Oculus gibi sanal gerçeklik sektöründe yer alan birçok marka, tüketiciye daha iyi bir sanal gerçeklik tecrübesi yaşatmak için büyük bir çaba harcıyor. Bu çabanın yarattığı ortamda, Razer geliştirdiği OSVR birimiyle, tüketiciyi de sanal gerçeklik sürecinin gelişimine dahil ediyor.

OSVR birimi, açık kaynaklı olarak geliştirildiği için piyasadaki rakiplerinden farklılık gösteriyor. Bunu cep telefonlarında Android’in uyguladığı model olarak tanımlayabiliriz.

Açık-Kaynaklı Platform

Razer’ın bu birimle, yazılım ve donanım geliştiricilerine kucak açtığını söyleyebiliriz. OSVR (Open-Source Virtual Reality) birimi geliştiricilere, Windows, Android ve Linux gibi farklı işletim tabanlı sistemler üzerinde kendi tasarımlarını, uygulamalarını ya da donanımlarını hayata geçirme imkanı sağlıyor. Donanıma ilgi duyanlar, OSVR’ın sitesinden cihazın tasarım şemasını kolaylıkla indirebilirler ama bu şemayı basmak için bir 3D baskı cihazı gerekiyor, aklınızda bulunsun!

Razer OSVR

OSVR’ın asıl amacı; sanal gerçekliğin gelişim sürecini açık-kaynaklı tek bir çatı altında toplamak. Ürün, Unity 3D, Unreal Engine 4 ve Hero Engine gibi oyun motorlarını, Sixense ve Leap Motion gibi veri giriş donanımlarını destekliyor. Burada saydığımız markalar ve bu markalara ek olarak Nod Labs, Bosch, Virtuix gibi markalar da ürün geliştirilmesinde önemli bir role sahip. Kısacası OSVR’nin arkası sağlam diyebiliriz.

OSVR’nin Genel Özellikleri

OSVR’ın kayak gözlüğü tarzında tasarımı akla hemen Oculus’u getiriyor. Cihazın, 1920×1080 çözünürlükte yaklaşık 14 cm. boyutunda değiştirilebilir bir ekranı var. OSVR’de, Oculus ya da Morpheus’un ki kadar gelişmiş bir kafa takip teknolojisi yok ama cihazda ivmeölçer, jiroskop ve pusula bulunuyor. Hatta üzerinde telefon yerleştirebileceğiniz bir bölme de mevcut. Cihaz halen prototip aşamasında olduğu için kullanılacak olan teknolojiler netlik kazanmamış. Bu yüzden Razer, ileride kızıl ötesi kamera gibi eklemelerin yapılabileceğini söylüyor. Bu arada üzerinde HDMI girişi bulunan Belt Box aracılığıyla, cihaza kulaklık da bağlayabiliyorsunuz.

OSVR Belt Box

OSVR Belt Box

OSVR’ın üzerinde harici bir USB 3.0 bağlantısı ve farklı aksesuarların bağlanması için kolaylık sağlayan dahili iki adet 3.0 USB portu var. Cihazın lensleri manuel olarak ayarlanabildiği için numaralı gözlük kullananlar da birimden kolaylıkla yararlanabilecek.

Razer’ın, Oculus ya da Morpheus gibi markalarla rekabete girmek gibi bir maksadı yok. Aksine ürünün geliştirilmesinin tek amacı, geliştiricilerin herhangi bir teknik kısıtlama olmadan kendi sanal gerçeklik birimlerini ve tecrübelerini geliştirebilecekleri bir platform oluşturmak. Fiyatı 199.99$ olarak belirlenen cihaz, Haziran ayında piyasaya sürülecek. OSVR’a öncelikli erişim hakkı kazanmak için sitesine mail adresinizi bırakmanız yeterli.

Görsel Kaynak: http://www.pcgamer.com/