Drone’lar, sunduğu özellikler itibariyle uzunca bir süredir hem hobi meraklılarının hem de profesyonellerin yakın takibi altında. AR Drone serisi ile geniş bir tüketici pazarı oluşmuş olsa da, şimdiye kadar daha uygun fiyatlara ve hobi kullanıcılarına drone’lar üreten Parrot firması, geliştirdiği Bebop modeli ile piyasadaki yarı-profesyonelleri de gözüne kestirerek, pazar payını yükseltmeye çalışıyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında duyurusu yapılan Bebop, iç ve dış mekanlarda kullanabileceğiniz, orta-küçük sınıf boyutlarda bir drone. Küçük boyutuna rağmen, görünümünün alışılagelen diğer drone’lardan farklı olduğu söyleyebiliriz. Örneğin; üzerinde herhangi bir kamera yuvası olmaması kullanıcıyı yanıltabilir ama daha dikkatli incelendiğinde kameranın zaten Bebop’ın kendisi olduğu anlaşılıyor. Bu sebeple benzerlerine kıyasla, yerleşik kamera tasarımını tercih eden bu drone için “uçan kamera” tabirini kullanmak pek de yanlış olmaz.

parrot-bebop

Bebop Özellikleri

Neden böyle bir tasarım tercih edildi sorusunun yanıtı ise çok basit; stabilizasyon. Drone kullananlar, geliştirilen bunca aksesuara rağmen türbülans ya da motor titreşiminden kaynaklanan kötü kamera görüntüsünün önüne geçmeyi başaramadı. Durumun farkında olan Parrot, Bebop modeli ile bu soruna bir çözüm getirmeyi amaçlıyor. 1080p/14 megapiksel’li balıkgözü mercek kamera ile donatılmış Bebop ile çekimlerinizi 180 derecelik bir açı ile gerçekleştirebiliyorsunuz. Normal kameralarda rastlanan dijital görüntü sabitleyici teknolojisinin daha sofistike bir versiyonuna Bebop’ın kamerasında da rastlıyoruz.

8 GB dahili depolama alanı bulunan drone ile kullanıcılar MP4 ve JPEG formatında çekim yapabiliyor. Depolama alanını, harici bir USB ile artırmanız mümkün. Cihazın kontrolü AR Drone serisinde de kullanılan FreeFlight 3.0 uygulaması aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Android ya da iOS  cihazlar ile uyumlu olan uygulama ile drone’un yönünü, hızını, çekim/kayıt seçeneklerini kontrol edebilirsiniz. “Benim aram fiziksel kontrollerle daha iyi!” diyorsanız Bebop modeli için geliştirilen Skycontroller, tam size göre diyebiliriz.

Parrot Skycontroller

Bebop Skycontroller

Bebop, tahmin edebileceğiniz üzere cihazlarınıza WiFi ağı üzerinden bağlanıyor ama bu cihazlar ile drone’u sadece 300 metrelik bir kapsama alanı içinde kullanabiliyorsunuz. Üzerinde Wi Fi ağını genişleten bir anteni bulunan Skycontroller ile, yaklaşık 2 kilometrelik bir kapsama alanına sahip olmanız büyük avantaj sağlıyor. Her ne kadar tabletinize/telefonunuza kurduğunuz FreeFlight uygulaması ile canlı geri bildirim alabilseniz bile, drone’u bu kadar uzağa gönderdiğinizde kontrol etmekte zorluk yaşandığını hatırlatmakta fayda var.

Skycontroller’ın en öne çıkan özelliği ise üzerinde ki HDMI portundan Oculus Rift ya da benzeri bir sanal gerçeklik birimi ile Bebop’ın kamerasına direk olarak bağlanabilmeniz. Drone’u kafanızda böyle bir birim varken kullanmak ilk etapta zor gibi gözükse de, Skycontroller’ın kullanımına alıştıktan sonra kontrolün daha kolay bir hal aldığı söylenebilir. Yaşayacağınız sanal ama gerçek uçuş tecrübesi ise cabası…  Bu kontrol cihazının özellik listesinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bebop, kullanıcıya otonom bir uçuş tecrübesi yaşatmak için GNSS çip seti ile donatılmış. Bu sayede kullanıcılar tablet/telefonları üzerinden drone için bir uçuş planını hazırlayabilir. 400 gram ağırlığındaki drone’un maksimum uçuş süresi 12 dakika. Cihaz küçük olduğu için üzerinde ek bir batarya gözü bulunmuyor, ama ürünü alırken fazladan 2 batarya ile geldiğini belirtelim. Şimdilik BestBuy ve Apple store üzerinden satılan Bebop’u 499$’a satın alabilirsiniz. Skycontroller’ı içeren paketi tercih edenler ise, 899$’ı gözden çıkarmak durumunda.

Görsel Kaynak: http://blog.parrot.com/