Akıllı LED ampül Philips Hue, akıllı evlerde kullanılabilecek ürünlerden bir tanesi. Farklı duyulara uyum sağlayabilmesi için Philips Hue ampülleri; E26, E27, GU10 ve BR30 gibi farklılaşan dört formda üretilmiş. 15000 saatlik kullanım ömrüne sahip olan Philips Hue, geleneksel ampüllerden %80 daha az enerji harcayarak enerji tasarrufu konusunda büyük fayda sağlıyor.

Köprü adı verilen ve ampüllerle uygulama arasındaki haberleşmeyi sağlayan merkez cihazın gerekli bağlantılarını yaptıktan ve ampülleri taktıktan sonra Philips Hue’nun mobil uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Daha sonra da uygulama vasıtasıyla merkez cihaz ve ampülleri eşleştirmeniz gerekiyor. Eğer uygulama eşleştirme işlemini başaramazsa, merkez cihazın üstündeki dairesel tuşa basmanız gerektiği şeklinde sizi uyaracaktır. Bunu yaptıktan sonra eşleştirme işlemi başarıyla tamamlanıyor. Ayrıca, 10 cm çapa ve sadece 2.5 cm yüksekliğe sahip olan merkez cihazı, 50 adete kadar ampülle eşleştirebiliyorsunuz.

Philips Hue aynı zamanda ZigBee Light Link standardından da yararlanıyor. Bu başka ürünlerle entegre olarak çalışabileceği anlamına geliyor. Aydınlatma ürünlerinin yanı sıra, çeşitli LED cihazlarla da uyumlu olarak çalışabiliyor.

Philips Hue Kutu İçeriği

Philips Hue Kutu İçeriği

iOS ve Android uygulamaları bulunan Philips Hue, tamamen mobil uygulama üzerinden kontrol ediliyor. Uygulama ampül renkleri için herhangi bir fotoğrafın içinden renk seçmenize izin veriyor. Ayrıca üç ampül için de farklı renkler belirleyebiliyorsunuz. Yine uygulama üzerinden ampülün parlaklığı ayarlanabiliyor. Uygulamada bulunan zamanlama ayarı sayesinde belirlediğiniz zamanda ışıkların yanmasını ya da sönmesini sağlayabiliyorsunuz. Uygulamadaki “All Off” butonu ise, bütün ampülleri tek tuşla kapatmanızı sağlıyor.

Apple Store’un internet mağazasında satışa sunulan Philips Hue’nun başlangıç paketinin fiyatı 649 TL. Başlangıç paketinde 3 ampül, 1 köprü (merkez cihaz), 1 ağ kablosu ve 1 güç kablosu bulunuyor.Tekli olarak satılan Philips Hue’nun fiyatı ise 179 TL. Ancak ampüllerin çalışması için merkez cihaza ihtiyaç duyduğunu belirtelim.

 Görsel Kaynak: thenextweb.com