ihtiyaç duymadan kablosuz şarj etme,
  • Saatinizi kullandığınız elinize göre projeksiyonun yönünü ayarlama,
  • Çalar saat olarak kullanma.

Ritot-Smart-Bracelet

 

Akıllı saat Ritot, bekleme modunda 1 ay, projeksiyon modunda ise 150 saat boyunca dayanabilen pil ömrüne sahip. Bildirim geldiği zaman bileğinizde anlık bir titreşim oluyor ve elinizi sallayarak bu bildirimi görüntülüyor ve sonrasında kapatıyorsunuz. Saatte kullanılan projeksiyon sisteminin gece ve gündüz kullanımına uygun olması Ritot’un en önemli özelliklerinden biri.

Indiegogo üzerinden 120$‘a ön sipariş vererek satın alabileceğiniz akıllı saatin henüz elle tutulur bir prototipi bulunmuyor; ancak, firma en kısa sürede çalışır bir prototip üreteceklerini belirtti. 2015 başlarında piyasaya sürülmesi beklenen bu akıllı saat Android, iOS ve Windows platformları ile uyumlu olacak. Bu ürünün geliştirilmesinde önemli bir rolü olan projeksiyon konsepti, gelişmekte olan giyilebilir teknoloji sektörü için yeni ufukların kapısını aralıyor.

*2015 yılında çıkması beklenen diğer akıllı ürünlere de aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

Görsel Kaynak:  http://www.prensalibre.com/