Piyasada hali hazırda evinizi takip edebileceğiniz bir sürü -ve bir o kadar da karışık- güvenlik sistemi bulunuyor. Bu şekilde düşünecek olursak piyasaya çıkacak olan cihazların haliyle biraz farklılık göstermesi bekleniyor. Form tarafından geliştirilen Point, sade görünümü ve basit kullanımı ile piyasaya beklenen bu farkı getirmeyi amaçlıyor.

Eğer kamera kullanan güvenlik sistemlerinin, özel hayatınızı ihlal ettiğini düşünüyorsanız, Point tam da aradığınız akıllı güvenlik sistemi diyebiliriz. İskandinav sadeliğini yansıtan cihaz, evinizde olan biten her şeyi dinliyor.

Kurulumu son derece kolay olan Point’i, evinizdeki Wi-Fi ağıyla eşleştirmeniz gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra uygulaması üzerinden hangi bildirimleri almak istediğinize dair bazı kuralları belirliyorsunuz ve hepsi bu… Bu bildirimler, belirlediğiniz kurallar doğrultusunda telefonunuz ya da tabletinize gönderiliyor. İçerisindeki algılayıcılar aracılığıyla evinizin sıcaklığını, nem oranını ve havadaki sigara dumanı gibi kokuları rahatlıkla saptayıp ölçümleyebiliyor. Bu özelliklerine ek olarak cihazın üzerinde çeşitli durumlar için özel olarak programlanabilen bir hoparlör ve LED aydınlatma bulunuyor. Örneğin; cihaz evde sigara içildiğini saptarsa yeşil bir ışık yakıyor ya da evinizin camı kırıldığında sesli bir alarm çalabiliyor.

Point’in uygulaması IFTTT protokolleri ile uyum içerisinde. Dahası cihaz çoktan Lockitron ile ortaklık kurmuş. Böylece Point üzerinden kapınızın kilitli olup olmadığını kolaylıkla öğrenebiliyorsunuz.

Standart 2 AA pil ile çalışan Point’in pil ömrü yaklaşık bir sene dayanıyor. Çift taraflı bant sayesinde her türlü yüzeye kolayca yerleştirebiliyorsunuz. Kickstarter üzerinden bugün sona erecek kampanyası topladığı 225.000$ üzeri fonla hedefine ulaşmış durumda. Siparişlerinin dağıtımına 2015 Haziran ayında başlanacak olan Point’i, 199$ karşılığında alınacaklar listenize ekleyebilirsiniz.

Görsel Kaynak: http://www.cnet.com/