Sony’nin PS4 için geliştirdiği sanal gerçeklik cihazı Project Morpheus, 18 Mart’ta duyuruldu ve 19-21 Mart tarihlerinde San Francisco’da gerçekleştirilen Game Developer Conference’da ilk olarak görücüye çıktı.

Diğer sanal gerçeklik cihazları göz önüne alındığında Project Morpheus’taki en büyük yenilik 3D ses teknolojisi. Bu teknoloji sayesinde sesler, önden, arkadan, sağdan ve soldan geliyor. Bu da gerçeklik hissini artırıyor. Ayrıca Sony, aşağıdan ve yukarıdan gelen sesleri de yeniden düzenleyerek çok daha gerçekçi bir ses ortamı oluşturmayı amaçlıyor. Playstation kamerası da Project Morpheus ile birlikte çalışarak oyuncunun kafa hareketlerini izliyor ve sanal dünyada da daha gerçekçi hareketlerin oluşturulmasına yardımcı oluyor. Project Morpheus, Playstation Move ile birlikte kullanılabiliyor.

Morpheus

Görsel olarak çok iyi bir tasarıma sahip olan Project Morpheus’un 5″ boyutunda bir ekranı bulunuyor ve bu ekran iki göz için de ayrı ayrı 1080×960 çözünürlük sunuyor. Gerekli bağlantılar cihaz üstündeki HDMI ve USB girişleri sayesinde yapılıyor. Project Morpheus kullanıcıya 90o ‘lik bir görüş açısı sunuyor. Bununla birlikte cihazda ivmölçer ve jiroskop da bulunuyor.

Geçtiğimiz Mart ayında Playstation Stüdyoları Başkanı Shuhei Yoshida, Gamespot’a verdiği röportajda Project Morpheus’un 1000$ fiyat sınırının altında bir fiyata sahip olacağını söyledi. Cihazın 2014’te satışa çıkmayacağı kesin olmakla birlikte, çıkış tarihi ile ilgili net bir bilgi bulunmuyor. Ayrıca Project Morpheus’un yayınlanacak olan SDK’sı sayesinde bağımsız oyun geliştiricilerinin de PS4 için içerik geliştirebileceğini belirtelim.

Görsel Kaynak: digitaltrends.com