Dronelar günümüzde yavaş yavaş geliştirilen mini ve 3d drone’larla maliyet olarak herkes tarafından erişilebilecek bir yöne doğru gidiyor. Yalnız bu drone’lardan bazıları özel hayatınızı işgal etmek amacıyla kullanılıyor olabilir. İşte burada; dışarıda dolaşan drone’ları arayan ve onları düşüren RAPERE adında dronelar devreye girecek.

Kaliforniya’lı bir grup tarafından geliştirilen RAPERE’nin tek bir amacı var:“Yakınındaki drone’ı bulmak ve onu düşürmek”. RAPERE’nin üzerinde bulunan GO düğmesine basıldığında, hedefteki drone’un yukarısına doğru hareket ediyor ve bir tel sarkıtıyor. Bu tel de drone’un pervanelerine karışarak, onu imha ediyor. Ola ki yanlış drone’a yöneldiniz, görev iptal tuşuna basmanız yeterli.

Şu an geliştirilme aşamasında olan drone için websitesinde seri üretim konusunda görüşmelerde bulunulduğu belirtilmiş. Fiyat olarak da DJI‘lara göre biraz daha pahalı olacağı aktarılmış.

Drone’ların kişisel hayatımıza zarar vereceğini düşünen bir kitle bulunmakta. Ama ne kadar Rapere gibi ayrı bir drone’a ihtiyaç duyarlar bekleyip göreceğiz. Rapere ile ilgili gelişmeleri takip etmek isteyenler, epostalarını websitelerine bırakabilir.

*Drone kameralarına uygunsuz bir şekilde yakalanan kadının videosu aşağıda. Rapere’ye ihtiyaç duyacak insanlardan bir tanesi.