Android Wear işletim sistemine sahip akıllı saatlerin tanıtılması, giderek büyümekte olan giyilebilir teknoloji pazarında büyük ses getirdi. Her ne kadar gelecek nesil akıllı saatler heyecan verici olsa da bu pazara daha erken adım atmış olan Pebble, sadeliği ile rakiplerinden ayrılıyor.

Yola bir Kickstarter projesi olarak başlayan Pebble, rakiplerinin bilim kurgu filmlerindeki cihazları andıran büyük kasaları ve hantal tasarımlarının yanında, sahip olduğu ince gövde ve ergonomik yapısıyla öne çıkmış ve kısa sürede hedefine ulaşmıştı. Tanıtılan ilk akıllı saat olmamasına karşın kısa sürede büyük ilgi toplayan Pebble’ın hem giyilebilir teknolojiler alanında hem de kitlesel fonlama alanında elde ettiği büyük başarı uzun süre cihazın gündemde kalmasına neden oldu. 100 bin dolar hedef ile yola çıkıp 10 milyon dolar fon toplayan Pebble , aynı zamanda kullanıcıların giyilebilir ürünlere olan ilgisinin fark edilmesinde de büyük rol oynadılar.

Pebble Akıllı Saat

Özellikleri

Pebble, yalnızca tasarımı ve sadeliği ile değil teknik özellikleri bakımından da rakiplerinden oldukça farklı. Temel amacı bildirimlerinize kolay erişmenizi sağlamak olan Pebble’ın teknik özelliklerini şöyle sıralamak mümkün;

  • 1.26 inç, LED arka aydınlatmalı e-ink ekran,
  • Bluetooth 4.0,
  • ARM Cortex-M3 işlemci,
  • 3 boyutlu ivmeölçer ve ışık sensörü,
  • Suya dayanıklı gövde,
  • Pebble OS işletim sistemi.

Teknik özelliklere bakıldığında göze çarpan ilk şey, cihazın bir e-ink ekrana sahip olması. Genelde Amazon Kindle gibi e-kitap okuyucularda kullanılan e-ink ekranlar, oldukça az enerji harcarken gözün çabuk yorulmasını da engelliyorlar. Akıllı saatlerde batarya ömrünün oldukça önemli olduğu dikkate alındığında e-ink ekran kullanılması, Pebble’a avantaj sağlamış. Zira cihazın şarj süresi 5-7 gün arasında değişiyor.

Sade tasarımı ile bileğinizde dikkat çekmeyen Pebble’ı, dilerseniz farklı kordonlarla özelleştirmeniz de mümkün. Üstelik cihaz 22mm’lik standart saat kordonlarını desteklediğinden, kendinizi belirli renk ve modellerle kısıtlamak zorunda da değilsiniz.

Pebble ile Yapılabilecekler

Düşük çözünürlüklü siyah-beyaz ekrana sahip olmasına karşın, diğer akıllı saatler ile yapabildiğiniz hemen her şeyi Pebble ile de yapabilirsiniz. Önemli bildirimlerinizi görüntüleyebilir, akıllı telefonunuzda çalmakta olan müziği kontrol edebilir, spor esnasında telefonunuzu çıkarmadan egzersiz detaylarını inceleyebilir veya sessiz bir alarm kurarak Pebble’ın sadece sizi uyandırmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik cihazın kendine özgü işletim sistemi Pebble OS için indirebileceğiniz bir uygulama marketi bile mevcut.

İnternet sitesi üzerinden sipariş verebileceğiniz Pebble’ın iki farklı modeli bulunuyor. Plastik kordona sahip olan modelin fiyatı 150$. Bu modelde siyah, gri, beyaz, turuncu ve kırmızı olmak üzere 5 renk seçeneği mevcut. Metal kordona sahip olan Pebble Steel serisi ise 249$’dan satılıyor. Pebble Steel serisinin ise siyah ve gri olmak üzere iki renk seçeneği bulunuyor.

Pebble, yukarıda sayılan modellere ek olarak, #FreshHotFly isminde yeni bir seri daha tanıttı. Canlı renkler içeren bu seride Fresh Green (Yeşil), Hot Pink (Pembe), ve Fly Blue (Mavi) olmak üzere 3 yeni renk seçeneği ve Weather Channel hava durumu uygulaması bulunuyor. Sınırlı sayıda üretilecek olan bu serinin satış fiyatı da 150$.

Görsel Kaynak: https://www.kickstarter.com/