Eğer kendiniz için doğru olan fitness takip cihazını hala bulamadıysanız çok normal. Çünkü geliştirilen cihazların özellikleri üç aşağı beş yukarı aynı. Piyasadaki hemen her takip cihazı kat ettiğiniz mesafeyi, adım sayısını ya da yaktığınız kaloriyi hesaplayabiliyor; bu sebeple Pulse O2 gibi yeni ve farklılaşmaya çalışan bazı cihazlar kullanıcının dikkate alacağı diğer metrikleri de devreye sokuyor.

Withings tarafından geliştirilen Pulse O2, orijinal Pulse modelinin yeni sürümü. Cihazın modüler tasarımı, aynı kulvarda yarıştığı Jawbone Up’tan ayrılıyor. Bu aktivite takip cihazı, yoğun fitness programına tabi olanlardan ziyade günlük yaşantısında daha aktif olmayı hedefleyen kullanıcılar (yeni başlayanlar) için geliştirilmiş.

Cihazın içindeki sensörler, sağ üst köşesinde bir düğme ve sol alt köşesinde de mikro USB yuvası bulunan, 128×32 piksel yarı saydam OLED dokunmatik ekranın içine yerleştirilmiş. Cihaz içindeki ivme ölçer ve yükseklik ölçerler aracılığıyla hareket ve yükselti değişikliklerini kolayca hesaplayabiliyor ve üzerindeki düğmeye basarak da yapılan ölçümleri görebiliyorsunuz. Gelişiminizi görüntülemek için ise ekranı sağ kaydırarak 10 günlük geçmişe dair verileri görüntülemeniz mümkün. Pulse O2’nin ölçümlerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Kat edilen mesafe,
  • Aktif olarak çıkılan yükseklik,
  • Yakılan kalori,
  • Koşulan mesafe ve süre,
  • Kalp ritim hızı,
  • Kanın oksijen seviyesi
  • Uyku düzeni.

Görüldüğü üzere hemen her takip cihazında bulunan temel metrikler Pulse O2’de de karşımıza çıkıyor. Bu yeni sürümde yukarıda sıraladığımız özelliklere ek olarak kalp ritmi (hızını) ve kanın oksijen seviyesini ölçebilen sensörler ilave edilmiş. Bu özelliklerini kullanmak için bir parmağınız ile cihazın arkasındaki sensöre, diğer parmağınızla da ekranda gösterilen kalp simgesine 20 saniye kadar dokunmanız gerekiyor. Buradan anlaşılacağı üzere cihaz, kalp ritmi ve kanınızdaki oksijen seviyesini hesaplamak için teninizle temas etmek zorunda.

pulse-o2

Cihaz Nasıl Kullanılır?

Cihazı kullanmaya başlamadan önce eşleştirme işlemi için “telefon ya da tabletiniz” üzerinden Pulse’ın sitesini ziyaret etmeniz lazım. Siteden Health Mate uygulamasını indirdikten sonra Bluetooth aracılığıyla Pulse’ı telefon/tabletiniz ile eşleştiriyorsunuz. Eşleştirme işlemini tamamladıktan sonra da Health Mate uygulaması üzerinden profilinizi oluşturmanız isteniyor.

Health Mate uygulaması Pulse O2’nin yaptığı ölçümleri görebileceğiniz bir ara yüz olarak hareket ediyor. Ayrıca cihazın dil ve saat oryantasyonu gibi ayarlarını da yapabiliyorsunuz. Ekranda gösterilen ölçümleri yatay ya da dikey olarak ayarlayabiliyorsunuz ama her ikisi de farklı verileri gösteriyor. Dikey olarak ayarladıysanız gün, tarih, atılan adım sayısı ve saati görüntülersiniz, yatay tercihte ise sadece saati görüntüleyebiliyorsunuz (onu görüntülemek için de düğmeye basmak zorundasınız).

Standart mikro USB kablosu ile şarj olan Pulse O2, tekrar şarja ihtiyaç duymadan tam 2 hafta dayanabiliyor. Yalnız mikro USB portunun açıkta olduğunu belirtmemiz lazım, bu yüzden cihaz bileğinizdeyken yanlışlıkla havuza atlamayın, hatta duşa dahi girmeyin deriz. Buna ek olarak cihazın sesli ya da titreşimli bir uyarı özelliğinin bulunmaması piyasadaki diğer akıllı bilekler ile kıyaslandığında bir dezavantaj oluşturuyor. Yine de bir pedometreden beklenen her özelliği layıkıyla yerine getirdiğini söyleyebiliriz. Cihazı kendi sitesi üzerinden 119.95$’a (indirimli fiyatı: 72$) sipariş edebilirsiniz.

Görsel Kaynak: http://www.cnet.com/