Özellikle piyasadaki mini drone serisi ile drone sevenlerin cazibe markası haline gelen Parrot, geçtiğimiz günlerde Linux tabanlı 13 yeni mini drone modeli tanıttı.

Bu yeni drone’lar, geçtiğimiz sene piyasaya sürülen Jumping Suma ve Rolling Spider modellerinin yükseltilmiş hali diyebiliriz. Ama geliştirilen modellerden bir tanesi alışageldiğimiz hava mecrasını suya taşıyor. Hydrofoil adı verilen bu drone, Parrot’un su için geliştirmiş olduğu ilk model ve aynı zamanda melez bir model. İşin aslı, oyuncak bota güç vermek için Airborne modelinden yararlanılıyor. İyi de nasıl oluyor… demeden gelin Parrot’un yeni modellerine yakından bakalım.

Jumping

Jumping serisi aynı Sumo’da olduğu 80 cm. sıçrama özelliğine sahip, çift tekerlekli kara drone’ları. Bu drone’lar yerleşik jiroskoba sahip oldukları için kolaylıkla tekerleklerinin üzerine iniş yapabiliyor. Parrot, geliştirilen Jumping serisinin 640×480 çözünürlükte çekim yapabilmek için 4GB’lık depolama alanı olacağını belirtmiş. Bunlara ek olarak hoparlör ve mikrofon gibi özellikleri saymamız mümkün.

Jumping alt modeller ise Jumping Race (Yarış) ve Jumping Night (Gece) olarak ayrılıyor. Yarış modelleri “boost” özelliği ile saatte 13 km’lik bir hıza ulaşabiliyor. Gece modellerinin ise önlerinde LED aydınlatma bulunuyor. Programlanabilir yanıp sönme özelliği sayesinde kullanıcı, gönül rahatlığı ile gece sürüşleri gerçekleştirebilecek.

Airborne

Airborne serisinde; LED aydınlatmaya sahip 3 gece ve küçük eşyaları taşıyabileceğiniz 2 kargo modeli bulunuyor. Bu modeller ebat olarak AR.Drone’dan veya Bebop’dan küçük ama uçuş kabiliyetine sahip Rolling Spider’dan büyük. Fakat Spider ile aynı ağırlıkta -54 gr.-  olduklarını söyleyebiliriz.

Saatte 18 km’lik bir hıza ulaşabilen Airborne modellerinin en zayıf kalan yanı tahmin edebileceğiniz gibi pil ömrü. Buna göre, koruyucu gövde olmadan 9 dakika kullanabildiğiniz modellerin şarj süresi 25 dakika.

Hydrofoil

Geliştirilen seri içerisinde en farklı drone modelinin Hydrofoil olduğunu söyleyebiliriz. Hydrofoil modeli aslen oyuncak botun/teknenin gövdesine yerleştirilebilen bir Airborne modeli.

parrot_hydrofoil3

Drone bota yerleştirip, aktif hale getirildiği zaman dikey bir pozisyon alıyor. Bu pozisyonda pervanelerin itiş gücü devreye girip, botu kolaylıkla hareketlendiriyor. Saatte 10 km. hız yapabilen botun, 7 dakikalık pil ömrüne sahip olması bir bakıma normal diyebiliriz çünkü Airborne serisi zaten 9 dakika dayanıyor. Ayrıca botun ağırlığının tek başına 247 gr. olduğunu da belirtmek lazım.

Temmuz başında dünya çapında piyasaya sürülmesi beklenen modellerin fiyatı hakkında kesin bir bilgi bulunmuyor fakat Fransa’da satışa sunulan modellerin ortalama fiyatı 199€ (220$), dolayısıyla satışa sunuldukları zaman Avrupa fiyatlarına yakın olacağını söyleyebiliriz.