Google bu seneki I/O etkinliğinde; geliştirdiği birbirinden farklı projelerle teknoloji gündemine damgasını vurdu. 3D haritalama teknolojisini kitlelere yaymayı amaçlayan Tango projesi; artırılmış gerçeklik sektörünü yeni bir seviyeye çıkarabilir.

Tango projesi, temel olarak; mobil cihazlara fiziksel dünyada insanlar gibi yön tayini yapabilme imkanı sağlayan bir teknoloji. Kullanılan teknoloji, gelişmiş görüntü işleme ve görüntüleme sensörleri aracılığıyla Android platformlarına yeni bir uzam algısı getirmeyi amaçlıyor. Geçtiğimiz sene Qualcomm’la aynı teknolojinin kullanıldığı bir telefon (piyasada sınırlı sayıda bulunuyor) geliştireceklerini duyuran Google, bu seneki tanıtımı, 7 inch’lik Tango tableti ile gerçekleştirdi.

tango_tablet

Tango projesini, Oculus Rift ya da HTC Vive gibi sanal gerçeklik birimlerinden ayıran farkları şöyle özetleyebiliriz; her şeyden önce her iki birimde harici teknolojilere bağımlı durumda ama Tango da benzeri sınırlamalar söz konusu değil. Tango birçok sensörü bir tablete ya da telefona sığdırmayı amaçlıyor. Performans bakımından Oculus ya da Vive kadar iddialı değil ama teknolojinin böyle bir rekabet için geliştirilmediği de aşikar. Yine de tableti gözünüze takarak – Cardboard gibi – oyun oynamanız mümkün. Cihazın içeriğindeki hareket takip kamerası ve derinlik sensörleri, fiziksel dünyayı gerçek zamanlı olarak işleyip, haritasını çıkarabiliyor. Açıkçası Oculus’un potansiyelini; mobilize ederek, bir adım öteye taşıyor diyebiliriz.

Tango’nun Faydası

Böyle bir teknoloji oyun oynamaktan başka ne işimize yarar derseniz, şöyle örneklendirebiliriz; iç mimarlar bir odayı ölçüp, onun objelerle birlikte tam bir modelini oluşturabilir. Aldığınız mobilyanın ölçülerini almak için sürekli mobilya mağazasına gidip gelmek zorunda kalmayacaksınız veya halı döşemek için kaç metrekare halıya ihtiyaç duyduğunuzu tek seferde öğrenebileceksiniz.

Google’ın ATAP (Advanced Technology and Projects) birimi tarafından geliştirilen Tango projesi geliştiriciler için 512$’a Google mağazası üzerinde piyasaya sunulmuş fakat sunulduktan kısa bir süre sonra kaldırılmış. Şu aşamada tüketicilerin tam olarak bu teknolojiden nasıl faydalanacakları belli değil ama Google bu cihazı bir şekilde tüketici ile buluşturmayı hedefliyor. Bekleyip göreceğiz…

Tablet ve projeye dair teknik detaylara buradan ulaşabilirsiniz.