Bu yıl, 5-21 Ağustos tarihleri arasında, Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde gerçekleşecek, dünyanın en büyük spor organizasyonu olan Olimpiyatlar, heyecan dolu müsabakalar kadar, kullanılacak yeni teknolojik uygulamalar ile de fark yaratmaya aday. Oyunlar esnasında 3 milyar seyircinin, 8 milyarı aşkın da cihazın “bağlı” (connected) olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca, 20 milyon tweet atılması da beklenmekte. Bu doğrultuda, Rio Olimpiyatları, mobil ve dijital anlamda, bugüne kadar ki en “bağlı” olimpiyat unvanını da alıyor olacak.

Akıllı bilekliklerle temassız ödeme:

Visa, Bradesco adlı bir Brezilya bankası ile birlikte, Olimpiyatlar’da ödemeyi kolaylaştırmak adına, NFC uyumlu bileklikleri tanıttı. Seyirciler, sporcular, karşılaşmaları takip eden gazetecilerin de içinde bulunduğu bir gruba dağıtılan bu akıllı, su geçirmez bileklikler ile olimpiyatların düzenlendiği alanlardaki 4.000’den fazla noktada, temassız ödeme kolaylıkla yapılabilmekte. Bunun yanında, Visa’nın Olimpiyatlarda, 45 sporcuyla tanıttığı bir diğer ödeme alanındaki yenilik de “NFC yüzük”. McLear & Co tarafından tasarlanan bu yüzük ile de bilekliklerde olduğu gibi temassız ödeme gerçekleştirmek mümkün oluyor.

1)nfc

XXXX on Thursday, June 2, 2016, in New York. (Charles Sykes/AP Images for VISA)

“Photofinish” teknolojisi:

Omega tarafından Rio Olimpiyatları’nda tanıtılan bir diğer inovasyon da “photofinish” teknolojisi. Milimetreler ve milisaniyeler ile kazanılan müsabakalara alışık olduğumuz olimpiyatlarda, kazananı ayırt etmeyi kolaylaştırmak için; sporcuların bitiş çizgisini geçtiği andaki görüntülerinin kameralarca daha net tespiti sağlanmakta. Teknolojinin yeni sürümü ile birlikte (Scan ‘O’ Vision MYRIA kamerası), daha kaliteli görüntüler yakalamak mümkün olmakta (aynı hiza için saniyede, 10.000 dijital fotograf yakalanarak en net olan paylaşılmakta).

3)camerascanovisionmyria2web

Güvenlik balonları ve “drone”lar:

Yüksek çözünürlüklü kameralar ile donanmış, 4 balon Rio Olimpiyatları’ndaki güvenliği destekleyecek. Brezilyalı üretici Altave tarafından geliştirilen teknoloji ile kameralardan toplanan görüntüler gerçek zamanlı olarak ordu tarafından kontrol edilmekte olan merkezi güvenlik birimine ulaştırılıyor.

4)balao-altave-702x308

Güvenlik dışında canlı yayını izleyicilere ulaştırma açısından da “drone”lar kullanılmakta. Örneğin, BBC, OBS (Olympic Broadcasting Services – Olimpiyat Yayın Servisleri) ile birlikte, uluslararası yayıncılara kürek yarışlarını “drone”lar ile sağlamayı amaçlıyor.

Kürek severler için, yarışları daha iyi takip etmek için ayrıca kanolara özel GPS sistemleri de yerleştirilmiş. Böylelikle, seyirciler hangi yarışmacının ne kadar hızlı ve hangi yönde gittiğini büyük ekranlarda izleyebilecekler.

Geliştirilmiş seyirci deneyimi

Yine Omega tarafından geliştirilen bir teknoloji ile spor müsabakalarında kullanılan “scoreboard”lar daha renkli ve kolay okunabilir bir formatta sunuluyor. Yeniden Olimpiyat oyunlarına eklenen “golf”e yönelik, ilk vuruşun yapıldığı dört alanda radar ölçümleme sistemi bulunan puan tabloları yer alıyor. Yeni teknoloji ayrıca, okçulukta, geleneksel hedefe sensor ekleyerek seyircilerin okun hedefi vurduğu anda skoru ekranda görmelerini sağlamakta.

5)newscoreboardweb

Bulut tabanlı hizmetler:

Ekranların ötesinde, görünmeyen tarafta da pek çok inovasyon yine Olimpiyatlarda sunuluyor olacak. Oyunları destekleyen ana portallar, gönüllü aktiviteler, giriş/çıkış takibinin tutulduğu sistemler ilk defa buluttan yönetilecek. Bu “private” bulut sistemi, Embratel adlı telekom operatörü tarafından sağlanmakta. Olimpiyatların IT sistem entegratörü Atos’a göre de, bu tarz ana sistemlerin buluttan yönetilmeye başlanmasının, bundan sonraki benzer organizsyonlar için de bir model olması ve tüm global etkinliklerde bu modele geçilmesi bekleniyor.

Sanal Gereçeklik (Virtual Reality – VR):

OBS ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi oyunların TV yayınlarının koordinasyonundan sorumlu. Bu komiteler, Rio oyunları için her gün farklı müsabakalardan VR görüntüler hazırlayıp, bunları dağıtmayı da kararlaştırdı. NBC, BBC gibi uluslararası yayıncı kuruluşların, açılış/kapanış seromonileri, atletizm/plaj voleybolu gibi spor müsabakalarına yönelik özel olarak hazırlanan VR görüntülerini seyircilerine sunması bekleniyor. Samsung Gear VR ya da Google Cardboard gibi VR gözlükleri olan kullanıcılar bu görüntülerle oldukça farklı bir deneyim ile kilometrelerce uzaklıktan, sanki Rio’daymış, dahası yarışan atletlerin arasındaymışçasına yaşıyor olacaklar.

Rio’da sporcuların da teknolojiden yararlanmalarının sağlanması unutulmamış. Uzun mesafe yüzücülerin ne kadar yüzdüklerini anlamaları için 800 ve 1500 metre yarışlarında kullanılacak olan “lap counter”lar (tur sayacı) sayesinde, yüzücüler her dönüşlerinde duvara dokunduğunda ne kadar mesafeyi kaç saniyede kaydettiklerini anlayabiliyorlar.