Made in Turkey röportajları serimiz Parabol Yazılım ile devam ediyor. Parabol Yazılım ODTÜ Teknokent’te faaliyet gösteren ve akıllı ulaşım hizmetleri alanında çalışmalar yapan bir firma. Parabol Yazılım sunduğu teknolojiyle hem trafikte geçirdiğimiz zamanı azaltmayı, hem de daha temiz bir çevrede yaşamamızı amaçlıyor.

Parabol Yazılım’ı yakından tanıyalım. Ne zaman ve kimler tarafından kuruldu, nasıl ortaya çıktı, tam olarak ne yapar? Sunduğu veriler neler? Bu veriler kimler tarafından kullanılıyor? Tercih eden şehirlere ne gibi katkılar sunuyorsunuz?

Akıllı şehir vizyonuyla 2011 yılında Metin Barış tarafından kurulan Parabol, 2012 yılında Konya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Trafik Sinyalizasyon Şube Müdürlüğü ile yapılan proje sonucunda Türkiye’de ilk defa Dinamik Kavşak Yönetim Sistemi’ni 22 kavşakta uygulamaya başlamıştır. Şirketimiz kuruluşundan bu yana akıllı ulaşım sistemleri sektöründe trafik yönetimi ve denetimi üzerine çözümler üreterek şehir yetkilileri ve vatandaşlar için akıllı ulaşım hizmetleri geliştirmeye devam etmektedir.

Şirketimiz tarafından geliştirilen, büyük veri ve yapay zeka teknolojileriyle zenginleştirilmiş olan trafik analizi, yönetimi ve mobilite platformu METIS, hali hazırda 25’ten fazla şehirde ve 5 ülkede (Türkiye, BAE, Gürcistan, Kazakistan ve Hindistan) faaliyet göstermektedir. Toplamda, METIS platformunda 400’den fazla kavşak, 100’ün üzerinde değişken mesaj işaretleri, GPS, bluetooth, kamera başta olmak üzere 10.000+ sensör ve sistem 7/24 yönetilmekte, 1 milyonun üzerinde araçtan gerçek zamanlı veri toplanmakta ve günde 4 milyarın üzerinde trafik verisi işlenmektedir. Toplanan “büyük mobilite verileri” nin katkısıyla METIS, tüm şehir ulaşım ağının trafik kalıpları ve davranışlarını anlamamıza yardımcı olmaktadır. Sistemde, trafiğin mevsimsel değişkenlikleri, zirve saatler, darboğazlar, çekim merkezleri (POI) ve anormal durumların tespiti gibi çok boyutlu trafik analizleri yapılabilmektedir. Bu analizler kullanıcı ara yüzüyle operatörlere sunulmakta ve onların gerekli aksiyonları alma sürelerini kısaltmaktadır. Örneğin, anormal durumların tespiti sonucu operatörlere giden uyarılarla olayların tespit süresi kısalmakta ve zararlar minimuma indirilebilmektedir. Aynı zamanda, platformda gerçek zamanlı veri ve analizlerin yanında ileriye yönelik trafik yoğunluğu öngörüleri de sunulmaktadır. Trafik operatörleri 15-30-60 dakikalık ileriye yönelik trafik yoğunluğu öngörülerini görebilmekte ve trafik davranışlarının analizini yapabilmektedir.

Sistemimizin getirdiği çevresel ve ekonomik faydalara bakacak olursak, METİS kullanımıyla şehir merkezlerinde trafikte bekleme sürelerinin %30 oranında azalması sonucunda karbon salınımı ve yakıt tüketiminde önemli oranlarda azalma görülmektedir. Örneğin, aşağıdaki veriler sadece 1 ay içerisinde Konya’dan elde edilmiştir.

Screen Shot 2018-11-10 at 20.19.27

Bu yıl itibariyle Konya Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız işbirliği doğrultusunda şehri yakından tanıyan, vatandaşları en doğru trafik koşulları hakkında bilgilendirebilecek bir mobil uygulama geliştirmeye başladık. Bu uygulama ile şehrin gerçek zamanlı trafik koşullarının vatandaşlarla paylaşılmasını sağlayarak, yolculukları sırasında gezginler için “dinamik bir hareketlilik asistanı” olmayı hedefliyoruz. Amacımız tüm şehir içi ve şehirlerarası yolları birbirine bağlayan, trafik yöneticileri, akıllı ulaşım sistemleri ve vatandaşın bir arada olduğu bir mobil platform oluşturmak. Uygulamanın ilk örnekleri çok yakında Konya’da görülebilecek.

Karşılaştığınız en büyük zorluklar neler oluyor?

Kamudaki satış döngüsünün yavaşlığı mevcutta bir zorluk oluşturuyor. Biz de bunu çözmek için TMaaS (Traffic Management as a Service) modelini çalıştığımız belediyelere sunmaya başladık. TMaaS yaklaşımı dünyada da yeni bir konsept ve biz bu konsepti hayata geçirmeye çalışan öncü şirketlerden biriyiz. Bunu Türkiye’de de yaygınlaştırmak için çalışıyoruz.  

Teknik olarak zorluk ise ofiste geliştirdiğimiz algoritmalar sahaya çıktığında farklı sorunlara neden olabiliyor. Çözümlerimizin sahaya uygun olması için belediyelerle müşteri olarak değil Ar-Ge partneri olarak ilerliyoruz.

İleride Parabol Yazılım nasıl bilinmek istiyor? 

Bugün trafik yönetimi üzerine çalışan şirketimizin vizyonu;

– tüm şehir içi ve şehirler arası yolları birbirine bağlayabilen,

– tüm yol ağına ait bilgi paylaşımı ve trafik yöneticilerinin birlikte çalışabileceği bir sistem tasarımı ile eylemlerini koordine etmeyi amaçlayan,

– akıllı ulaşım sistemleri, vatandaş ve trafik yöneticilerini birbirine bağlayan bir kooperatif, bağlantılı ve otomatik mobilite(C-ITS) platformu geliştirmektir.

Biz yaptığımız işlerle mobiliteyi arttırarak ekonomik ve sosyal kalkınmayı hızlandırmak istiyoruz. Ekip olarak her zaman sınırların ötesini düşünmeyi kendimize amaç edindik. Bu vizyonla akıllı şehirlerin önemli bir parçası olan akıllı ulaşım sektöründe değişimi yönlendiren bir firma olmak için çalışıyoruz. Yeni geliştirdiğimiz mobil vatandaş uygulamamızın da bu yoldaki önemli kilometre taşlarından biri olduğuna inanıyoruz.

Akıllı şehirler alanında çalışma yapmak isteyenlere ne tarz tavsiyelerde bulunursunuz?

Akıllı şehir ancak kamu kurumları, üniversite ve şirketlerin katkıda bulunduğu uzun vadeli bir ekosistem olursa başarılı olabilir. Şirketler için burada uzmanlaşmış dikey çözümlerin çok kritik olduğunu düşünüyoruz. Yani öncelikle küçük bir sorunu çözecek şekilde başlayarak, dikey uzmanlıkla bu sektöre daha hızlı katkıda bulunabilirler. Buradaki en önemli nokta rekabet etmek değil, paydaşlıkla ortak bir ekosisteme dönüşebilmek.