Drone kullanımı mahremiyet ve güvenlik nedenleri ile yurt dışında çok tartışılan bir konu, ancak ne kadar tartışılırsa tartışılsın, Drone kullanmak son derece keyifli. Bu keyfi tatmak istiyorsanız, Parrot firmasının geliştirdiği Rolling Spider ve Jumping Sumo adında ki mini drone modellerini kesin denemelisiniz.

Fransa merkezli Parrot, telefon ve tabletler için ileri teknoloji tüketici ürünleri geliştiren bir firma. AR.Drone modeli ile tanınan Parrot, geliştirdiği mini drone modelleri ile kullanıcıları telefon üzerinden kontrol edilebilen robotların dünyasına hazırlıyor.

Jumping Sumo

Jumping Sumo için anında hızlanabilen, zikzak çizebilen ve olduğu yerde 180 derecelik sert dönüşler gerçekleştiren bir oyuncak diyebiliriz. İçinde bir ivmeölçer ve jiroskop bulunan bu drone, yüksek manevra kabiliyeti ve denge sağlamak için ayarlanabilen iki büyük tekerlek üzerinde yuvarlanıyor. Gelelim Sumo’yu sıradan bir uzaktan kumandalı arabadan ayıran özelliğe; kullanıcıya akrobatik hareketler sergileme imkanı sunan bu mini drone seyir halindeyken yerden tam olarak 80 cm. yüksekliğe sıçrayabiliyor.

WiFi ağı üzerinden bağlanan Sumo’yu, FreeFlight 3 (Rolling Spider’da aynı uygulamayı kullanıyor) adında iOS, Android ve Windows 8.1 (Ekim ayından itibaren) uyumlu uygulama ile kontrol ediyorsunuz. Uygulama, bünyesinde bazı ön tanımlı hareketler barındırıyor. Kullanımına alışana kadar bu özellik ile kendi yol haritanızı oluşturabilirsiniz.

mode_programmation

Üzerinde 15 fps’lik 640×480 çözünürlükte geniş açılı bir kamera bulunan bu mini drone, saatte 7 km. (2m./s) yapabiliyor. 50 metrelik kapsama alanı olan cihazın, 20 dakika dayanabilen değiştirilebilir lityum polimer bir pili bulunuyor. 90 dakikada şarj olan cihazın sadece 20 dakika kullanılabildiğini göz önünde bulunduracak olursak, tekrar oynamak için baya uzun bir süre beklemek zorunda kalıyorsunuz ama neyse ki 19.99$’a ekstra pil alabiliyorsunuz.

3 farklı renk seçeneği bulunan Jumping Sumo’nun fiyatı 159$ olarak belirlenmiş. Eğer uçan değil de, kaçan bir drone kullanmak istiyorsanız, bu mini drone ile eğlenceli dakikalar sizi bekliyor.

Rolling Spider

Abisi AR.Drone’a kıyasla 6 kat daha hafif (55gr.) olan Spider, içindeki 3 akslı jiroskop ve ivmeölçer sayesinde en az abisi kadar uçuş stabilitesine sahip. Cihazın uçuş yüksekliğini ayarlaması için bir basınç algılayıcısı bulunuyor. Ayrıca içindeki ses ötesi algılayıcı sayesinde, zemine paralel uçuşları kolaylıkla gerçekleştirebiliyor.

Spider’ın uçuş esnasında hem ilginç hareketler (tavanda ve duvarda aşağı-yukarı, sağ-sol hareket edebiliyor) gerçekleştirmesini, hem de yerde gidebilmesini sağlayan iki tekerleği mevcut. 20 metrelik bir alan içerisinde rahatlıkla kullanabileceğiniz bu drone’un düşerken çalışan motorları bulunuyor yani Spider’ı elinizden düşürdüğünüz/bıraktığınız anda uçmaya başlıyor.

rolling_schema

Sumo gibi ön tanımlı hareketleri bulunan Spider ile ileri/geri takla atabiliyorsunuz. Cihazın altında, çok yüksek çözünürlükte olmasa (0.3 mp.) bile fotoğraf çekebileceğiniz bir kamerası da var. Rolling Spider’ın pil ömrü, Sumo’nun ki ile kıyaslanacak olursa içler acısı diyebiliriz; kullanım süresi 8 dakika olan cihazın dolum süresi ise yine 90 dakika. Tabii bu süreyi yine Sumo’da ki gibi ekstra pil takviyesi ile uzatabilirsiniz. 99$’lık fiyatı ile kendi sitesi üzerinden satın alabileceğiniz bu cihaz ile çocuğunuza güzel bir hediye verebilir, ya da drone pilotluğuna dair giriş niteliğinde bir deneyim sahibi olabilirsiniz.

Görsel Kaynak: http://mashable.com/