Piyasa çıkan drone türleri günden güne çeşitlenmeye başladı. Yurtdışında kullanımı hararetli tartışmaların konusu olmaya devam ederken, AirDroids firması tarafından geliştirilen Pocket Drone, kelimenin tam anlamıyla cebinize girmeye hazırlanıyor.

Söylenenleri şimdiden duyar gibiyiz aslında: “O cebindeki drone mu?” Hobi meraklılarına kendi drone’unu yapıp, kullanmasını öğreten Drone User Group Network organizasyonu tarafından desteklenen bu cihazı, yaklaşık 20 saniye içerisinde uçuşa hazır bir şekilde kurabiliyorsunuz. İnsanların her an yanlarında taşıyabileceği, kolay kullanılabilir olan bu drone için, benzerlerine kıyasla tasarım bakımından da farklılaştığını söyleyebiliriz.

7” (18 cm.) genişlik ve 3” (8 cm.) uzunluğa sahip katlanabilir 3 pervaneye sahip drone’un ağırlığı yaklaşık olarak 500 gr. Bu ölçümlere ek olarak yaklaşık 3 kilo ağırlığında bir kamerayı da (GoPro vs.) taşıyabiliyor. Eğer drone’larla çekilen videoları ya da fotoğrafları seviyorsanız, bu küçük cep drone’unu beraberinizde istediğiniz yere kolaylıkla götürebilirsiniz.

pocket-drone

Pocket Drone Özellikleri

  • Katlanabilir kompakt tasarım
  • Uçuş ve kullanım kolaylığı
  • Maksimum yük kapasitesine sahip hafif gövde
  • Kutu açılımından sonra uçuşa hazır
  • “Follow Me”, oto pilot modu
  • Geliştirilebilir yazılım ve gövde

Yerleşik iniş takımı ve kamera yuvası bulunan bu cep drone’unu, Android uygulaması aracılığıyla cep telefonunuz ya da tabletiniz üzerinden kontrol edebiliyorsunuz. Tercihe bağlı olarak uzaktan kumandayla da kontrol edebildiğiniz Pocket Drone, üzerindeki kamera ile beraber 20 dakika boyunca kesintisiz uçuş keyfi yaşatabiliyor. Yerleşik düşük enerji uyarı sistemi sayesinde kullanıcısını pil seviyesinden bir haber bırakmıyor. Bu arada yazılımında açık kaynak tercih edildiği için geliştiriciler de üzerinde çeşitli oynamalar yapabilme imkanına sahip.

CES organizasyonunda TechCrunch tarafından düzenlenen Hardware Battlefield 2014 finalisti olmaya hak kazanan Pocket Drone, Kickstarter üzerinde başlattığı fonlama kampanyasından 929.212$ toplayarak drone’lara gösterilen ilginin ispatı oldu diyebiliriz. Ancak keşke cihazın boyutları için söylediğimiz şeyleri, fiyatı içinde söyleyebilsek… Kendi sitesindeki en ucuz paket fiyatı 599$ olarak belirlenen ürün, ne derecede başarılı olacak bekleyip göreceğiz.

Görsel Kaynak: http://www.thecrowdfundnetwork.com/