Geliştirilen giyilebilir cihazlar arasında kullanım amacına göre bizleri hayrete düşürecek birçok farklı ürün mevcut; giyilebilir sandalye, tshirt ve ayakkabılar bunlardan sadece bir kaçı. Yeni çıkan akıllı yüzük Ring ise, parmak hareketlerinizi tanıyıp, parmağınızı sihirli bir değnek gibi kullanmanız için geliyor.

Dışarıdan bakıldığında basit bir yüzük gibi gözükse de, içerisinde parmak hareketlerini tanımlayan ve farklı cihazlarla etkileşime olanak sağlayan birçok algılayıcı bulunduruyor. Logbar firması tarafından geçtiğimiz sene San Francisco’da tanıtımı yapılan Ring, parmak hareketlerini tanıyarak, kullanıcılara havada ileti mesajı oluşturmasını sağlıyor. Aynı dinamikler ile telefonunuzdaki uygulamalara da ulaşabiliyorsunuz. Her uygulama kendine özel bir hareket ile tanımlanıyor. Örneğin; müzik çalarınıza bir müzik notası çizerek erişim sağlıyorsunuz; ya da bir zarf çizerek e-postalarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Ring’i aktif hale getirmek için cihazın yanında bulunan düğmeye basmak yeterli oluyor. Yüzük, bir uyarı geldiği zaman kullanıcıyı titreşim ile ya da üzerinde bulunan LED ışıkları aracılığıyla bilgilendiriyor. Internet of Things (Nesnelerin İnterneti) teknolojisinden de faydalanmanızı sağlayan bu akıllı yüzük, Bluetooth 4.0 sinyali ile aracılığıyla farklı cihazlar ile etkileşim kurabiliyor. Örneğin; yüzüğün yanındaki düğmeye basarak bir lamba çizerseniz, telefonunuzu lamba ile etkileşime girmek için tetikliyor. Ardından bir daire çizerek lambayı açabiliyorsunuz, lambanın parlaklık ayarını yapmak için ise parmağınızı yukarı ya da aşağı oynatmanız yeterli. Bluetooth’a alternatif olarak bir router aracılığıyla da eşleştirme işlemini gerçekleştirmeniz mümkün.

496d87c355c66790b2b7f599bb8f0657_large

 

Kullanıcı, GPS tabanlı konum ya da iBeacon teknolojisinden yararlanarak mobil ödemelerini Ring üzerinden yapabiliyor. Ödeme işlemini toplam tutarı çizip, parmağınızı sola kaydırarak ya da sadece onay işareti çizerek gerçekleştirmek mümkün.

Bluetooth 4.0 destekli iOS (iOS7 ve üzeri) ve Android (4.4 ve üzeri) cihazlar ile uyumlu çalışan bu akıllı yüzük, Windows platformunda da yer almak için çalışmalara devam ediyor. Yakın zamanda; Open URL, JavaScript ve SDK (Android ve iOS uyumlu) gibi araçları hizmete sunacak olan Ring, çevrimiçi bir hareket geliştirme platformu sunmayı ihmal etmemiş.

Pilinin değiştirilemez olması ve su geçirmesi, ürünün dezavantajları olarak öne çıkıyor. Geliştirilmesi beklenen bu eksiklere rağmen Kickstarter üzerinde toplam 880.998$’lık fon toplayan Ring, ön siparişlerin dağıtımına geçtiğimiz Temmuz ayında başladı. Sipariş hakkında daha fazla bilgi almak için ürünün kendi sitesi üzerinden mail listesine kaydolmanız gerekiyor.

Görsel Kaynak: https://www.kickstarter.com