Akıllı bilekliklerin piyasaya çıkmasıyla birlikte, egzersizle ya da spor ilgili verilerin ölçülmesi konusunda bir hayli yol kat edildi. Bu pazara yeni adım atan Pavlok ise, Misfit Shine’ın aksine, ölçümler yapmak ve kayıt tutmaktan fazlasını yapan bir akıllı bileklik.

Ölçümlerden ve verilerden ancak bir noktaya kadar verim alınabileceğini düşünen girişimci ekip tarafından üretilen Pavlok’un amacı, kullanıcının alışkanlıklarını değiştirmek. Peki, bir akıllı bileklik nasıl alışkanlıklarınızı değiştirebilir; yeni alışkanlıklar kazanmanıza nasıl yardımcı olabilir? Pavlok bu sorunun cevabını tutarlılıkta buluyor. Alışkanlık haline getirmek istediğiniz davranışları size her gün hatırlatarak, bunları sizin için rutinleştirmeye çalışıyor.

Nasıl Kullanılıyor?

“Bundan bir yıl sonra, bugün başlamış olmayı dileyeceksiniz.” sloganıyla hareket eden akıllı bilekliğin bir mobil uygulaması mevcut. İlk etapta Pavlok uygulamasında ulaşmak istediğiniz hedefi belirlemeniz gerekli. Bu hedef sabah erken kalkmak, internette daha verimli vakit geçirmek hatta yeni bir dil öğrenmek bile olabilir; seçim tamamen size kalmış. Pavlok uygulaması, bu hedefi sizin için küçük ve başarılabilir parçalara ayırarak işe başlıyor.

Hedefinize ulaşmak için irade gücünün her zaman yeterli olmadığını hesaba katan Pavlok, daha sonraki adımda sizi bir gruba yerleştiriyor ve size bir ortak buluyor. Bu aşamada işi sosyalleştirerek, hedefinizden sapmamanız konusunda motive edici bir unsur yaratmış oluyor. Örneğin hedeflerinizden uzaklaşmaya başladığınızda Pavlok sizi cezalandırıyor. Arkadaşlarınız tarafından belirlenecek olan bu ceza, para cezası olabileceği gibi, Pavlok tarafından elektrik şokuna maruz kalmak bile olabilir!

Pavlok Mobil Uygulaması

Hedefinizden biraz olsun saptığınızda elektrik şokuna maruz kalarak cezalandırılmak kulağa biraz çılgınca gelse de, Pavlok’un bünyesinde şok devresine yer verildiği bir gerçek. Tabii ki görevlerinizi yerine getirmediğinizde cezalandırıldığınız gibi, programı doğru bir şekilde takip ettiğinizde yine arkadaşlarınız tarafından ödüllendirilmeniz de aynı şekilde mümkün.

Teknik Özellikleri

Pavlok, teknik özellikler bakımından piyasadaki rakiplerine oldukça benziyor. Akıllı telefonunuza bağlanmak için Bluetooth 4.0 kullanan Pavlok, aynı zamanda sensörleri sayesinde uyku ve egzersiz esnasında ölçümler yapabiliyor. Kullanıcıya geri bildirim vermek içinse titreşim, ses ya da uyarı ışıkları kullanıyor.

Yenilikçi ve yaratıcı bir amacı olmasının yanı sıra tekdüzeliğe alıştığımız akıllı bileklik pazarına getirdiği farklılıkla öne çıkan Pavlok’un 2015 yılında piyasaya çıkacağı biliniyor. Ancak beklemek istemeyen kullanıcılar, ürünün limitli sayıdaki prototipine web sitesi üzerinden 249$’a sahip olabilirler. Pavlok’a piyasaya çıktığında sahip olmak için ise şimdiden 149,99$ karşılığında ön sipariş vermek de mümkün.

*2015 yılında çıkması beklenen diğer akıllı ürünlere de aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

Görsel Kaynak: http://pavlok.com/