Geçtiğimiz hafta dedikodusu en çok yapılan konulardan biri de, sanal gerçeklik ürünü geliştirdiği söylenen Nokia’ydı. Salı günü Los Angeles’ta gerçekleştirilen özel bir etkinlikte OZO adlı sanal gerçeklik kamerasını tanıtan Nokia, dedikoduların boşa yapılmadığını göstermiş oldu.

Ozo, sanal geçeklik ortamı için 360 derece ses ve görüntü kaydı yapan yeni nesil bir kamera. Nokia, şimdilik ön üretim aşamasında olan bu kamera ile Hollywood, medya ve reklam endüstrisinde üretilecek sanal gerçeklik içeriğinde söz sahibi olmak istiyor. Buradan da anlaşılacağı üzere Ozo, tüketiciden ziyade profesyonel amaçlı kullanıma hizmet edecek.

nokia_ozo_2

Peki, profesyonellerin ne işine yarayacak derseniz; kameranın kendine has özellikleri bu merakınızı giderecektir. Bir kere Ozo canlı izleme özelliği sunuyor, yapılan çekim; Oculus ya da benzeri bir cihaz aracılığıyla çekim esnasında görüntülenebilecek. İkinci özelliği ise hızlı kayıttan yürütme (playback). Sanal gerçeklik içeriği üreten diğer cihazlarda, görüntü birleştirme işlemi (stitching) vakit alan bir süreç, oysa Ozo, düşük çözünürlükteki videoları dakikalar içerisinde birleştirip, playback için hazır hale getirebiliyor.

Ozo’nun görüntüsünün Yıldız Savaşları’nda, ışın kılıcı eğitimi için kullanılan droid’leri andırdığını söyleyebiliriz. Yaklaşık 2 kilo ağırlığında olan kameranın üzerinde 8 adet optik görüntü sensörü ve 8 adet de mikrofon bulunuyor. Kullanılan ses işleme teknolojisi, stereofonik sesi, bakış açınıza göre canlı olarak yeniden yaratıyor. Yani görüş alanınızın dışından (örneğin; arkanızdan) gelen bir ses kaynağını takip etmek için sesin geldiği yöne doğru yönelmelisiniz. Nokia Technologies’in genel başkanı Ramzi Haidamus verdiği bir röportajda gelecek, sanal gerçeklik ve geliştirdikleri ürün hakkındaki düşüncelerini şu şekilde ifade ediyor;

“OZO, insanlar için eşsiz tecrübeler yaratacak olan profesyonellere gelişmiş cihazlar sunarak, sanal gerçeklikteki yeni akıma yön vermeyi amaçlıyor. Sanal gerçekliğin yakın bir zamanda, insanların iletişim ve eğlence anlayışını radikal bir şekilde değiştireceğini düşünüyoruz. Ozo ile bu yeni dünyanın tam merkezinde olmayı hedefliyoruz.”

Bu sanal gerçeklik kamerasının fiyatı henüz belli değil ama piyasaya sonbahar aylarında sürülmesi bekleniyor. Google, GoPro ve diğer markaların da sanal içerik üretimi üzerine çalışmaları olduğunu düşünecek olursak; Ozo’nun fiyatının pahalı olacağını söyleyebiliriz. Yine de Nokia, geliştirdikleri ürünle ileride, bu piyasadaki iddialı markalardan biri olabilir.

Görsel Kaynak: http://www.hollywoodreporter.com/