Hareketsiz kaldıkları için özellikle masa başı çalışanları hedefleyen giyilebilir yeni bir cihaz daha piyasaya adım atıyor. Prana adıyla geliştirilen bu cihaz, kullanıcıların postür/duruş ve solunum alışkanlıklarını düzene sokmalarında yardımcı oluyor.

Yuvarlak bir tasarıma sahip olan Prana, cihazın arka yüzünde bulunan klipsiyle bel hizasına takılarak kullanılıyor. Prana şirketi, cihazın tıbbi çalışmalar ve Yoga öğretilerinden ilham alınarak geliştirildiğine dikkat çekiyor. Buna bağlı olarak cihaz, kullanıcıyı diyaframından nefes almaya teşvik ediyor. Eğer kullanıcı düzgün bir şekilde nefes almıyorsa, cihaz nefesini ayarlaması için titreşim yoluyla ya da telefonuna bildirim göndererek uyarıyor.

Kullanıcı cihazın rehber uygulamasındaki, her biri farklı bir amaç için tasarlanmış nefes egzersizlerinden kolaylıkla yararlanabilir. Örneğin; kullanıcı kendini enerjik hissetmek istiyorsa bir egzersiz, daha iyi uyumak için ise farklı bir egzersizi deneyebilir. Pasif ve aktif olmakla birlikte iki farklı kullanım seçeneği bulunan Prana, pasif kullanım seçeneğinde kullanıcının gün boyunca nefes düzenini takip ediyor. Aktif seçenekte ise kullanıcıyı 3 dakikalık bir nefes egzersizi yapmaya teşvik ediyor. Bu arada cihaz, oyun faktörünü de ihmal etmemiş. Nefesinizi Flappy Bird’ü andıran bir oyunla düzenliyorsunuz.

Step-and-Calorie-Counting-is-So-Yesterday-Prana-Wearable-Monitors-Your-Breath-and-Posture-466740-5

Bluetooth üzerinden telefonunuzla eşleştirilebilen Prana, sitemizde daha önce yer verdiğimiz Spire ya da Lumo Lift gibi cihazlardan büyük bir fark göstermiyor ama her ikisinin de özelliklerini tek bir cihazda toplayabildiğini söyleyebiliriz. 2015 Ocak ayında 150$’a piyasaya sürülmesi beklenen Prana hakkında gelişmeleri sitesindeki e-mail listesine kayıt olarak takip edebilirsiniz.

Görsel Kaynak: http://techassimilate.com/