Birkaç yıl öncesine dek yalnızca filmlerde görebildiğimiz akıllı ev sistemleri, günümüzde gerek özellikleri gerekse fiyatları ile tüm kullanıcılar için erişilebilir hale geldiler. En büyük sorun ise tüm akıllı ev eşyalarının ayrı bir mobil uygulama ile çalışıyor olması. Tüm cihazlarınızı tek bir uygulama ile kontrol etmenize olanak sağlayan Revolv, bu sorunu ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Revolv, piyasadaki diğer ev otomasyon sistemlerine benzer olarak, iki temel bileşenden oluşuyor. Bunlardan birincisi evinizdeki tüm cihazların birbiriyle konuşmasını sağlayacak olan Hub, diğer ise bu cihazları kontrol etmek için kullanacağınız mobil uygulama. Kolay kurulumu ile de ön plana çıkan Revolv, bir dakika gibi kısa bir süre içerisinde kullanıma hazır hale gelebiliyor. Tek yapmanız gereken şey Hub’ı prize takmak ve mobil uygulamada gösterilen kurulum yönergelerini izlemek.

Revolv'un Kurulumu Oldukça Kolay

Revolv’un Özellikleri

Mobil uygulamayı kullanarak Revolv’u kablosuz ağınıza bağladığınızda, Hub otomatik olarak aynı ağ üzerinde çalışmakta olan uyumlu sistemler için bir tarama gerçekleştiriyor. Revolv; Sonos, Philips Hue, Belkin WeMo’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda cihaz ile uyumlu olarak çalışabiliyor. Eğer Revolv tarafından desteklenmesine rağmen otomatik arama esnasında bulunamayan cihazlarınız varsa, kurulum sonrası manuel olarak eşleştirme yapmanız da mümkün.

Tüm Akıllı Ev Aletlerini Revolv İle Yönetin

Revolv ile kontrol etmek istediğiniz cihazları eşleştirdikten sonra, IFTTT uygulamasına benzer olarak, “tarifler” hazırlamaya başlayabilirsiniz. Kullanabileceğiniz tetikleyicileri ise şu şekilde sıralamak mümkün;

  • Geosense: Cihazlarınızı eve yaklaşırken veya evden çıkarken otomatik olarak çalıştırmanızı/durdurmanızı sağlayan lokasyon tabanlı bir tetikleyici,
  • Zaman,
  • Cihazdan Cihaza: Akıllı ev cihazlarınızın birbirlerinin hareketlerine göre tetiklenmelerini sağlayan bir sistem.

Tabii ki bu tetikleyicilere ek olarak tüm cihazları Revolv uygulaması üzerinden manuel olarak kontrol etmeniz de mümkün.

Her ne kadar Revolv, tüm cihazlarınızı tek bir uygulamadan kontrol etmenize olanak sağlasa da, desteklediği her cihazın tüm özelliklerine ne yazık ki erişemiyor. Örneğin Revolv ile Sonos akıllı müzik setini açıp kapatmak mümkün iken, çalma listesi değiştirmek henüz mümkün değil. Şimdilik yalnızca Amerika’ya gönderilen cihazı, web sitesi üzerinden 299$ karşılığında sipariş etmeniz mümkün. Ürünün ülkemizde ne zaman satışa sunulacağı ise henüz bilinmiyor.

GÖRSEL KAYNAK: http://revolv.com/