Kediler, genel olarak titizdirler ama iş su içmeye geldiğinde, su içtikleri kaynağın sağlıklı olup olmadığını ve ne kadar su tükettiklerini bilemiyorlar. Büyük ihtimalle siz de bilmiyorsunuzdur. Geliştirilen akıllı su çeşmesi Pura ile artık kedilerin su tüketimini ve sağlığını takip edebileceksiniz.

Kediler, vahşi akrabalarına kıyasla daha hassas bir yeme-içme alışkanlığına sahip. Bu sebeple yetersiz ya da aşırı sıvı tüketimi ile meydana gelebilecek idrar yolu, böbrek hastalığı ve iltihaplanma gibi rahatsızlıklara karşı savunmasız durumdalar. Tayvan merkezli Noacare  firması tarafından geliştirilen Pura ile kedilere konforlu bir su içme deneyimi sunulabilecek ve kedilerin sağlığını gözlemleyebileceksiniz.

pura

Hafif eğimli tasarımı; kedilerin boynundaki gerilimi azaltıp, bıyıklarının ıslanmasını önlüyor. Sahip olduğu aktif karbon filtresi ise içindeki suyun sürekli olarak temiz kalmasını sağlıyor. Tabii suyu değiştirmek yine sizin göreviniz ama işlem son derece basit; yapılması gereken tek şey Pura’nın su haznesine (1.5 litre) temiz su koyup, yerine yerleştirmek. Haznedeki suyun değiştirilmesi gerektiğini ya da bittiği nasıl anlaşılacak derseniz, cihazın üzerinde gerekli işlemi yapmanızı hatırlatacak bir aydınlatma bulunuyor.

Bu akıllı su çeşmesini, bu kadar önemli yapan asıl özelliği; cihazın veri kaydı yapabilmesi. Yerleşik bellek aracılığıyla Pura, kedilerin günlük su tüketimini kaydedebiliyor. Kediyi ise tasmasına iliştirdiğiniz küçük bir Bluetooth modülü ile tanıyor. Bazı kedilerin boynuna değil modül, tasma bile takmak zor aslında ama firma bu konuda alternatif bir çözüm üzerinde çalıştığını belirtmiş. Su çeşmesi ile eşleşen bu modül; kedileri, Pupa’nın 8 cm. kadar yakınına geldiği zaman algılıyor ve onların hangi aralıklarla, ne kadar su içtiğini rehber uygulamaya gönderiyor. Bu verilere, iOS ya da Android tabanlı telefonunuz/tabletiniz üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Eğer kedinin su içme alışkanlığında ters giden bir şey gözlemlerseniz, rehber uygulamanın sunduğu verileri veterinerinize gösterebilirsiniz.

Indiegogo üzerinde 100.000$’lık hedefe ulaşmaya çalışan Pura; her şey düzgün gittiği takdirde 2016 Nisan ayında piyasaya sürülecek. Kedilerinizin su içme alışkanlıklarını takip etmek istiyorsanız; içeriğinde bir Pura su çeşmesi ve 2 adet Bluetooth modülü bulunan paketi, 129$’a sipariş edebilirsiniz.

Görsel Kaynak: http://www.gizmag.com/