Google Cardboard ya da Viewbox VR gibi sanal gerçeklik birimleri taşınabilir oldukları için kullanıcılar tarafından daha sıcak yaklaşılıyor. Gösterilen bu ilgi, Kanada merkezli Cordon firması tarafından geliştirilen sanal gerçeklik kılıfı Pinc sayesinde daha da artacak gibi.

Pinc, kullanıcının iOS ya da Android tabanlı telefonu üzerinden sanal gerçeklik tecrübesi yaşayabileceği bir akıllı telefon kılıfı görevi üstleniyor. Kılıf, cep telefonları (iPhone 6, 6 Plus, Android 4.1 ve üzeri) ile uyumlu olduğu için haliyle cepte taşınabilecek bir boyuta sahip.

Kılıfa, kullanıcının parmak hareketlerini algılayabilen iki dijital yüzük eşlik ediyor. Yüzükler kullanıcının işaret parmaklarına uyumlu olarak tasarlanmış. Pinc’e ait uygulamaların demolarını aşağıdaki videolardan izleyebilirsiniz.

Tarayıcı Uygulaması

Pinc Sanal Alışveriş Merkezi

YouTube ve Video İzleme Uygulaması

Videolardan da anlaşılacağı üzere bu küçük cihaz kullanıcın 3 boyutlu bir ortam ile etkileşime geçmesine olanak sağlıyor. Pinc, ince bir yapıya sahip (15 mm.) olduğu için gözlük kullananlar biraz zorluk yaşayabilir ama firma ileride numaralı sürümlerinin geliştirileceğinin müjdesini veriyor. Şarjının ise 2-3 saat arasında olacağı belirtilmiş.

Indiegogo üzerinde fonlanan ürünün iPhone 6 ve Plus için oluşturulan Discovery sürümünü 99$’a, Android cihazlar için oluşturulan sürümünü ise 149$’a sipariş edebilirsiniz. Pinc’in, Discovery sürümü Haziran ayında dağıtılacak. Bu süreci takiben, Temmuz ayında da Android sürümünün dağıtımı başlayacak.

Görsel Kaynak: http://venturebeat.com/