Japon teknoloji markası Sony, PlayStation 5’le kullanıcıların ilgisini çekmeye hazırlanıyor. PlayStation 5’de sanal gerçeklik kullanımının patentinin alındığı ifade ediliyor. Yanı sıra bluetooth teknolojisiyle kablosuz kulaklık kullanımının sağlanması bekleniyor. Sanal gerçeklik gözlüğü bilinenin aksine şeffaflık sayesinde çevreyi de görebilme imkanı sunacağı belirtiliyor. 

Sony’in, Şubat ayında yaptığı patent başvurusu 3 Ekim tarihinde kabul edildi. Patentte dahili bir kamera ve hareket algılamalı sanal gerçeklik kulaklık seti açıklandı. 

Sony, PlayStation 5’de sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak kullanıcıların farklı bir deneyim yaşamalarını sağlamayı amaçlıyor. Elde edilen görsellere göre sanal gerçeklik gözlüğü üzerinde ikisi önde biri arkada olmak üzere üç adet kamera yer alacağı görülüyor. Bluetooth sayesinde kablosuz kulaklık kullanımı ve sanal gerçeklik gözlüğü kullanıcıların hareket serbestliği sağlayacağı öngörülüyor.

Sony’nin patenti içerisinde yer alan bir diğer özellik ise şeffaflık taşıyan kısımların bulunmasıdır. Yani cihaz, oyunun başladığı süre içinde kullanıcılara fiziki ortamı görebilme imkanı vermektedir. Bu sayede kullanıcılar bu süreç içinde fiziki ortamın farkında olabileceklerdir. 

Sony’in, PlayStation 5 ile kullanıcılarına farklı bir deneyim sunacağı aşikar. Merakla beklenip ilgiyle karşılanacağı rakip oyun konsolu markalara karşı rekabet üstünlüğü elde edeceğini düşünüyorum. Günümüz küresel trendleri içerisinde yer alan sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik markalar tarafından kullanılması halinde olumlu bir imaj elde etmesine yardımcı olacaktır.