İleride artırılmış gerçeklik teknolojisinin ulaşacağı son noktayı şimdiden kestirmek zor, fakat hemen hepimizin hayalinde holografik görüntüler var diyebiliriz. O günlerin görmeyi temenni ederken, listemizde artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanan oyunlara yer verdik.

Gerçek Zamanlı

1. Ingress

Ingress, Niantic Labs tarafından geliştirilen konum belirleme tabanlı artırılmış gerçeklik oyunu. Tüm dünya “The Enlightened” ve “The Resistance” olarak iki farklı gruba bölünüyor ve bu gruplar “Exotic Matter” adında dünya üzerinde ortaya çıkan yeni bir maddeyi kontrol etmeye çalışıyor. Fenomen kelimesi Ingress’in durumunu tanımlamak için yeter de artar…

Platform: AndroidiOS


 

2. Father.IO

Proxy42 firması tarafından geliştirilen Father.io halen beta aşamasında, lakin oyun piyasaya çıktığı zaman sonu gelmeyen bir kovalamaca başlayacak diyebiliriz.


 

3. Ghostbusters Paranormal Blast

Eskiden mahalleyi hayaletler bastığında kimi aramanız gerektiğini biliyordunuz… Ghostbusters!!! Şimdi ise bir şeyler değişti, artık mahallenize dadanan hayaletleri cep telefonunuz ile avlayabiliyorsunuz.

Platform: AndroidiOS


 

4. Real Strike

Bulunduğunuz ortamı askeri savaş alanına çevirmek istiyorsanız, aradığınız oyun kesinlikle Real Strike.

Platform: iOS

Masaüstü

5. Drakerz-Confrontation

Masaüstü kart oyunlarını artırılmış gerçeklik teknolojisi ile karmanın zamanı geldi de geçiyor bile… Steam mağazası üzerinde satılan oyun, Poele Entertainment tarafından geliştirilmiş. Çevrimiçi oynanan oyunda, kamera aracılığıyla ordunuzu hayata geçirebiliyorsunuz.


 

6. PulzAR

Bulmaca oyunlarında farklı bir yorum arıyorsanız, PulzAR’ı kesinlikle denemelisiniz. PS Vita için geliştirilen oyunu, Playstation mağazasından satın alabilirsiniz. Oyun, Vita’nın kamerasından yararlanarak dinamik bulmacalar yaratıyor.


 

7. Table Top Tanks

Diğer bir PS Vita oyunu da Table Top Tanks… Eğer arkadaşlarınızla şöyle kıyasıya bir savaşa tutuşmak istiyorsanız, Table Top Tanks tam size göre.


 

8. Table Zombies

Bitmek tükenmek bilmeyen Zombi mücadelesi, artırılmış gerçeklik boyutuna taşınıyor. Kickstarter çıkışlı olan Table Zombies, oyuncular helikopterde arkadaşlarına destek olan bir nişancıyı canlandırıyor. Gerisi ise tahmin edebileceğiniz üzere; “Öl ya da öldür!” mantığında ilerliyor.

Platform: AndroidiOS


 

9. Warp Runner

Ana karakteri bir sonraki bölüme taşımak için zemini bükmeniz gereken keyifli bir platform oyunu.

Platform: AndroidiOS


 

10. Live Board Game

Arkadaşlarınız ve ailenizle hoşça vakit geçireceğiniz bir oyun arıyorsanız, aramanızı Live Game Board ile sonlandırabilirsiniz. Sunduğu çoklu oyuncu sistemi ve artırılmış gerçeklik teknolojisi ile yeni bir oyun tecrübesi yaşayabileceksiniz.


 

11. Tabletop Speed

Tabletiniz ile üzerine kendi rampanızı kurduğunuz masanızı (ya da uygun gördüğünüz başka bir platformu) taratın… Ardından yarışa başlayın. (Tozu dumana katarken, etrafın kirlenmemesi özellikle annenizi memnun edecektir.)

Platform: iOS

Görsel Kaynak: http://www.pcworld.com/