Eylül ayında Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) aldığı karar doğrultusunda bazı Hollywood şirketlerinin drone kullanımına izin verildi. Toronto merkezli DreamQii güzel bir zamanlamayla FAA’nın aldığı karardan istifade edip, ilk ürünleri olan PlexiDrone’u piyasaya sunabilecek.

Bildiğiniz üzere genel tüketiciler için piyasada 2 tip drone üretimi yapılıyor. Bunlardan ilki, kullanımı kolay fakat düşük fonksiyonlu oyuncak benzeri drone’lar; ikincisi ise kullanımı zor, pahalı ve profesyonel amaçlı geliştirilen iş drone’ları. İster amatör bir drone pilotu ister ilginç çekimler yapan bir yönetmen olun, Plexidrone tam da bu iki seçenek arasında gel git yaşayanlar için ideal bir çözüm sunuyor.

Havadan çekim yapmak için taşıması kolay bir drone isteyen film yapımcıları ve fotoğrafçılardan alınan geri bildirimler üzerine geliştirilen Plexidrone, havadan video ve fotoğraf çekimi yapmak üzere tasarlanmış. Bu drone’u diğer markalardan ayıran özelliklerinden biri kolay sökülüp/takılabilir 4 adet pervaneye sahip olması. Bu drone’un taşınılabilir olmasında önemli bir rol oynuyor diyebiliriz. Cihazı uçurmak için ise ürünle birlikte gelen kablosuz yönlendiriciyi (PlexiHub) akıllı telefonunuz ya da tabletiniz ile eşleştirmeniz yeterli, ya da tercihe bağlı olarak uzaktan kumanda da kullanabilirsiniz. 1 km.’lik kapsama alanı dahilinde drone’u yaklaşık 15-35 dakika arası uçurabilirsiniz; ancak uçuş zevkinizin yarıda bölünmesini istemiyorsanız yanınızda fazladan bir batarya bulundurmanızda fayda var…

plexidrone

Plexidrone’da yerleşik bir kamera bulunmuyor, aksine kullanıcılar kendi kameralarını kullanmak zorunda. Drone’un altına GoPro, Hero3, Bublcam ya da Sony Action gibi 1 kilo ve altında ki kameraları yerleştirebiliyorsunuz. Hatta sizin için bir şey taşımasını istiyorsanız, bir kıskaç bile yerleştirmeniz mümkün. Ayrıca katlanan iniş takımı sayesinde kullandığınız kameranın görüş açısı hiçbir şekilde engellenmiyor.

Cihaz, iOS ve Android için geliştirilen PlexiGCS yazılımı aracılığıyla kontrol ediliyor. Kullanımı çok zor olmayan bu uygulama üzerinde bulunan GPS ve 3D harita aracılığıyla drone’nunuza bir uçuş planı çiziyorsunuz. Gerisini zaten drone kendi başına halledebiliyor. Hexo+’dan hatırlayacağınız “GPS Follow Me”, özelliği Plexidrone’da da bulunuyor. Bu özellik sayesinde elle kontrole ihtiyaç duymaksızın sizi otomatik olarak takip edip, çekebiliyor.

Gelelim Plexidrone’u piyasada ki benzerlerinden ayıran en önemli özelliğine; PlexiHub adlı kablosuz yönlendiricisi ile bir drone sürüsünü eş zamanlı olarak kontrol edebiliyorsunuz. Yapılan bir basın toplantısında DreamQii firması tek bir PlexiHub ile 30 adet drone’un aynı anda kullanılabileceğini belirtmiş (şimdiye kadar sadece 6 drone test edilmiş). Aynı anda birden fazla drone kullanımı ile elde edilen çoklu bakış açısı, özellikle film yapımcıları ve fotoğrafçıları memnun edecek gibi gözüküyor. Diğer bir kullanım potansiyeli ise geniş alanların taranması; örneğin; askeri amaçlı bir kullanımda tek seferde bir sürü drone ile mayın taraması gerçekleştirilebilir.

Tüketici için farklı ödeme seçenekleri sunan Plexidrone‘u kendi sitesi üzerinden 475$‘dan fiyatlarla satın almanız mümkün. 2015 Mayıs ayında dağıtılması beklenen 475$’lık seçeneğin içerisinde siyah bir Plexidrone, drone’un bütün parçalarını rahat bir şekilde taşınabilmesi için tasarlanmış bir PlexiPack (kırmızı), batarya, şarj cihazı ve bir adet dengeleme halkası bulunuyor.

Drone’ların kullanım alanların genişlemesinde ki en büyük etmen onlara duyulan ilgi diyebiliriz. Bakalım Plexidrone gibi daha kaç tane cihaz ile tanışacağız?