Kablosuz telekomünikasyon alanında faaliyet gösteren Amerika merkezli Qualcomm, artırılmış gerçeklik alanında gerçekleştireceği çalışmayı tanıttı.

Yapılan açıklamaya göre artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik alanlarına yönelik bir platform oluşturulacağı belirtilmektedir. Net bir tarih verilmemekle birlikte önümüzdeki yıllarda bu konuda Qualcomm’dan bir çalışma göreceğimiz açıklamalar doğrultusunda kesinleşti.

Qualcomm geçtiğimiz yıllarda sunduğu XR1 ile artırılmış gerçeklik alanına yabancı olmadığı göstermişti. Yeni artırılmış gerçeklik platformu XR2 ise gelişen teknolojik özelliklere uyumlu hale getirilerek artırılmış gerçeklik alanında farklı bir heyecan getirmeye hazırlanıyor.

XR2 artırılmış gerçeklik gözlükleri yedi kameraya kadar destekleneceği belirtiliyor. Bu yedi adet kamera kullanıcıların göz hareketlerini takip edebilmek amacıyla kullanılacaktır. Bunun yanı sıra 60 kare hızıyla 8K grafik desteği sağlamaktadır. Bu sayede kullanıcıların 4320 pikselden 7680 piksele kadar çözünürlüğe sahip ekranlara sahip olabileceklerdir.   Gözlükler 3K çözünürlüğe sahip ekranlara sahip olacağı iifaded ediliyor. 5G destekli bir ağ sahip olacağı söylenmiştir.

Qualcomm, Oculus Quest ile birlikte karma gerçeklik alanında güçlü bir konuma sahip.