Fırından yeni çıkmış, dumanı tüten bir ekmek kokusu ya da yağan yağmur sonrası yayılan mis gibi toprak kokusu… Bu eşsiz kokuları mesaj göndererek sevdiklerinizle paylaşmanız artık mümkün desek, bize inanır mıydınız?

iPhone için geliştirilen ücretsiz oSnap uygulaması çektiğiniz resimleri koku ile etiketlemenize olanak sağlıyor. Etiketlenen bu resimleri de oPhone adında tamamlayıcı donanım aracılığıyla koklayabiliyorsunuz.

oPhone Cihazı

oSnap uygulaması ile 300.000 kadar farklı koku arasından seçim yapabilir ve seçtiğiniz kokuyu oPhone cihazı aracılığı ile bir arkadaşınıza gönderebilirsiniz. Resmi alan arkadaşınız, gönderdiğiniz resim üzerinde bulunan etiketli bölgeye dokunduğu zaman, oPhone cihazı gönderilen bu koku profiline uygun kokuyu üfler. oSnap uygulaması ile gönderilen bu kokulu resimlere – ki bunlar yazılı mesaj ya da ses dosyası da olabilir – oNotes adını vermiş.

Teknoloji, Bilim Kurguyu Bir Kez Daha Mümkün Kılıyor!

Harvard Profesörü, ve aynı zamanda oPhone’un kurucusu olan David Edwards, eski öğrencisi Rachel Field ile beraber geçici olarak belli bir kokuyu çağrıştıran ve içinde aromatik malzemeler bulunan oChip paketlerini geliştirmiş. Bu paketler, Edwards’ın tanımıyla “aroma kartuşu” görevini üstleniyor.

oPhone’un 32 temel kokuyu oluşturabilen, 8 adet değiştirilebilir oChip paketi var. Bu paketler, kombine edildiğinde tonlarca farklı koku meydana getirebiliyor. Şimdilik oSnap uygulaması için geliştirilen aromatik tanımlamalar sadece yemek üzerine kurulu, ancak yakın zamanda başka seçeneklerin de ekleneceği belirtiliyor.

Yapılan araştırmalar, kokunun anıları tekrar canlandırabildiğini ortaya çıkarmış. Buna bağlı olarak oSnap uygulaması ve oPhone cihazı özellikle Alzheimer ve Demans belirtileri gösteren hastalara yardımcı olabilir.

oPhone‘un, başarısız bir Indiegogo kampanyası geçirdiğini hatırlatarak, önümüzdeki sene 200$’lık satış fiyatı ile piyasaya sunulacağı söylenmişti. Bakalım neler olacak?

Görsel Kaynak: digitalsoon.com