PrioVR’ı tüm vücut hareketlerini algılayan bir sanal gerçeklik cihazı olarak tanımlayabiliriz. PrioVR, kameralara, optiklere, görüş açısına ya da büyük ve garip ekipmanlara ihtiyaç duymadan düşük gecikmeli 360o ve gerçek zamanlı hareket izleme teknolojisini sağlamak için yüksek performanslı eylemsizlik sensörleri kullanıyor. Bu sensörler, kullanıcının hareketlerini yakalamak ve bu hareketleri ekrana aktarmak için vücudun belli noktalarına yerleştiriliyor.

PrioVR kablosuz olarak çalışıyor ve çoklu eşzamanlı kullanımlara izin veriyor. Ürün, sanal gerçeklik deneyimini kullanıcılarına bir an önce sunmak için demo oyunlarla birlikte geliyor.

PrioVR’ın üç versiyonu bulunuyor. Bunlar; Lite, Core ve Pro. Üç versiyon da kablosuz olarak çalışıyor ve birbirleriyle tamamen uyumlu. Hepsi iki adet el kontrol cihazıyla birlikte geliyor. Tabi ki bu üç versiyon da farklı amaçlar için tasarlanmış.

  • PrioVR Lite: Sadece kollarınızı ve vücudunuzun üst kısmını çevreleyen, oturarak oyun oynamak isteyen oyuncular için geliştirilmiş versiyondur. Bu versiyonda 8 adet sensör bulunuyor.
  • PrioVR Core: Bütün vücut için tasarlanmış olan temel versiyonudur. Lite’takine ek olarak bacaklar da hareketlere dahil ediliyor. Bununla birlikte sensör sayısı da 12’ye yükseliyor.
  • PrioVR Pro: En gerçekçi oyun deneyimini yaşamak isteyen oyuncular için tasarlanmış. Ayak, omuz ve kalça bölgesine sensör yerleştirilerek daha fazla hassasiyet sağlanıyor. 17 adet sensöre sahip bu versiyon profesyonel hareket yakalama için de kullanılabiliyor.
PrioVR'ın 3 Versiyonu

PrioVR’ın 3 Versiyonunun Şematik Gösterimi

PrioVR, ilk olarak Ocak ayında Las Vegas’ta gerçekleşen CES 2014 fuarında görücüye çıktı. Daha sonra sırasıyla Austin’de gerçekleşen SXSW’da ve San Francisco’da gerçekleşen GDC’de yer aldı.

2013 yılında Kickstarter’daki ilk girişiminde 225.000$ hedefiyle yola çıkıp sadece 111.237$ toplayabilen PrioVR, yapılan bir takım geliştirmeler sonucunda bu yıl tekrar Kickstarter’da fon toplamak için sahneye çıktı. Bu sefer sadece 75.000$ hedefiyle yola çıkan PrioVR, toplamda 322.103$ fon sağladı. Kickstarter’daki destekçilere gönderilecek PrioVR’ların teslimatı da geçtiğimiz Haziran ayında yapıldı.

Şu anda geliştirici sürümleri için ön sipariş verilebilen cihazın üç versiyonu da farklı fiyata sahip. Lite 289$, Core 369$ ve Pro ise 429$. Ön sipariş verenler için tahmini teslimat tarihi de Aralık 2014 olarak gözüküyor.

Görsel Kaynak: yeitechnology.com